Zdjęcie przedstawia podzielony obraz; po lewej stronie mężczyzna w czarnym garniturze — Robert J. Oppenheimer i kapeluszu na tle pomarańczowych chmur, po prawej stronie postać z animacji malująca pejzaż, trzymająca parasol.

Ten film to Oppenheimer od Miyazakiego. Studio Ghibli zrobiło to lepiej niż Nolan

3 minuty czytania
Komentarze

Oppenheimer zostawił w Was głód tragicznych historii z II Wojną Światową w tle? Jedna z nich pochodzi od japońskiego, legendarnego już studia animacji Ghibli. Hayao Miyazaki poruszył ten temat w dziele z 2013 r., o tytule Zrywa się wiatr. Choć tematyka opowieści dotyczy samolotów, a nie bomb nuklearnych, konstrukcja tej opowieści jest zaskakująca bliska dziełu Christophera Nolana.

Na czym polega fabuła animacji Zrywa się wiatr?

Klatka z anime Zrywa się wiatr, japońskiego oppenheimera, przedstawiająca młodego mężczyznę i kobietę w deszczu, trzymających wspólnie parasol, oboje wyglądają zatroskani lub skupieni.
Fot. Studio Ghibli / Netflix

Opowieść oparta na faktach rozpoczyna się jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Głównym bohaterem filmu Zrywa się wiatr jest Jirô Horikoshi, były inżynier firmy Mitsubishi, który marzy o zostaniu pilotem samolotu. Poważna wada wzroku sprawia jednak, że młodzieniec kieruje swoje plany na naukę konstrukcji i budowania samolotów, pozostając tym samym w ukochanej branży.

Jirô jest bohaterem romantycznym i w sferze swoich marzeń porozumiewa się z Giovannim Battistą Capronim, mentorem i włoskim twórcą samolotów. Ten jak mantrę powtarza protagoniście, że „samoloty są marzeniem, a nie narzędziem do zarabiania pieniędzy i toczenia wojen”. Rzeczywistość jednak szybko weryfikuje plany Jirô, który musi przynieść dumę Japonii i zbudować samoloty walczące w powietrznych bitwach II Wojny Światowej.

Zwiastun animacji Zrywa się wiatr (z polskimi napisami)

Tragizm wyborów bohatera przekłada się nie tylko na tworzenie samolotów bojowych, ale też i na miłość. Jirô postanawia poślubić dziewczynę chorą na gruźlicę, wybierając tym samym krótkie, ale szczęśliwe małżeństwo. Protagonista animacji wypiera mentalnie czasy, w których przyszło mu żyć, próbując zrealizować jak najwięcej własnych marzeń.

Dostępność obydwóch filmów w aplikacjach VOD

Zwiastun filmu Oppenheimer

Jeżeli udało mi się Was zaintrygować tym krótkim opisem Zrywa się wiatr, obejrzenie animacji nie jest trudne. Jest ona dostępna na Netflix, bez dodatkowych opłat. Cena Netflix w podstawowej subskrypcji to 29 złotych miesięcznie, więc nie jest to spory wydatek, a z pewnością uda Wam się coś jeszcze obejrzeć, na przykład inne animacje studia Ghibli.

Oppenheimer recenzja filmu 2023
Fot. Universal Pictures / materiały prasowe

W sytuacji, gdzie musicie jeszcze nadrobić Oppenheimera, tu już musicie udać się do wirtualnych wypożyczalni. Najłatwiej będzie Wam obejrzeć dzieło Christophera Nolana na Amazon Prime Video, gdzie wypożyczenie zostało wycenione na 14,99 złotych. Gdy tylko uruchomicie film, macie 48 godzin czasu na jego obejrzenie.

Jeżeli chcecie poczekać na tańszą dostępność, film pojawi się również 21 marca na Sky ShowTime. Więcej o dostępności dzieła Christophera Nolana przeczytacie także w naszym dedykowanym Oppenheimerowi poradniku.

Źródła: Digital Trends, Filmweb. Zdjęcie otwierające: Universal Pictures / Studio Ghibli / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw