Najlepsze darmowe gry na PC. Ranking gier, które nic nie kosztują

Marek Janiak Marek Janiak Gry

Chciałbyś się oderwać od pracy i na chwilę przenieść do wirtualnego świata, ale nie wiesz w co zagrać? Zerknij na nasz ranking gier, które nic nie kosztują, a zapewniają mnóstwo frajdy. Darmowe gry nie muszą być produkcjami niszowymi, wręcz przeciwnie – większość proponowanych przez nas tytułów to uznane marki z ogromną społecznością.

Za darmo to uczciwa cena – ranking gier, które nic nie kosztują. Spis treści:

najlepsze darmowe gry na PC

Gdzie pobierać najlepsze darmowe gry?

ranking gier gry free to play

Choć wszystkie platformy sprzedające gry od czasu do czasu oferują płatne tytuły za darmo, prym od dłuższego czasu wiedzie Epic Games. Ogromne pieniądze zarobione na Fortnite pozwoliły ekipie Tima Sweeneya na dokładanie do interesu i ściąganie graczy do sklepu, który w regularnych odstępach czasu serwuje kolejne pozycje – musimy jedynie trzymać rękę na pulsie i w odpowiednim czasie przypisać je do konta.

W ten sposób zupełnie za darmo mogliśmy pozyskać m.in. takie perełki jak Control, Frostpunk, Civilization VI, Grand Theft Auto V, Pillars of Eternity – Definitive Edition, Tyranny – Gold Edition, Mutant Year Zero: Road to Eden czy Alien: Isolation.

Warto także regularnie przeglądać kategorię free to play, zawsze możemy trafić na coś, co przykuje naszą uwagę. Lista platform z przekierowaniami do sekcji darmowych gier:

Gdy gracze tworzą własne światy. Roblox

roblox darmowe gry PC

Zacznijmy od czegoś mocno nietypowego, nieszablonowego i posiadającego unikalny koncept. Roblox to rzadki przypadek, w którym twórcy wiernie przenieśli pryncypia Web 2.0 do cyfrowej rozrywki, oddając w ręce graczy intuicyjne narzędzie do tworzenia wirtualnych światów i zasad w nich panujących. Każdy taki świat jest właściwie inną grą, która została zaprojektowana od zera bądź przy wykorzystaniu gotowych elementów. Kreacji podlegają zarówno całe mapy, jak i najmniejsze szczegóły wypełniających je atrakcji, a autorów ogranicza jedynie ich wyobraźnia.

W swojej krótkiej przygodzie z tym tytułem ścigałem się ulicami miasta bolidem Formuły 1, fragowałem innych graczy w rozgrywce z perspektywy pierwszej osoby i uciekałem przed potworem w formule survival horroru à la Dead by Daylight. Zaraz potem wymieniłem poglądy na temat wyższości gofrów nad kebabami (voice chat!) i dołączyłem do grupy kawalarzy serwujących wyjątkowo czerstwe suchary.

roblox zestawienie gier ranking

Wracając na ziemię, zaawansowani użytkownicy mogą wykorzystać uwolnioną kreatywność i zdolności pisania w języku Lua do monetyzacji udostępnianych dzieł. Wirtualna waluta zwana Robux umożliwia zakup projektów innych osób bądź sprzedaż własnych, choć znajdziemy tu także tony darmowego contentu bez uczestniczenia w mikropłatnościach.

Rola deweloperów w dużej mierze sprowadza się do zarządzania platformą, udostępniania nowych funkcjonalności i moderacji, bowiem tytuł został skierowany zarówno do młodych, jak i dorosłych graczy.

Grę pobierzemy ze strony producenta pod adresem roblox.com

Path of Exile. Majstersztyk w kategorii hack’n’slash

path of exile najlepsze darmowe gry PC

Prawdziwy majstersztyk gatunku i gra-usługa w jednym, z ciągle aktualizowaną zawartością i hordami przeciwników do pokonania. Autorom z Grinding Gear Games przyświecała jedna idea – zróbmy grę na tyle dobrą, żeby gracze sami chcieli nas wspierać kupując kosmetyczne zestawy i elementy niewpływające na balans rozgrywki.

W czasach kiedy Blizzard nie był w najlepszej formie (dopiero dodatek Reaper of Souls naprawił utrzymane w lżejszym klimacie Diablo 3), a na rynku brakowało dobrych pozycji dla zwolenników przemierzania złowrogich krain w ponurym świecie fantasy, gdzie trup ściele się gęsto, Path of Exile jawił się jako wybawienie. Utrzymana mroczna tonacja, nietrzymające gracza za rączkę mechaniki i złożoność systemów rozbudowy postaci oraz tworzenia build’ów, przełożyły się na szybko rosnącą popularność wygnańca z Wraeclast.

gry free to play path of exile

Nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie sytuacja się zmieniła. Twórcy nie zwalniają tempa – w 2020 roku zadebiutowały rozszerzenia Delirium, Harvest oraz Heist, zaś w poprzednim roku pojawił się dodatek Ultimatum i zmieniający endgame Echoes of the Atlas. Przy okazji premiery tego ostatniego zanotowano kolejny rekord liczby graczy jednocześnie bawiących się na platformie Steam, a w międzyczasie gra zadebiutowała także na konsolach Xbox i PlayStation.

