ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Czego spodziewamy się na Google I/O 2012?

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Technologia

google-io-12
Google I/O to konferencja przeznaczona dla deweloperów i miłośników technologii. Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle ciekawie dla pasjonatów mobilnego systemu od Google. Według wielu pogłosek Android ma odgrywać dużą rolę podczas Google I/O 2012 – mówi się o nowym sprzęcie, aktualizacji do Jelly Bean i o nowych usługach, do których dostęp uzyskają posiadacze smartfonów z Androidem. Impreza startuje dosłownie za kilkadziesiąt minut – dokładnie o 18:30 – i zaczyna się od keynote, więc polecamy ogląd od samego początku. Przyjrzyjmy się krótkiemu podsumowaniu tego, co spodziewamy się ujrzeć podczas Google I/O 2012.Android Jelly Bean

jellly-bean-statue

Jest niemal stuprocentowo pewne, że tegoroczne Google I/O przyniesie nową wersję Androida. Nazwa Jelly Bean również jest prawdziwa, a świadczy o tym fakt, że Google umieściło wczoraj przed swoimi budynkami kolejną statuę, tym razem przedstawiającą żelkowe fasolki. Nie ma jednak pewności, jaki numer będzie nosić kolejna odsłona mobilnego systemu Google. Dotychczasowe źródła wskazują, że będzie to wersja 4.1, gdyż nie przyniesie tak znaczących zmian, by otrzymać numer 5.0. Czego spodziewamy się po Androidzie Jelly Bean?

jellybean-widget

Wdaje nam się, że będzie podobną ewolucją w stosunku do IceCream Sandwich, jak wersja Froyo była dla wersji Eclair. Nic nie wskazuje na drastyczną modyfikację interfejsu użytkownika, czy rewolucyjne zmiany w funkcjonowaniu całego systemu. Sądzimy, że największe zmiany zajdą wewnątrz Androida i nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. Sądzimy, że Jelly Bean przyniesie usprawnioną obsługę procesorów czterordzeniowych, liczymy też na usprawnienia wydajności i kosmetyczne zmiany wizualne niektórych elementów. Pewne jest to, że pierwszym telefonem, na który trafi nowa wersja Androida będzie Galaxy Nexus, a niewiele później powinien do niego dołączyć Nexus S. Jesteśmy ciekawi, które ze smartfonów nie należących do serii Nexus zostaną zaktualizowane najszybciej.
Tablet od Google

nexus-tablet

Najprawdopodobniej pierwszym tabletem z Androidem Jelly Bean będzie owoc współpracy Asusa i Google – Asus Nexus 7. Urządzenie to zostało potwierdzone przez mnóstwo źródeł, z pracownikami Asusa na czele. Zapowiada Sionno niezwykle ciekawie i już pierwsze plotki o nim wywołały wielki entuzjazm wśród miłośników Androida. Nowy Nexus ma wywrócić rynek tabletów do góry nogami i pokazać producentom, że kluczem do sukcesu jest połączenie dobrej specyfikacji i niskiej ceny.Sercem urządzenia będzie zapewne czterordzeniowa Tegra 3, z układem graficznym GeForce i 1 GB RAM. Tablet ten ma posiadać świetny ekran IPS o rozdzielczości 1280×800 i przekątnej 7”. Cena za najtańszy model z 8GB pamięci wyniesie ok. 199$, wersja z 16GB ma kosztować mniej niż 250$. Po doliczeniu podatku w Polsce kwota ta powinna wynieść mniej niż 900 zł za najtańszy model. Jeżeli plotki te się potwierdzą, to sądzimy, że Asus Nexus 7 (o ile to prawdziwa nazwa) osiągnie murowany sukces rynkowy. Co prawda 199$ brzmi lepiej niż 900 zł, ale wciąż nie jest to wygórowana cena za tablet o bardzo konkurencyjnej specyfikacji. Użytkownicy często poruszają jednak kwestię, czy tablet o przekątnej ekranu 7” ma sens w dobie telefonów z ekranami 4,8”. A co Wy sądzicie na ten temat? Czy nowy Nexus byłby ciekawszy, gdyby posiadał ekran o przekątnej większej niż 9”?
Asystent głosowy

google-voice
Przed Google I/O wiele mówiono też o wzmożonych pracach Google nad własną wersją mobilnego asystenta głosowego. Byłby on konkurencją dla Siri z iOS i S-Voice z Galaxy S3. Wierzymy, że jeżeli Google podjęłoby się tego zadania, to końcowy wynik z pewnością byłby interesujący. Pozostaje natomiast kwestia, czy rzeczywiście jest to rzecz niezbędna, która w znaczący sposób zwiększa produktywność. Ale jak mówi przysłowie – od przybytku głowa nie boli i jesteśmy ciekawi, czy plotki na temat asystenta głosowego dla Androida okażą się prawdą.
Project Glass

glass_photos4

Project Glass nie jest co prawda bezpośrednio związany z Androidem, ale według nas jest to koncept na tyle ciekawy, że warto zwrócić na niego uwagę. Projekt okularów Google może przyczynić się do małej rewolucji na rynku urządzeń mobilnych , choć nie jesteśmy pewni, czy wynik końcowy okaże się na tyle atrakcyjny, by przyciągnąć masy i osiągnąć sukces. Przypomnijmy, że Project Glass zakłada stworzenie urządzenia, które w formie okularów łączy wiele funkcji smartfona, integrację z serwisami Google i pozwala na rozszerzenie rzeczywistości. Gigant z Mountain View pracuje nad tym projektem nie od dziś i sądzimy, że może on być już gotów na oficjalną prezentację przed szerszą publicznością. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat Project Glass, to zapraszamy do obejrzenia filmu od Google, który ukazał się w Sieci już jakiś czas temu.

Konferencja Google I/O w San Francisco zaczyna się już za niecałą godzinę i jeżeli nie znajdujecie się na niej, to zachęcamy do śledzenia jej przebiegu na żywo. Sądzimy, że Google przygotowało dla nas wiele niespodzianek i oprócz projektów, na temat których przecieki ujrzały już światło dzienne, ujrzymy też kilka niespodzianek, o których nie mieliśmy dotąd pojęcia. Możecie być pewni, że o wszystkim będziemy Was informować na bieżąco i zachęcamy do częstego odświeżania Android.com.pl w nadchodzących dniach.

Sprawdź najnowsze wpisy