European Rover Challenge – znany astronauta i marsjańskie łaziki zawitają do Kielc

3 minuty czytania
Komentarze

W najbliższy weekend w Kielcach szykuje się prawdziwe święto dla fanów kosmicznych technologii. Na terenie Politechniki Świętokrzyskiej zostanie rozstrzygnięty finał zawodów marsjańskich łazików. Podczas imprezy ma pojawić się Pedro Duque – pierwszy Hiszpan w kosmosie, a na uczestników wydarzenia czekać będą m.in. czworonożne roboty, eksperymenty z ciekłym azotem oraz degustacje żywności liofilizowanej.

European Rover Challenge 2022 – marsjańskie łaziki w Kielcach

9 września rozpocznie się trzydniowe wydarzenie, którego częścią jest finał 8. edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge. Z prawie 100 zespołów, które przystępowały do rywalizacji na początku zmagań, do finału przeszło 30 drużyn z 10 krajów i czterech kontynentów – Europy, Afryki, Azji oraz Ameryki Północnej. 19 drużyn pojawi się w Kielcach, by wziąć udział w stacjonarnej formule zawodów. Pozostałe zespoły otrzymają możliwość sterowania łazikiem z dowolnego miejsca na świecie za pomocą specjalnego internetowego interfejsu.

Obserwowanie zmagań może być szczególnie ciekawe dzięki obszarowi, na którym pojawią się łaziki. Twórcy toru starali się jak najlepiej odtworzyć środowisko geologiczne panujące na powierzchni Marsa. Ma pojawić się dużo dymu, nie zabraknie też wybuchających wulkanów. Obszar, po którym przemieszcza się robot to wiernie odwzorowane pole na granicy między wielką prowincją wulkaniczną Elysium a północnymi równinami Marsa. Badania jasno pokazują, że na terenie tych równin kiedyś znajdował się ocean. Zatem na miejscu drużyn byłabym przygotowana na jazdę łazikiem po terenie ukształtowanym przez ogień i lód. Kto wie, może roboty natrafią nawet na ślad wody na Marsie? – mówi dr Anna Łosiak, geolożka planetarna, główna projektantka toru marsjańskiego ERC.

Pula nagród głównych w finale wydarzenia to 5000 dolarów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny – każdy może więc przyjść na teren Politechniki Świętokrzyskiej i obserwować zawody, a także zajrzeć do Strefy Inspiracji. Tam również atrakcji nie powinno zabraknąć.

Pierwszy Hiszpan w kosmosie odwiedzi Polskę

Jednym z gości na European Rover Challenge 2022 będzie Pedro Duque, czyli pierwszy Hiszpan w kosmosie. Program wydarzenia przewiduje również spotkania z takimi ludźmi, jak dr Gernot Groemer (dyrektor Austriackiego Forum Kosmicznego), Gianfranco Visentin (szef Sekcji Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej) oraz prof. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej).

W gronie gości specjalnych będą też ekspertki – dr Reut Sorek Abramovich (analogowa astronautka), Niamh Shaw (popularyzatorka kosmosu oraz nauk STEM i STEAM), dr Ilaria Cinelli (ogłoszona w ubiegłym roku przez włoski dziennik La Repubblica jedną ze 100 kobiet, które zmienią świat). Zdalnie z uczestnikami European Rover Challenge połączą się dr Adriana Marais, która opracowuje pierwszą afrykańską misję kosmiczną na Księżyc, prof. Thais Russomano zajmująca się medycyną lotniczą oraz Maria Antonietta Perino – dyrektor ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej Thales Alenia Space.

Co oprócz obserwowania łazików?

Osoby odwiedzające European Rover Challenge będą mogły obserwować zmagania drużyn rywalizujących w zawodach łazików. To jednak niejedyna atrakcja. Organizatorzy przygotowali m.in. jedyną w Europie, idealnie odwzorowaną i specjalnie sprowadzoną z USA replikę skafandra astronauty Neila Armstronga. Skafander będzie można obejrzeć z bliska. Studenci ze SpaceTeam AGH zaprezentują projekt urządzenia do transportu księżycowej skały. Inną atrakcją będzie możliwość samodzielnego sterowania łazikiem czeskiego zespołu RoverOva.

9 września zostanie rozstrzygnięty konkurs na łazika z odzysku, skonstruowanego m.in. z elektrośmieci z recyklingu. Ta inicjatywa ma pokazać, jak ważne jest segregowanie zużytej elektroniki i jaki potencjał mają rzeczy, które zwykle trafią na wysypisko śmieci. Zwycięzca konkursu otrzyma 10 tysięcy zł.

Współorganizatorami tegorocznej edycji European Rover Challenge są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce zostało gospodarzem wydarzenia.

źródło, zdjęcia: mat. prasowe

Motyw