kalendarz

[Sprzed dekady] Ile SMS-ów i MMS-ów wysłano w sylwestra 10 lat temu?

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 1 do 7 stycznia 2008 roku.

Ile SMS-ów i MMS-ów wysłano w sylwestra 10 lat temu?

Na początku 2008 roku Orange oraz PTC (Era i Heyah) podzielili się statystykami odnośnie wiadomości wysłanych w sylwestra i nowy rok. Era od 30 grudnia 2007 do 1 stycznia 2008 roku obsłużyła 267 milionów wiadomości SMS i 1,2 mln MMS-ów. Orange udostępnił nieco dokładniejsze statystyki:

  • 30 grudnia – 60,8 mln SMS-ów i 259,4 tys. MMS-ów
  • 31 grudnia – 71,2 mln SMS-ów i 415,3 tys. MMS-ów
  • 1 stycznia – 57,9 mln SMS-ów i 233,6 tys. MMS-ów
  • Łącznie 190 mln SMS-ów i 908 tys. MMS-ów

Cóż, nie da się ukryć, że w tamtym czasie komunikatory internetowe w zasadzie nie istniały. Dziś, gdyby zliczyć wszystkie formy komunikacji wiadomości pewnie byłoby więcej, jednak sprawdzić tego nie możemy. Poza tym widać tu kilka cech ówczesnego rynku. Rządziła Era, nie Orange. Świetnie widać to po ruchu wygenerowanym przez klientów. Prawdopodobnie sam byłem wtedy abonentem tej sieci i są tu wliczone moje wiadomości. Druga sprawa – ogromna popularność MMS-ów. Nie, nie oznacza to, że ludzie wysyłali sobie zdjęcia, często były to obrazki kupione w gazetach lub otrzymane od kogoś innego. Kwitło też wtedy piractwo takich obrazków – głównymi nośnikami pirackich bajtów był Bluetooth i podczerwień.

Terenowe testy LTE

Nokia i Siemens poinformowały o zakończeniu terenowych testów technologii LTE. Podczas testów w warunkach laboratoryjnych standard pozwolił na osiągnięcie transferu na poziomie 170 Mbps. Niestety, testy terenowe zakończyły się nie do końca po myśli inżynierów, udało się wyciągnąć jedynie 100 Mbps. Mimo wszystko uznano to za sukces, a operatorom dano czas na testy do końca 2009 roku. W 2010 roku miały pojawiać się pierwsze elementy infrastruktury.

Jak widać historia zatoczyła koło. W tamtym czasie operatorzy mieli problem z zapewnieniem zasięgu HSDPA, infrastruktura była cały czas rozwijana. Dziś jest podobnie – w wielu miejscach nadal brakuje zasięgu LTE, a tym czasem pojawiają się pierwsze przymiarki do wprowadzenia sieci piątej generacji.

UKE postanowiło zająć się jakością usług telekomunikacyjnych

Ówczesna prezes UKE – Anna Streżyńska postanowiła zweryfikować rzeczywiste parametry usług telekomunikacyjnych z tymi, które były podawane na umowach.

Musimy wyegzekwować, by zapisy w umowach, które podpisują użytkownicy, odzwierciedlały to, co faktycznie się im oferuje

[…]

Mamy skargi od ludzi, którzy kupili 6 Mb/s, a więc internet bardzo szybki jak na polskie warunki, a nie osiągają nawet 144 kb/s

Te 2 zdania bardzo trafnie podsumowują rynek w tamtych czasach. W ramach walki z nieuczciwymi operatorami w całym kraju montowane były próbniki, które mierzyły faktyczne parametry łączy internetowych. Oczywiście UKE nie mogło nic zrobić operatorom, jednak wszystkie dane były regularnie publikowane na stronie internetowej, aby klienci mogli się z nimi zapoznać.

Zobacz też:

Motyw