RESQL – aplikacja do zgłaszania przemocy w szkole, pomoże też dzieciom z Ukrainy

2 minuty czytania
Komentarze

Psychologowie z Uniwersytetu SWPS rozwijają aplikację RESQL, która pozwala zgłosić występowanie przemocy w szkole. Program dostosowano do komunikacji w języku ukraińskim i rosyjskim. Powód jest prosty – w tym miesiącu naukę w polskich szkołach mogło rozpocząć, wg. szacunków SWPS, nawet pół miliona uczniów z Ukrainy.

Jak RESQL może pomóc polskim i ukraińskim dzieciom?

menu aplikacji resql

O RESQL było głośno już w 2021 roku. Za projektem stoi zespół nauczycieli akademickich z Uniwersytetu SWPS. RESQL składa się z aplikacji dla uczniów i osobnych paneli dla nauczycieli. Dziecko ma możliwość z poziomu swojego smartfona zgłosić incydent przemocy nauczycielowi. Uczeń sam decyduje, czy chce podać swoje dane osobowe, czy woli pozostać anonimowy.

Każdy nauczyciel ma dostęp do specjalnego panelu – korzystając z niego, można zapoznać się ze zgłoszeniem i wraz z innymi pedagogami podjąć kroki, by rozwiązać problem. Swój panel ma również dyrektor szkoły. Znajdują się w nim raporty związane ze zgłoszeniami, które wystąpiły w placówce.

W tym roku szkolnym naukę w Polsce rozpoczęło wiele dzieci z Ukrainy. Zdaniem psychologów rozbieżności w rozumieniu zachowań i kontekstu danych sytuacji mogą prowadzić do poczucia dyskomfortu, niezrozumienia i zagrożenia wśród rówieśników z różnych krajów. Zachowania w grupie rówieśniczej, które są akceptowane w polskiej szkole, mogą być interpretowane jako nieprzychylne przez ukraińskich uczniów. Sposób komunikacji z nauczycielami, oczekiwania i obowiązki uczniów mogą być źródłem nieporozumień i ogromnych trudności – mówi dr Małgorzata Wójcik, psycholożka z Uniwersytetu SWPS.

Aplikacja RESQL została dostosowana do komunikacji w językach ukraińskim i rosyjskim. W szkołach, które korzystają z rozwiązania opracowanego przez wykładowców SWPS, zarówno polscy jak i ukraińscy uczniowie mogą zgłaszać niepożądane sytuacje. Wdrożenie RESQL rozpoczyna się od spotkania przedstawicieli projektu z dyrektorem szkoły i warsztatów dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Dopiero później platforma zostaje uruchomiona w danej placówce. Samą aplikację można pobrać z Google Play i App Store.

źródło: Nauka w Polsce, mat. prasowe

Motyw