ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wielki Przewodnik po grach na Androida [Część II: Gry Wyścigowe]

Autor: Maciej Rebajn Kategoria: Gry

Raging-Thunder-2-Free-Android-Game-on-Xperia-X10

Android.com.pl zaprasza na drugą część Wielkiego Przewodnika po grach na Androida. W tej części przedstawię gry wyścigowe. Zapnijcie więc pasy i zapraszam do lektury.1. Raging Thunder 

raging_thunder_01

Polarbit to jeden z pierwszych poważnych developerów, który zainteresował się Androidem, a Raging Thunder był pierwszą dobrze wykonaną grą wyścigową na platformę. RT nie jest symulatorem doskonale odzwierciedlającym rzeczywistość: raczej zrecznościówką stawiającą na dobrą zabawę i wciskające w fotel efekty niż realizm. To jednak udało się developerowi doskonale i gra pozwala na godziny dobrej zabawy. Sterujemy za pomocą przyśpieszeniomierza (czyli przechylając telefonem jak kierownicą), samochód przyspiesza automatycznie, tylko hamowanie i ewentualne użycie „dopalacza” jest w naszych rękach. Ogólnie sterowanie jest dobrze rozwiązane, chociaż dla tych co pierwszy raz grają w ten sposób, wymaga nabrania odrobiny wprawy. Warty wzmianki jest też tryb multiplayer, w którym można grać przez internet ze znajomymi. 
Jedyny minus tej gry to także jedna z jej zalet: prostota. Ponieważ twórcy gry skupili się na tym, żeby można było z marszu wejść do gry, na dłuższą metę może się nudzić, bo ileż można odblokowywać nowych samochodów i tras. Raging Thunder jest na pewno warta polecenia, szczególnie dla użytkowników starszych telefonów lub tych z niższej półki, jako, że większość nowszych gier ma wysokie wymagania sprzętowe.
Wymagania: Android 1.6+
Cena: 2.99$
Kod QR:RTQR2. Raging Thunder 2

rt2

Druga część opisanych wyżej wyścigów. W nowej wersji mamy więcej trybów gry, jak Tryb Kariery, Atak Czasowy, Survival, Kariera, czy Szybki Wyścig, do tego kilka trybów gry dla wielu graczy. Tym razem możemy nie tylko odblokowywać nowe samochody, ale też ulepszać te, które już posiadamy. Grafika została poprawiona, przez co gra jest jedną z najładniejszych na Androida, do tego rozgrywka jest szybsza i daje jeszcze więcej adrenaliny. Niestety kosztem lepszej grafiki są większe wymagania sprzętowe, gra więc nie będzie raczej działać na starszych telefonach (wymaga OpenGLES 2.0, tak jak Angry Birds). 
Raging Thunder 2 to dobrze dopracowana gra i mimo, że jest droższa od swojej poprzedniczki, warta jest swej ceny. Jeśli nie przejmujesz się realizmem, a chcesz dobrej rozrywki z dużą dozą adrenaliny, to mogę z czystym sumieniem RT2 polecić.
Wymagania: Android 2.1+
 Cena: 4.99$
Kod QR:

RT2QR

3. Speed Forge 3D

speedforge

speedforge2

Czas na propozycję gry wyprodukowanej… w Polsce. Speed Forge 3D to trójwymiarowe futurystyczne wyścigi osadzone na Marsie w 2142 roku. Gra była jednym z prekursorów sceny Androidowych gier i mimo, że nie jest już najładniejsza w porównaniu do nowych propozycji, dobrze sobie radzi na pozostałych frontach. Ścigamy się pojazdami trochę podobnymi do tych z pierwszej części Gwiezdnych Wojen, a na trasie wyścigu możemy znaleźć rakiety i miny, pomocne do spowalniania przeciwników. Sterujemy przechylając telefonem, jak w większości wyścigów na telefonach. Niestety gra oferuje tylko 6 tras i 3 pojazdy.Mimo, że Speed Forge 3d to nie jest najnowsza gra, polecam ją jako jedną z lepszych wyścigówek działających na  telefonach z niższej półki (G1 radzi z nią sobie znakomicie). Poza tym warto wspierać rodzimych developerów.
Wymagania: Android 1.6+
Cena: 2.73$
Kod QR:

SF3DQR

4. Asphalt 5

Asphalt-5

Asphalt 5 to propozycja od znanego studia Gameloft. Oferuje obecnie najładniejszą grafikę wśród gier wyścigowych na Androida, a i na innych polach spisuje się znakomicie. Akcja jest szybka i płynna (niestety, tylko na telefonach z wyższej półki), mamy do wyboru wiele trybów rozgrywki, z których tryb kariery pozwala na wiele godzin zabawy. Asphalt wyróżnia się też możliwościami sterowania: mamy do wyboru przyśpieszeniomierz, przeciąganie wirtualnej kierownicy palcem, i dotykanie przycisków na ekranie.
W trybie kariery nie tylko ulepszamy swój samochód, ale też możemy go upiększyć jak w serii Need For Speed. Podsumowując, Asphalt 5 to najlepsza (klasyczna) gra wyścigowa na Androida, polecam wszystkim właścicielom mocnych telefonów z Androidem.
Wymagania: Android 2.1+, raczej szybki procesor/GPU.
Cena: 4.99$
Kod QR:

asphalt_5qr

5. Need For Speed: Shift

shift1

nfs-shift-5

NFS: Shift wygląda świetnie i jak widać po filmikach działa płynnie na Androidzie. Niestety nie jest jeszcze dostępny na Markecie, tylko preinstalowany na niektórych telefonach. Cóż, będę wypatrywać daty pojawienia się tej gry na Markecie. 
Wiadomo natomiast, że cena będzie wynosić 9.99$.

6. Reckless Racing

RR_top

Reckless_Racing

reckless-racing

O tej grze już pisaliśmy, ale nie mogło jej tu zabraknąć. W tej chwili Reckless Racing to bez wątpliwości najlepsza gra wyścigowa na Androida (dlatego wspominając Asphalt 5 zaznaczyłem „klasyczna”), o bardzo przyjemnej dla oka grafice i niebywale wciągającej formule. Reckless Racing  jest w pełnym trójwymiarze, ale widok na wyścig jest z góry. Sterujemy dotykając narysowanych przycisków na ekranie (to wymaga trochę przyzwyczajenia, ale zdaje egzamin). Trasy są dobrze przemyślane, a od gry nie da się oderwać. Do dyspozycji mamy też tryb multiplayer (możemy ścigać się z użytkownikami Androida, jak i iPhone’ów). Niestety genialna grafika wymaga dobrych telefonów – tylko takie telefony jak HTC Desire, Motorola Milestone, czy Samsung Galaxy S dadzą sobię radę. Obejrzyjcie film z gry, a potem zostaje już tylko ściągnąć i samemu przetestować.
Wymagania: Android 2.1
Cena: 2.99$
Kod QR:

RRQR

Na koniec zostawiłem dwie gry, które technicznie rzecz biorąc nie są wyścigami, ale ogólnie grami zręcznościowymi. Jednak podobieństwa w sterowaniu sprawiły, że dołączyłem je do zestawienia.

7. SpeedX 3D

Speedx-in-Game-Play-2

Symulacja tunelu w 3D. Brzmi to dziwnie, ale zasada jest prosta – przesuwamy się w dół tunelu i przechylając telefon próbujemy omijać przeszkody. Rozgrywka jest bardzo szybka i dostarcza wiele rozrywki (jak i przekleństw, gdy kolejny raz trafimy w przeszkodę). SpeedX to jedna z tych gier, w których zawsze chcemy spróbować „jeszcze raz”, co sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Dodatkowo jest to świetny przykład, jak prosty pomysł i proste wykonanie (bo grafika jest do bólu uproszczona) może dostarczyć ogromne ilości dobrej zabawy.
Wymagania: Android 1.5+
Cena: 1.56$
Kod QR:

speedx3d

8. Hyperspace

Hyperspace
Hyperspace2

Gra opiera się na podobnym założeniu co w SpeedX: omijamy przeszkody – tym razem po płaskich planszach i piłeczką. Sterujemy ją przechylając telefonem na boki, co więcej, przechylając go do przodu lub ku sobie dostosowujemy prędkość piłeczki a gdy dotkniemy ekranu piłeczka podskakuje. Plansze są zbudowane z różnokolorowych bloków, które mają różne efekty na piłeczkę – jedne przyspieszają, inne zwalniają, jeszcze inne odwracają efekty przechylenia telefonu. Hyperspace, podobnie jak SpeedX, wciąga do tego stopnia, że nie chcemy odłożyć telefonu. Niestety ostatnia aktualizacja dla Froyo zwiększyła cenę do prawie 4$, polecam jednak przetestować wersję Lite – naprawdę warto.
Wymagania: Android 1.5+
Cena: 3.95$
Kod QR:

hyperspaceqr

Kod QR wersji Lite:

hyperspaceLITE

To tyle na dzisiaj, następna część jeszcze w tym tygodniu!

Sprawdź najnowsze wpisy