Steam

Rodziny na Steam ze zmianami. Dzielenie się grami ma być prostsze, ale niektóre warunki są zabójcze

4 minuty czytania
Komentarze

W końcu doczekaliśmy się tego, by współdzielenie gier na Steam było proste. Pojawiły się bowiem Rodziny na Steam, które wprawdzie dalej są jeszcze w wersji beta, ale niebawem powinny zostać udostępnione szerokiemu gronu użytkowników. Co to oznacza? Od teraz będzie można dzielić się grami, które mamy we wspólnej bibliotece, co pozwoli nam trochę oszczędzić. Poniekąd, ponieważ problem może pojawić się, kiedy dwie osoby będą chciały zagrać w ten sam tytuł.

Rodziny na Steam, czyli współdzielenie gier w nowej wersji

Wygląd Rodziny na Steam. Interfejs użytkownika dwóch bibliotek gier cyfrowych z różnymi tytułami i okładkami gier wyświetlonymi na ekranie.
Fot. Steam / materiały prasowe

Współdzielenie gier na Steam było do tej pory lekko problematyczne. Głównie dlatego, że dostęp do kupionych produkcji w jednym czasie miała tylko jedna osoba. To mocno utrudniało korzystanie z funkcjonalności, jeżeli taką bibliotekę gier współdzielili gracze, którzy faktycznie spędzają na tej rozrywce sporo czasu. Na szczęście Rodziny na Steam to zmieniają i zastępują tym samym dostępne do tej pory udostępnianie gier oraz widok rodzinny. Teraz wszystko będzie w jednym miejscu i w dość przejrzystej formie.

Przykładowy wygląd Rodziny na Steam z 4 członkami. Kolekcja czterech ikon z animowanymi postaciami robotów oznaczonymi jako GLaDOS, Wheatley, ATLAS, i P-body, każdy z etykietą dorosły lub dziecko.
Fot. Steam / zrzut ekranu

Do Rodziny na Steam można zaprosić maksymalnie 5 osób, czyli jedna taka rodzina będzie mogła mieć łącznie 6 członków. I każdy z nich otrzymuje dostęp do biblioteki gier posiadanych przez pozostałych graczy. Tym samym, będzie można grać w produkcje, których my nie zakupiliśmy, a zrobił to ktoś inny z naszej grupy. I co też ważne, korzystając z tej opcji, będzie można tworzyć własne zapisy stanu gry czy zdobywać osiągnięcia na Steam przypisane do naszego konta.

Najważniejszą zmianą jest jednak ta, która pozwala na granie jednocześnie wielu osobom. Nawet wtedy, kiedy inni członkowie rodziny są online. Warunek jest jeden. Muszą grać w różne tytuły. Jeżeli dwie osoby chciałby zagrać jednocześnie na przykład w Portal 2, każda z nich musi posiadać swoją kopię gry.

Powiedzmy, że należysz do rodziny z 4 członkami i posiadacie kopię gier Portal 2 i Half-Life. W dowolnej chwili dowolny członek może grać w Portal 2, a inny w Half-Life. Jeśli dwójka z was chciałaby zagrać w Portal 2 w tym samym czasie, to ktoś inny z rodziny musiałby zakupić kopię tej gry. Po dokonaniu takiego zakupu macie w posiadaniu 2 kopie gry Portal 2 w ramach rodziny, a dowolni dwaj członkowie mogą grać w tę grę w tym samym czasie.

Steam, SteamCommunity

Kontrola rodzicielska na Steam też się zmienia

Interfejs użytkownika przedstawiający statystyki dotyczące czasu gry na przestrzeni tygodnia, z wykresami słupkowymi reprezentującymi różne dni i godziny, oraz miniaturą okładki gry "Helldivers".
Fot. Steam / materiały prasowe

Będąc członkiem Rodziny na Steam, możemy nadawać odpowiednie funkcje pozostałym osobom, a w tym rolę dziecka. Kontrola rodzicielska pozwalała będzie na ustalanie limitów czasu na granie, dawała możliwość podejrzenia, ile do tej pory czasu spędzono w grze czy też na odzyskanie konta po stracie hasła. Pojawi się też nowa opcja, gdzie dziecko będzie mogło wysłać prośbę do rodzica czy opiekuna o to, by ten kupił dla niego wybraną grę. Po zatwierdzeniu zakupu tytuł trafi do biblioteki.

Funkcje kontroli rodzicielskiej na Steam

Kontrola rodzicielska na Steam będzie umożliwiała rodzicom podejmowanie szeregu działań, w tym:

  • zezwalać na dostęp do odpowiednich gier;
  • ograniczać dostęp do Sklepu Steam, Społeczności Steam czy czatu ze znajomymi;
  • ustawiać limity czasu gry (godzinowe/dzienne);
  • wyświetlać raporty czasu gry;
  • zatwierdzać lub odrzucać otrzymane od kont dzieci prośby o dodatkowy czas gry albo dostęp do funkcji (tymczasowy bądź trwały);
  • odzyskać konto dziecka, jeśli straci hasło.

Jak dołączyć do wersji beta i przetestować nowe funkcje?

Okno ustawień aplikacji Steam z otwartą zakładką interfejsu, pokazujące opcje takie jak wybór języka, zegar 24-godzinny oraz udział w testowaniu wersji beta klienta Steam.
Wygląd Menu na Steam. Fot. Steam / materiały prasowe

Nowe funkcje nie są jeszcze dostępne dla wszystkich, ale można dołączyć do wersji beta i przetestować je przed oficjalnym wprowadzeniem w życie. By to zrobić, należy wykonać następujące kroki.

  1. W menu Steam (lewy górny róg) wybierz „Ustawienia”.
  2. W menu „Interfejs” kliknąć rozwijaną listę opcji i wybrać „Udział w wersji beta klienta”, a następnie „Steam Family Beta”.
  3. Po zrestartowaniu Steam, należy wejść do szczegółów konta i wybrać już sekcję zarządzania rodziną.

Będąc już przy Steam, warto sprawdzić nasz ranking najlepszych darmowych gier na PC, ale i zestawienie laptopów gamingowych do 3000 zł.

Źródło: Steam. Zdjęcie otwierające: rokas91 / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw