Laptop na stole wyświetlający stronę główną serwisu Netflix z dostępnymi filmami i serialami; obok laptopa doniczka z zieloną rośliną.
LINKI AFILIACYJNE

Jak oglądać serwisy streamingowe za granicą? Te sposoby mogą przydać się na wakacjach

9 minut czytania
Komentarze

Przed nami najbardziej intensywny czas w roku, jeśli chodzi o różnego rodzaju wyjazdy poza granice naszego pięknego kraju. W związku z takim stanem rzeczy warto zastanowić się nad tym, jak korzystać z serwisów streamingowych pokroju Netflix, HBO Max czy Disney+ w innych częściach globu.

Jak oglądać filmy i seriale ze streamingu za granicą?

Jak oglądać filmy i seriale ze streamingu za granicą?

Oczywiście wakacje dla wielu z nas to czas odpoczynku od nowych technologii, jednak nie da się ukryć, że w wielu przypadkach dobry film czy serial może umilić, chociażby podróż autobusem lub pociągiem już poza granicami Polski. Dodatkowo w większości pokoi hotelowych dostępne są już Smart TV, na których możemy zalogować się do naszych platform VOD. W takich okolicznościach warto jednak zastanowić się nad tym, jak korzystać z serwisów streamingowych za granicą.

Jednym z najbardziej intuicyjnych kroków jest ściągnięcie interesujących nas filmów i seriali do swojej biblioteki offline na smartfonie lub komputerze, a następnie oglądanie ich z takiej właśnie pozycji. Okazuje się jednak, że w grę wchodzą również inne rozwiązania — w tym te wykorzystujące zastany w hotelu telewizor (raczej nie będzie to 65-calowy telewizor, ale nie ma co wybrzydzać). Co więcej, w zależności od platformy oraz kraju, w którym będziemy przebywać, treści mogą się od siebie różnić.

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej obywatele UE mają prawo do korzystania ze streamingu poza granicami swojego kraju.

W celu zapewnienia możliwości transgranicznego przenoszenia usług online w zakresie treści należy wprowadzić wymóg, by dostawcy usług online w zakresie treści objęci zakresem niniejszego rozporządzenia umożliwiali abonentom korzystanie z takich usług w państwie członkowskim, w którym są oni czasowo obecni, w taki sam sposób, w jaki odbywa się to w państwie członkowskim ich zamieszkania. Abonenci powinni mieć dostęp do usług online w zakresie treści oferujących te same treści, w tym samym zakresie i na tej samej liczbie urządzeń oraz dla tej samej liczby użytkowników i z tym samym zakresem funkcjonalności co w państwie członkowskim ich zamieszkania. Istotne jest, aby wymóg świadczenia transgranicznego przenoszenia usług online w zakresie treści był obowiązkowy, zatem strony nie powinny mieć możliwości jego wyłączenia, odstąpienia od niego lub zmiany jego skutków. Wszelkie działania dostawcy, które uniemożliwiałyby abonentom dostęp do usług lub korzystanie z nich podczas czasowej obecności w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie ich zamieszkania, na przykład ograniczenie funkcjonalności usługi lub jakości jej świadczenia, powinny być traktowane jako obchodzenie obowiązku świadczenia transgranicznego przenoszenia usług online w zakresie treści, a zatem byłyby sprzeczne z niniejszym rozporządzeniem

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1128 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści

Netflix – jak oglądać za granicą?

Ostatnie zawirowanie związane ze współdzieleniem kont na Netflix sprawiły, że najnowsze wytyczne dotyczące oglądania treści serwisu za granicą nieco się zmieniły. Niemniej platforma wyjaśniała, że w przypadku pokoi hotelowych nie będzie egzekwować blokowania kont ze względu na niezgodność nowego IP z IP gospodarstwa domowego. Warto jednak zauważyć, że Centrum Pomocy Netflix w języku polskim nie daje konkretnych odpowiedzi na to czy faktycznie korzystanie za granicą kraju będzie bezproblemowe i przez jaki czas. Dla bezpieczeństwa lepiej więc ściągnąć wcześniej interesujące nas tytuły i oglądać je offline. Jeżeli korzystamy z laptopa, a nie telewizora, dobrze sprawdzić też ukryte kody Netflix i trochę urozmaicić korzystanie z platformy.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w zależności od kraju, w którym przebywamy, niektóre z treści dostępnych w Polsce mogą być już niedostępne na innym terytorium. Oczywiście działa to także w drugą stronę.

HBO Max – jak oglądać za granicą?

Jak oglądać filmy i seriale ze streamingu za granicą?
Fot Depositphotos Autor mobilinchen

W przypadku HBO Max warto zwrócić uwagę, czy państwo, do którego podróżujemy, znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Jeśli tak — biblioteka filmów i seriali pozostaje taka sama, jak w Polsce. Z kolei, jeśli okaże się, że odwiedzany właśnie kraj nie włącza się do EOG, oferta ulegnie zmianie.

Co więcej, w krajach, w których nie ma dostępu do HBO Max, serwis wyświetli informację o braku możliwości odtworzenia odpowiednich treści. W związku z tym HBO Max nieco „zachęca nas” do pobierania filmów i seriali do biblioteki offline. Przypomnijmy, że ta platforma daje możliwość pobrania około 30 treści na urządzenia mobilne.

