ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Praca w IT wciąż świetną opcją – dotyczy to również tych, którzy nie chcą programować

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Praca w IT jest wyjątkowo często wskazywana jako świetna ścieżka kariery. Choć nie każdego musi ona interesować i nie każdy ma do niej predyspozycje, nie da się ukryć, że w tej branży, o ile posiadamy pewne kompetencje, nietrudno o świetną ofertę. Pokazują to najnowsze dane No Fluff Jobs – serwisu z ogłoszeniami pracy w IT.

Praca w IT – liczba ofert rośnie

fot. wocintechchat/Unsplash

Serwis No Fluff Jobs odnotował w I połowie 2022 roku wzrost opublikowanych ogłoszeń o pracę o 97% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. To imponujący i budujący wynik, zwłaszcza że dużą rolę odegrały tu stanowiska niezwiązane stricte z programowaniem. Pozostaje nam jedynie dalej obserwować rynek i sprawnie reagować na pojawiające się trendy – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Tomasz Bujok zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii wielcy gracze z branży technologicznej zamrażają rekrutacje. Google postanowiło zweryfikować swoje potrzeby i ustalić priorytety na kolejny okres czasu, Apple, Meta i Tesla zatrudniają mniej nowych pracowników, niż w przeszłości. Patrząc na nasze najnowsze dane, możemy stwierdzić, że europejski rynek IT jest w bardzo dobrej kondycji i zjawisko Hiring Freeze mu nie grozi. Tutaj podejście do inwestowania w startupy technologiczne różni się od modelu działania w Stanach, stąd też problem malejącej liczby inwestycji VC (venture capital) nie wpływa na ogólną sytuację na rynku – wyjaśnia CEO No Fluff Jobs.

Na zarobki w IT wciąż trudno narzekać, nawet jeśli nie programujemy

fot. Mufid Majnun/Unsplash

Od dawna trudno znaleźć inną branżę, w której zarobki są tak wysokie, jakie daje praca w IT. W ostatnim czasie nie uległo to zmianie. Mediany dolnych i górnych widełek rosną w całym sektorze, niezależnie od rodzaju umowy. Pokazuje to zestawienie, które opracowaliśmy na podstawie danych z No Fluff Jobs.

zarobki specjalistów IT w I p. 2021 r.zarobki specjalistów IT w I p. 2022 r.
Umowa o pracę10-15,2 tys. zł brutto11-17 tys. zł brutto
B2B13,3-18,5 tys. zł + VAT14,5-21 tys. zł + VAT

Praca w IT mocno kojarzy się z programowaniem, jednak dużo można zarobić również na stanowiskach, na których nie trzeba bezpośrednio zajmować się tą dziedziną. Najwyższe pensje w obszarach nieprogramistycznych w IT przy umowie B2B są w Project Managemencie. Wynagrodzenia wynoszą 15,1-21 tysięcy zł + VAT. Bardzo podobnie zarabia się również w Product Managemencie. Tu zarobki na B2B wynoszą 15-21 tysięcy zł + VAT. Na wysoką pensję można liczyć również w obszarze Business Analysis – 14,2-20,1 tysięcy zł + VAT.

W przypadku umów o pracę, w obszarze Product Management można zarobić od 14 do 19,5 tysięcy zł brutto, a w dziedzinie Project Management od 12 do 18 tysięcy zł brutto. Trzecie miejsce na liście najlepiej zarabiających zajmują specjaliści od projektowania doświadczeń użytkowników. Ich pensje wynoszą od 10,9 do 15,8 tysięcy złotych brutto.

Gdy porównamy dane dotyczące zarobków w wymienionych obszarach w bieżącym oraz ubiegłym roku, zauważymy istotne różnice.

Obszar (umowa)I połowa 2021I połowa 2022
UX (UoP)9-12,5 tys. zł brutto10,9-15,8 tys. zł brutto
Testing (UoP)8-12,9 tys. zł brutto10-15 tys. zł brutto
Product Management (UoP)13,4-18 tys. zł brutto14-19,5 tys. zł brutto
UX (B2B)9,5-13,5 tys. zł netto12-18 tys. zł netto
Project Management (B2B)12-17 tys. zł netto15,1-21 tys. zł netto
Product Management (B2B)12-18 tys. zł netto15-21 tys. zł netto

No Fluff Jobs często publikuje dane dotyczące poziomu wynagrodzeń w IT. Serwis zwraca na to dużą uwagę, bo wymaga publikowania widełek dotyczących zarobków w ogłoszeniach. Kolejny raport serwisu będzie odsłaniał jednak kulisy pracy specjalistów i specjalistek od HR działających w branży IT. Osoby zajmujące się tym obszarem mogą wypełnić ankietę, na podstawie której powstanie raport.

źródło: mat. prasowe, zdjęcie główne: wocintechchat/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy