Integracja aplikacji mObywatel z ukraińskim odpowiednikiem – „pierwszy przypadek w UE”

2 minuty czytania
Komentarze

Polscy i ukraińscy politycy zaprezentowali rozwiązanie, którego cel to integracja aplikacji mObywatel z ukraińskim odpowiednikiem. Chodzi o to, by dokumenty wydane w jednym kraju, były widoczne w rządowej aplikacji drugiego. Na początek będzie to prawo jazdy.

Jak będzie przebiegała integracja aplikacji mObywatel i Diia?

ukraińskie prawo jazdy widoczne w smartfonie, na co pozwoliła integracja aplikacji mObywatel z Diią

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kijowie ogłoszono m.in. przekazanie terminali Starlink dla Ukrainy, jednak głównym tematem była współpraca cyfrowa między Polską a Ukrainą. Jej założenia przedstawili Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację oraz Mychajło Fedorow, wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Do końca tego roku w polskim mObywatelu ma być możliwe wyświetlanie ukraińskiego prawa jazdy. Rozwiązania, które proponujemy, mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie – zapewniał Janusz Cieszyński. Współpracę związaną z udostępnianiem cyfrowych dokumentów pozytywnie ocenia również Mychajło Fedorow. To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie – podkreślił.

Po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę i do Polski zaczęło przyjeżdżać wielu uchodźców, obywatelom Ukrainy umożliwiono zakładanie Profili Zaufanych. Wdrożono również moduł Diia w mObywatelu. To rozwiązanie pozwala Ukraińcom potwierdzać tożsamość podczas załatwiania spraw urzędowych w Polsce. Nazwa modułu nawiązuje do ukraińskiej aplikacji Diia, która jest tamtejszym odpowiednikiem mObywatela.

Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie – mówił podczas konferencji Janusz Cieszyński.

W Kijowie podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP a Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Celem porozumienia jest promowanie współpracy między Polską a Ukrainą i prowadzenie wymiany w dziedzinach związanych z nowymi technologiami cyfrowymi i cyberbezpieczeństwem.

źródło: cyfryzacja KPRM

Motyw