gry na smartfony

Te gry na smartfony były kiedyś bardzo popularne – pamiętacie je jeszcze?

5 minut czytania
Komentarze

Dla jednych sposób na zabicie czasu, dla innych codzienna rozrywka. Gry na smartfony zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem, a niektóre tytuły w pewnym momencie swojego istnienia były kojarzone przez niemal każdego użytkownika telefonu z Androidem lub iOS. Może warto sobie o nich przypomnieć?

Gry na smartfony, które kojarzy prawie każdy

Obserwując poczynania twórców gier na smartfony, można dojść do wniosku, że te produkcje niejednokrotnie mają być bardziej poważnymi tytułami, niż wskazywałaby na to ich platforma docelowa. Osoby grające w przeszłości na mobilnych konsolach i dziś szukające rozrywki na podobnym poziomie na swoich smartfonach mogą wybierać spośród licznych gier akcji, sportowych lub symulatorów charakteryzujących się dosyć zaawansowaną grafiką i możliwościami. Wśród kultowych gier na smartfony wciąż jednak przeważają prostsze tytuły, na które – choć były nieraz bardzo wciągające – można było poświęcić kilka minut np. w kolejce do lekarza i wrócić do nich po upływie dowolnego czasu, bez obaw, że coś nas w grze ominie.

Hill Climb Racing

Ta gra kilka lat temu była niezwykle popularna, choć i dziś nie brakuje osób, które po nią sięgają. Gracze wcielają się w Newtona Billa, początkującego kierowcę rajdowego. Na początek dostępne jest małe czerwone auto i trasa na wsi. Za uzbierane monety można jednak ulepszać pojazd, a także odblokowywać nowe trasy i środki transportu. Po dłuższej rozgrywce możemy więc np. wybrać się poduszkowcem na bagna, monster truckiem na księżyc lub skuterem na trasę kolejki górskiej w wesołym miasteczku. Poszczególne lokalizacje różnią się od siebie np. przeszkodami i grawitacją, a każdy z pojazdów ma inne mocne i słabe strony. Gra wciąga i prędko się nie nudzi. Hill Climb Racing doczekało się swojej kontynuacji, jednak druga część jest mniej popularna.

 • Wydawca: Fingersoft
 • Liczba pobrań ze sklepu Google Play: 500 000 000+
 • Średnia ocena w sklepie Google Play: 4,6 / 5

aa

Ta gra zręcznościowa jest genialna w swojej prostocie i wystarczy zagrać w nią kilka razy, by nie móc się od niej oderwać. Na środku ekranu kręci się koło z kropkami przyczepionymi do siebie pionowymi liniami. Klikając, sprawiamy, że kolejne kropki lecą w stronę koła i łączą się z nim. Musimy jednak uważać, aby nie dotknęły one tych kropek, które już są połączone z kołem. Im wyższy poziom, tym szybciej koło się kręci, częściej zmienia kierunek obrotu lub mamy więcej kropek w puli. Gra doczekała się innych odmian takich jak uu czy ff.

 • Wydawca: General Adaptive Apps
 • Liczba pobrań ze sklepu Google Play: 50 000 000+
 • Średnia ocena w sklepie Google Play: 4,3 / 5

Fruit Ninja

Ta gra pamięta tak naprawdę nie tylko starsze smartfony, ale i np. pierwsze dotykowe Nokie pojawiające się na rynku, które oprócz dotykowego wyświetlacza miały klawiatury. Mechanizm jest prosty – na ekranie pojawiają się owoce, które musimy przeciąć, odpowiednio przeciągając palcem po ekranie. Im lepiej to robimy, tym więcej punktów dostajemy. Rozbijając wiele owoców jednym przecięciem, otrzymamy bonus za combo.

 • Wydawca: Halfbrick Studios
 • Liczba pobrań ze sklepu Google Play: 500 000 000+
 • Średnia ocena w sklepie Google Play: 4,2 / 5

Temple Run

W Temple Run uciekamy przed potworami, biegnąc stromymi ścieżkami. Nasza postać sama porusza się do przodu i przyśpiesza, my natomiast musimy wykazać się refleksem i za pomocą gestów sprawić, by schyliła się, podskoczyła lub zmieniła kierunek biegu, gdy zajdzie taka potrzeba. Inna popularna gra z podobnym motywem to Subway Surfers. Tam akcja toczy się jednak w przestrzeni miejskiej, a sterowana przez nas postać ucieka przed policjantem, skacząc po dachach pociągów.

 • Wydawca: Imangi Studios
 • Liczba pobrań ze sklepu Google Play: 500 000 000+
 • Średnia ocena w sklepie Google Play: 4,1 / 5

Pou

Ta gra przez długi czas dominowała na listach najczęściej pobieranych aplikacji ze sklepu Google Play. Naszym zadaniem jest opieka nad niewielkim stworkiem – karmienie go, mycie itp. Grając w dodatkowe mini gry, możemy zbierać monety, które później pozwolą kupić nowe stroje oraz tapety do pomieszczeń, w których przebywa Pou.

 • Wydawca: Zakeh Ltd
 • Liczba pobrań ze sklepu Google Play: 500 000 000+
 • Średnia ocena w sklepie Google Play: 4,3 / 5

Pokemon GO

Trudno znaleźć kogoś, kto nie pamiętałby szału na zbieranie pokemonów sprzed kilku lat. Ta produkcja wciąż jest popularna, a jej niewątpliwym plusem jest to, że zmusza ona gracza do wyjścia z domu, bo rozgrywka w dużej mierze toczy się w prawdziwym świecie. Niektórzy potraktowali jednak zabawę w łapanie pokemonów zbyt poważnie. W Stanach Zjednoczonych policjanci zignorowali napad, by złapać pokemona. W Polsce natomiast miała miejsce sytuacja, w której gracze łapali pokemony na autostradzie.

 • Wydawca: Niantic
 • Liczba pobrań ze sklepu Google Play: 100 000 000+
 • Średnia ocena w sklepie Google Play: 4,4 / 5

Czytaj także: Za nielegalny streaming trafili do więzienia na kilka lat – za ostro czy w sam raz?

To oczywiście nie wszystkie gry na smartfony, które w przeszłości były bardzo popularne. W przyszłości zapewne wrócimy do tego tematu, wy natomiast możecie napisać w komentarzach, które tytuły wam szczególnie zapadły w pamięć.

Motyw