LINKI AFILIACYJNE

Abonament RTV zniknie. Nowi rządzący zapowiadają trzęsienie ziemi w mediach publicznych

3 minuty czytania
Komentarze

Nowo mianowany przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu – Bogdan Zdrojewski zapowiada znaczące zmiany w strukturze polskich mediów publicznych. Jego głównym celem jest zniesienie abonamentu RTV oraz zakończenie wielomilionowych dotacji na media publiczne w Polsce.

Abonament RTV odchodzi do lamusa. Tak samo jak milionowe dotacje na media publiczne

MUX-6
TVP Telewizja Polaka. Sygnatura firmy TVP Telewizja Polska — Zdjęcie od grand-warszawski

W serwisie Wirtualne Media pojawiła się właśnie dłuższa rozmowa z Bogdanem Zdrojewskim, który od niedawna pełni funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Polityk reprezentujący Koalicję Obywatelską podkreślił między innymi potrzebę likwidacji Rady Mediów Narodowych (RMN), którą uważa za byt niekonstytucyjny, który zawłaszczył kompetencje należące do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zdrojewski nie ma również wątpliwości, że Telewizja Polska i Polskie Radio wymagają dużych zmian. Wśród możliwości rozważanych przez nowego przewodniczącego jest postawienie części albo całości tych spółek w stan likwidacji, co jednak nie oznacza likwidacji samych instytucji. Zamiast tego rozważa się, chociażby szukanie prokurenta lub komisarza. Wśród scenariuszy zmian pojawiają się także pomysły na przeprowadzenie poszukiwań w drodze ustawy, chociaż istnieje ryzyko weta ze strony prezydenta. Zdrojewski podkreślił, że ze strony społeczeństwa nałożono dużą presję na przeprowadzenie wspomnianych przed chwilą zmian w mediach publicznych.

Z perspektywy Polaków ważne wydają się także słowa Bogdana Zdrojewskiego dotyczące wielomilionowych dotacji dla TVP oraz Polskiego Radia. Według nowego przewodniczącego czas potężnego finansowania obu tych struktur z pieniędzy podatników został już zakończony. Co więcej, Zdrojewski odniósł się do budzącego kontrowersje abonamentu RTV.

Jest anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynosi dość wątpliwe dochody, jeśli chodzi o telewizję. Trzeba pamiętać, że właściwie karani są wszyscy ci, którzy kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy czy telewizyjny. Z telewizji czy radia korzystają praktycznie wszyscy, a płacą na to nieliczni. Utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne. Powinniśmy jednak znaleźć inne sposoby finansowania, aby utrzymać ten fragment mediów publicznych, który traktowany jest jako ważny i który powinien pozostać. Wrócimy do określonej, ale dużo skromniejszej dotacji niż ta, którą proponował przez ostatnie lata rząd PiS oraz innych, bardzo skromnych, ale dużo skuteczniejszych opłat na rzecz mediów publicznych. Jednak tę kwestię będzie przesądzał nowy rząd.

Bogdan Zdrojewski (via Wirtualne Media)

Wszystko wskazuje na to, że abonament RTV, który tyle razy wywoływał niepotrzebne dyskusje oraz nerwy najzwyczajniej w świecie zostanie zlikwidowany. Niemniej jak twierdzi przewodniczący – o tym ostatecznie zadecyduje nowy rząd. W oczekiwaniu na tak ważne wydarzenie pozwólcie, że odeślę was do naszego tekstu z najfajniejszymi filmami na Netflix.

Źródło: Wirtualne Media

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw