Czy nauczanie online powinno wrócić do szkół? Tak odpowiedzieli Polacy

2 minuty czytania
Komentarze

Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego platforma ClickMeeting opublikowała wyniki badania, którego uczestnicy byli pytani o nauczanie online. Respondenci mieli okazję wyrazić swoją opinię o nauce zdalnej oraz wskazać elementy, które uważają za jej największe wady i zalety. Czy zdaniem Polaków nauczanie zdalne powinno wrócić do szkół?

Nauczanie online – taką opinię mają Polacy

nauczanie online i jego zalety - schemat z wynikami badania

58% ankietowanych popiera powrót zdalnej nauki, jeśli wystąpiłoby zagrożenie bezpieczeństwa. 23% respondentów nie chce w takiej sytuacji przejścia na nauczanie online, a 19% pytanych nie ma zdania w tej kwestii. Kolejne pytanie dotyczyło hybrydowych modeli nauczania. 38% ankietowanych uważa, że szkoły i uczelnie powinny w większym stopniu korzystać z takich modeli. Przeciwnego zdania jest 33% badanych, a 29% nie posiada zdania na ten temat.

ClickMeeting zapytał również Polaków o pozytywne oraz negatywne aspekty zdalnej nauki. Wśród zalet badani najczęściej wskazywali naukę samodzielności (39%), możliwość wykorzystywania nowych technologii (35%), oszczędność czasu (35%), możliwość wykorzystywania multimedialnych materiałów (29%), lepszą organizację dnia (20%), brak rozpraszaczy (10%) oraz większy wpływ na edukację (4%). Najczęściej wskazywane wady nauczania online to brak kontaktu z rówieśnikami (83%), brak ruchu i prawdziwych przerw (64%), niższy poziom nauczania (62%) oraz gorsze skupienie i mniejsze zaangażowanie (57%).

Choć nauka zdalna błyskawicznie i nieoczekiwanie wkroczyła w nasz w system edukacji, stosunkowo szybko nauczyliśmy się efektywniej pracować w tym trybie. Samo zdobywanie wiedzy online zyskuje coraz więcej zwolenników. Blended learning i nauka hybrydowa są rozwiązaniami, które mogą połączyć świat offline i online w edukacji. Pomagają także w zdobywaniu zupełnie nowych kompetencji: nie tylko tych cyfrowych, ale również związanych z samodzielnością czy umiejętnością organizacji własnego czasu pracy – komentuje Dominika Paciorkowska z ClickMeeting.

Zobacz też: Najlepsze smartfony na powrót do szkoły, które nie zawiodą nawet podczas zdalnych zajęć

W badaniu wzięło udział 1000 osób, z czego 52% to kobiety, a 48% to mężczyźni. 66% respondentów mieszka w miastach, a 34% na wsi. Ankietowani byli w wieku od 18 do 34 lat (26%), między 35 a 54 rokiem życia (35%) oraz powyżej 55 roku życia (39%).

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: Headway/Unsplash

Motyw