Disney+ – jak oglądać za granicą?

Disney+

Najbardziej klarownie kwestia korzystania z serwisów streamingowych za granicą prezentuje się w przypadku Disney+. Tutaj, wyjeżdżając do danego kraju, w aplikacji zobaczymy treści dostępne w danym kraju — ależ to proste prawda?

Niemniej w praktyce oznacza to, że udając się na przykład do Stanów Zjednoczonych w bibliotece filmów i seriali Disney+ zabraknie treści Star, ponieważ na tamtejszym rynku są one dostępne w serwisie Hulu.

Amzon Prime Video – jak oglądać za granicą?

Amazon Prime Video filmy do wypożyczenia Fot screen z Amazon Prime Video Android com pl Bartosz Szczygielski
Fot. screen z Amazon Prime Video Android.com.pl Bartosz Szczygielski

Niezależnie od kraju, w którym się znajdziecie — jeśli pobraliście na swoje urządzenia seriale i filmy w aplikacji Amazon Prime Video bez problemów je odtworzycie. Dotyczy to także państw znajdujących się poza Unią Europejską (np. Turcja czy Egipt).

Mieszkańcy Unii Europejskiej podczas podróży po Unii Europejskiej mają dostęp do tych samych tytułów, które są dostępne do odtwarzania w kraju zamieszkania. Ponieważ Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, klienci z Unii Europejskiej podróżujący do Wielkiej Brytanii nie będą mieli dostępu do takich samych tytułów jak podczas korzystania z usługi Prime Video na terytorium kraju zamieszkania.

Amazon Prime Video

SkyShowtime – jak oglądać za granicą?

SkyShowtime logo i wytwórnie, które będą na platformie

SkyShowtime to stosunkowo nowa platforma na polskim rynku, jednak w Europie działa ona od dłuższego czasu. W związku z tym w swoim centrum pomocy serwis udostępnił następujące informacje:

  • Zabierz SkyShowtime ze sobą, gdziekolwiek jesteś na terenie UE/EOG – EOG — pobierz aplikację SkyShowtime i oglądaj swoje ulubione treści w trybie offline i w podróży.
  • Możesz oglądać SkyShowtime w innym kraju UE/EOG przez maksymalnie 37 dni
  • Podczas oglądania SkyShowtime poza krajem, w którym dokonano rejestracji lub podczas podróży, możesz doświadczyć zmian w dostępności do niektórych programów lub filmów

Viaplay – jak oglądać za granicą?

Jak donosi portal Wirtualne Mediasubskrybenci serwisu streamingowego Viaplay mogą korzystać bez przeszkód z transmisji na żywo i produkcji rozrywkowych.

Viaplay zapewnia polskim subskrybentom dostęp do szerokiego wachlarza treści rozrywkowych i transmisji sportowych, spełniając jednocześnie wymagania transgranicznej dostępności treści online. Dzięki temu polscy użytkownicy mają możliwość korzystania z Viaplay w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii na takich samych zasadach jak w Polsce. Dotyczy to bogatej oferty filmów, seriali, treści dla dzieci oraz transmisji wydarzeń sportowych. Z platformy streamingowej Viaplay można korzystać za pośrednictwem takich urządzeń, jak telefony komórkowe, tablety, komputery, smart TV oraz konsole do gier.

Warto pamiętać, że poza wymienionymi wyżej krajami dostęp do Viaplay może być ograniczony ze względu na prawa autorskie oraz licencje treści. Osoby, które w okresie wakacyjnym wybierają się poza terytorium krajów Unii Europejskiej czy Norwegii, ale mimo to chcą korzystać z unikalnej oferty Viaplay, zachęcamy do pobrania interesujących je treści przed wyjazdem. W ten sposób zachowają możliwość korzystania z funkcji odtwarzania treści pochodzących z platformy Viaplay w trybie offline na urządzeniach przenośnych, takich jak tablet czy telefon komórkowy.

Oświadczenie Viaplay (dla Wirtualne Media)

Polskie serwisy streamingowe

koniec Playera w darmowej wersji

Na sam koniec warto zastanowić się nad tym, co z platformami, które są zakorzenione w Polsce? W przypadku Canal+ Online spotykamy się z następującą informacją:

Subskrybenci Canal+ Online mogą korzystać z tych samych treści na terenie całej UE, oczywiście po wymaganej prawem pozytywnej weryfikacji rezydencji.

Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska (dla Wirtualne Media)

Praktycznie identyczne zasady dotyczą Playera, jednak małe zawirowania pojawią się, gdy zechcecie skorzystać z TVP VOD.

Ze względów licencyjnych niektóre treści są dostępne tylko dla użytkowników na terytorium Polski. Zgodnie z artykułem 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2017/1128 z dnia 14 czerwca 2017r. w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści świadczonej za odpłatnością w formie pieniężnej korzystanie z wykupionego pakietu SVOD poza Polską jest możliwe tylko dla zalogowanego użytkownika mającego stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski i przebywającego tymczasowo na terytorium innego państwa należącego do Europejskiej Strefy Gospodarczej.

Telewizja Polska

Źródło: Wirtualne Media, fot. Depositphotos autor Kamachi

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw