Żabka Eko Smart to eko-rewolucja – ogniwa perowskitowe, maty z konopi i analiza parówek

5 minut czytania
Komentarze

Powstała Żabka Eko Smart, która określana jest nie tylko jako sklep, ale również laboratorium innowacji ekologicznych. I patrząc na to, jakich surowców używano przy tworzeniu tej placówki oraz technologii smart, trudno się z tym nie zgodzić. Żabkę Eko Smart znajduje się w Poznaniu, ale takich miejsc na mapie Polski ma pojawić się więcej. Czym dokładnie wyróżnia się nowy sklep i dlaczego jest taki rewolucyjny?

Żabka Eko Smart – ekologiczny sklep pod każdym względem

Żabka Eko Smart sklep widziany nocą

Sieć sklepów Żabka coraz bardziej pokazuje, że jeżeli chodzi o podchodzenie do innowacji, robią wyjątkowo dużo. W Poznaniu powstała bowiem Żabka Eko Smart, która jest bardzo eko i jeszcze bardziej smart. To miejsce, które aż ocieka nowymi zastosowaniami. Biorąc pod uwagę to, jak ważnym tematem dla wielu firm stałą się ekologia oraz zielona energia, podejście Żabki nie jest zaskoczeniem. Chociaż patrząc na to, jak wiele nowych rzeczy udało się tam wprowadzić, trudno wyjść z podziwu, że na tak niewielkiej przestrzeni się to w ogóle udało. Oto, co ciekawego m.in. zastosowano w nowym sklepie.

  • Panele fotowoltaiczne – na dachu zamontowano 15 modułów, które mają pokrywać część zapotrzebowania na zieloną energię
  • System chłodzenia – w lodówkach wykorzystano izolację z mat z konopi siewnych, które charakteryzują się dobrą izolacją i są w pełni biodegradowalne; w szafach mroźnych zastosowano półki glikolowe, które pozwalają magazynować chłód i oddawać go w najbardziej potrzebnym momencie, które w przypadku awarii mogą dalej chłodzić.
  • Ogniwa perowskitowe – żaluzje pokrywające jedną ze ścian sklepu korzystają z technologii perowskitowej, czyli potrafią generować energię ze światła słonecznego, ale również sztucznego; ten sam materiał zastosowano także przy „cenówkach”;
  • Ławka solarna – przed sklepem będzie można nie tylko odpocząć, ale także naładować smartfon dzięki złączom USB 3.0, ale i ładowarce indukcyjnej;
  • Płytki z fusów po kawie – do wykończenia miejsca, gdzie można zrobić sobie kawę w Żabce, wykorzystano płytki, które powstały m.in. z fusów i łusek po kawie, czyli elementów będących odpadem przy produkcji kawy;
  • Analityka parówek – w sklepie będzie przeprowadzana także analiza parówek, które umieszczane są na grillu. System ma monitorować rozkład jedzenia na grillu, by był jak najbardziej ergonomiczny i zestawiać go z zapotrzebowaniem, by nie marnować jedzenia, kiedy ruch w sklepie jest mniejszy.

Co jeszcze potrafi Eko Sklep od Żabki?

Wewnątrz Żabki Eko Smart znajdzie się także EKOmat, czyli automat pozwalający na zbieranie zużytych opakowań po napojach. Będzie można także naprawić rower, czyli jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu. Przed sklepem znajduje się antysmogowa kostka brukowa, ściana budynku została pokryta roślinami, a do tego dochodzi jeszcze system smart shop control. To system pozwalający zarządzać urządzeniami podłączonymi do sieci, a w tym oświetleniem czy kontrolą temperatury poszczególnych urządzeń i ewentualnym wykrywanie awarii. Dodajmy do tego paragony nadające się do recyklingu oraz fakt, że pracownicy sklepu będą nosili koszulki wykonane z bawełny organicznej.

W sklepie zastosowano także wielofunkcyjny system zarządzania klimatyzacją oraz wentylacją, by zapewnić ciągłą wymianę powietrza oraz dostosować temperaturę wewnątrz, by produkty były zawsze świeże. Pojawi się także system integrujący kawomat z systemem Żabki, co pozwoli pracownikom na lepsze i szybsze uzupełnianie np. mleka czy ziaren kawy. System będzie bowiem mógł generować komunikaty o ewentualnych brakach i przesyłać je w wybrane części sklepu, gdzie aktualnie będzie znajdował się pracownik.

Przyszłość Żabki będzie zielona

Żabka Eko Smart powstała w Poznaniu i znajduje się na ulicy Powstańców Wielkopolskich 2. I choć nie jest to pierwsza placówka, która korzysta z eko-rozwiązań, to pierwsza tak zaawansowana. Podobnych sklepów w przyszłości będzie w Polsce więcej i będą znajdowały się także w innych miastach. Tak o innowacjach mówią przedstawiciele sklepu.

Na bazie doświadczeń z pilotażowych programów prowadzonych w naszym laboratorium w Warszawie, wprowadziliśmy do sieci nowe rozwiązania, dzięki którym zredukowaliśmy emisje gazów cieplarnianych o ponad 1,3 tys. t CO₂, a także zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej o prawie 261 MWh. Aktualnie wkraczamy w kolejny etap projektu i uruchamiamy Żabkę Eko Smart, czyli pierwszą w Polsce placówkę, w której łączymy kwestie związane z ekologią z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, usprawniającymi pracę franczyzobiorców i ich pracowników. Prezentując nowe rozwiązania, zachęcamy także klientów do pozyskiwania zupełnie innych doświadczeń zakupowych. Liczymy, że w ten sposób dodatkowo zasiejemy w nich ciekawość i zachęcimy do proekologicznych działań.

Anna Grabowska, Wiceprezeska Zarządu ds. Strategii Konsumenckich, Grupa Żabka. 

Nieustannie wspieramy franczyzobiorców wieloma narzędziami, dzięki którym prowadzenie biznesu jest łatwiejsze. Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu. „Komunikują się” one z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w placówce. Czujniki zalania, automatyczny pomiar temperatury w sklepie, pomiar zużycia energii uwalniają ich czas, pozwalają skupić się na obsłudze klienta, a przy tym są przyjazne dla planety. To kolejny krok w realizacji strategii franczyzocentryczności, zgodnie z którą Żabka tworzy innowacyjne rozwiązania pomagające przedsiębiorcom prowadzić lokalny biznes, dodatkowo robiąc to w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku. Realizacja naszych celów nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy z Urzędem Miasta Poznania i Miejskim Konserwatorem Zabytków. Dzięki otwartości urzędników na innowacje i proekologiczne rozwiązania nasi klienci, franczyzobiorca Żabki Eko Smart oraz jego pracownicy mogą w praktyce testować nasze pomysły.

Adam Manikowski, wiceprezes i dyrektor zarządzający w Żabka Polska.

Źródło: Żabka informacja prasowa

Motyw