Path of Exile dostępny jest do pobrania na stronach:

Path of Exile Steam
Path of Exile PlayStation Store
Path of Exile Xbox

League of Legends i DOTA 2. Starcie tytanów gier MOBA

https://youtu.be/aR-KAldshAE

Dwa tytuły, które od niepamiętnych czasów walczą ze sobą o sympatię zwolenników gier MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). To właśnie te dwie duże marki spopularyzowały, a później w dużym stopniu zmonopolizowały gatunek, zasięgiem ustępujący praktycznie tylko battle royale. Co tak bardzo przyciąga graczy do produkcji Riot Games i Valve?

Przede wszystkim głębia rozgrywki, łącząca elementy strategii czasu rzeczywistego, action-RPG i zręcznościówki. Obie gry pochłaniają mnóstwo czasu choćby z tego tytułu, że choć podstawy nie wydają się szczególnie skomplikowane, gra na wysokim poziomie wymaga dużych umiejętności, wiedzy i koordynacji z pozostałymi członkami zespołu. O zwycięstwie decyduje znajomość własnej postaci, właściwy dobór drużyny przed rozpoczęciem walki i przyjęta taktyka, a nie łut szczęścia.

najlepsze darmowe gry PC dota 2 league of legends

Osiągnięcie takiego pułapu skilla, to – w zależności od aspiracji i naturalnych predyspozycji – kilkaset do kilku tysięcy godzin gry. Satysfakcja z osiąganych postępów jest jednak ciągła, bowiem obie pozycje fenomenalnie opanowały mechanikę nagradzania graczy za uczestniczenie w przeróżnych eventach i gratyfikacji za czynione postępy. Rozbudowano też aspekty dotyczące personalizacji postaci (przedmioty kosmetyczne) i rankingi, możemy się więc wyróżnić z tłumu i porównywać statsy.

League of Legends i DOTA 2 pobierzemy ze stron wydawców:

League of Legends
DOTA 2

Czytaj więcej: Premiery gier 2022. Najlepsze gry, które jeszcze nie powstały

Rundka spray & pray przed snem? Call of Duty: Warzone

najlepsze darmowe gry PC call of duty warzone

Czym byłoby zestawienie gier free to play bez darmowego Call of Duty? Zapoczątkowana w Werdańsku przygoda trwa w najlepsze do dzisiaj, a formuła battle royale ciągle przyciąga całe rzesze graczy. Dość powiedzieć, że tylko w pierwszym roku od premiery w tytuł zagrało ponad 100 milionów graczy, co jest fenomenalnym wynikiem.

Siłą Warzone jest szybkość rozgrywki i sprawny gunplay, który garściami czerpie z rozwiązań poprzednich odsłon oraz liczne wydarzenia i zadania, sprawiające, że zawsze jest co robić i do czego dążyć. Środowisko walki oczywiście musiało się zmienić. Małe, ciasne wręcz mapy, zastąpione zostały gigantyczną z początku przestrzenią, kojarzącą się z serią Battlefield. Do tego doszło wykorzystanie pojazdów, dłuższy ttk (time to kill – czas potrzebny na zadanie krytycznych obrażeń przeciwnikowi) oraz czynnik upływającego czasu, nieustannie zmieniający zasady walki (coraz mniejsza mapa wymusza adaptację i zmianę broni).

Czy strefa wojny w jakiś sposób dodatkowo wyróżnia się na tle innych produkcji tego typu? Powiewem świeżości jest wprowadzenie po śmierci formy pojedynku w gułagu, gdzie mierzymy się z innym graczem na krótkim dystansie. Udany przepis na dodatkowe emocje i szansa na powrót z zaświatów urozmaiciła i tak wciągający gameplay, który z powodzeniem utrwala w nas syndrom „jeszcze jednej rundy”.

Oficjalna strona gry dostępna jest pod adresem:

Call of Duty: Warzone

Odłamkowym, ładuj! World of Tanks

najlepsze darmowe gry PC world of tanks

Dwanaście lat na karku, a paliwa w zbiornikach czołgów nie brakuje. Choć od dnia premiery wiele się na polach bitew i w hangarach zmieniło, esencja gry pozostała niezmieniona – sieciowe starcie pancerniaków ma być emocjonujące i nieprzesycone zbytnim realizmem.

World of Tanks na stałe zapisało się już w historii gier, dzięki rozwinięciu pomysłu na sprowadzenie walki przy użyciu czołgów do poziomu kontroli nad jedną tylko jednostką. Przedstawienie zmagań z perspektywy pierwszej (w trybie celowania) i trzeciej osoby (kamera używana do przemieszczania się i oglądu pola walki), okazało się absolutnym strzałem w dziesiątkę.

Z biegiem czasu usprawnieniom poddano praktycznie każdy element składowy tytułu. Zmianie uległ silnik gry i grafika, która oferuje teraz tekstury w wysokiej rozdzielczości i szczegółowe modele obiektów, dodano nowe mapy i tryby rozgrywki oraz to co gracze kochali najbardziej – ogromną liczbę dostępnego sprzętu.

Całość doprawiono szczyptą potrzebnego balansu (prawdziwą rewolucję przeszła choćby królowa wojny, artyleria) oraz dużą garścią niuansów dotyczących naszego „warsztatu”. Gromadzenie kolekcji siejących zniszczenie maszyn kupowanych za walutę zdobywaną podczas bojowych zmagań i dłubanie przy ich wyposażeniu (wybieramy m.in. armatę, wieżyczkę, gąsienice czy amunicję), jest chlebem powszednim każdego szanującego się czołgisty.

World of Tanks dostępny jest do pobrania na stronach:

World of Tanks Steam
World of Tanks PlayStation Store
World of Tanks Xbox

Ewolucja rewolucyjnej formuły. Fortnite: Battle Royale

fortnite najlepsze battle royale

W zestawieniu nie mogło zabraknąć największej gry ostatnich lat. Kwintesencja formuły battle royale, która rzuciła świat na kolana, znalazła niebywałą wręcz liczbę odbiorców. O dziwo, przyjazne opakowanie i kreskówkowa kolorowa grafika zyskały sympatię nie tylko najmłodszych odbiorców, ale także nastolatków i w mniejszym stopniu osób dorosłych.

Za tym sukcesem stoi spora grywalność, niski próg wejścia, spektakularne wydarzenia (koncert Ariany Grande!) oraz cechy charakterystyczne produkcji, które w żadnym innym tytule nie były zrealizowane w tak intuicyjny sposób. Najbardziej przystępną i popularną mechaniką rozgrywki była do niedawna funkcja budowania. Dlaczego do niedawna?

W najnowszej aktualizacji możliwości budowania z podstawowego trybu gry zastąpiono nadosłoną, która pomoże nam w walce z przeciwnikami. Zwiększono również prędkość postaci oraz dodano możliwość podciągania się i otwierania drzwi zarówno barkiem, jak i ślizgiem. Na graczy czekają nowe bronie i postacie, a tryb kreatywny zyskał w ostatnim czasie m.in. przenośnik rekwizytów, odtwarzacz wideo i urządzenie wody, pozwalające na tworzenie miejsc do podróżowania pojazdami wodnymi i umieszczania łowisk.

Czy ewolucja sprawdzającej się do tej pory formuły przyniesie twórcom oczekiwane rezultaty? Na to pytanie odpowiedź poznamy dopiero w nadchodzących miesiącach.

Grę pobierzemy ze strony producenta pod adresem Fortnite: Battle Royale

Czytaj więcej: Najgorsze gry, które powróciły w wielkim stylu

Inne tytuły warte wyróżnienia

counter strike free to play darmowa gra

W krótkim zestawieniu nie sposób ująć wszystkich wartościowych produkcji, postaram się więc jeszcze część z nich wymienić. Wielbiciele gier z pierwszej perspektywy nie powinni zapomnieć o dużej marce, jaką niewątpliwie jest Counter-Strike. Płatny niegdyś Global Offensive przeszedł na model free to play i nadal ma się dobrze, w 2020 roku notując rekordową liczbę graczy. Jeśli bliskie naszemu sercu są arena shootery, warto zainteresować się także Quake Champions (czy ktoś jeszcze oglądał kiedyś dema profesjonalistów pokroju Fatal1ty i Zero4?).

Osobom, które dobrze bawiły się przy Legend of Zelda: Breath of the Wild, z całego serca polecamy czarnego konia 2020 roku, Genshin Impact. Nie umknęła naszej uwadze również rosnąca popularność gier karcianych. Zainteresowani tym gatunkiem powinni zwrócić uwagę na Hearthstone i naszego rodzimego Gwinta.

gwint hearthstone darmowa gra

Rzut izometryczny wykorzystywany w innych grach MOBA zamienimy na pełne środowisko 3D w Smite. Dobrą alternatywą dla World of Tanks może być War Thunder, a unikalny koncept walki w klimatach sci-fi z perspektywy trzeciej osoby zobaczymy w Warframe. Futurystyczny setting i zupełnie inny rodzaj rozgrywki zapewni nam z kolei produkcja Bungie, Destiny 2.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy