Jak wyglądałby Harry Potter, gdyby opisał go Dostojewski? AI daje nam odpowiedź

4 minuty czytania
Komentarze

Harry Potter to postać niezwykle mocno kojarzona z aparycją Daniela Radcliffe’a. Jednakże czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby popularny bohater stworzony przez J.K. Rowling, gdyby wymyślił go, chociażby Fiodor Dostojewski? Cóż, być może nikt nigdy nie zadał sobie takie trudu, jednak w ramach ciekawostki odpowiedzi udziela nam sztuczna inteligencja i nowoczesne algorytmy.

Jak wyglądałby Harry Potter i spółka, gdyby opisał ich Dostojewski?

Jak wyglądałby Harry Potter i spółka, gdyby opisał ich Dostojewski?

Swego czasu przyglądaliśmy się temu, jak sztuczna inteligencja przedstawiła bohaterów znanych nam z serii książek o Harrym Potterze tylko i wyłącznie na podstawie opisów stworzonych przez J.K. Rowling. Od tamtej pory zdecydowanie do przodu powędrowała technika skupiająca się na tworzeniu obrazków przez AI, ale również kreatywność internautów, którzy dostali całkowicie nowe narzędzie do licznych zabaw.

W końcu kto z nas nie widział obrazów stworzonych przez sztuczną inteligencję czy też awatarów, które masowo zalewają media społecznościowe. AI wyprodukowało nawet własną grę, która pomimo swojej prostoty wygląda całkiem ciekawie. Wracając jednak do tematu Harry’ego Pottera — jeden z rosyjskich internautów stworzył kilkanaście grafik ukazujących jak bohaterowie z serii książek autorstwa J.K Rowling, mogliby wyglądać, gdyby zamiast Brytyjki cyklem zajmowali się wiesze ze wschodu z Fiodorem Dostojewskim i Antonem Czechowem na czele.

Zobacz też: Co oglądać na Netflix, czyli zestawienie nowości, które warto obejrzeć

Za cały projekt odpowiada Wasilij Poliakow, który do stworzenia kilkunastu obrazów użył dobrze znanego internautom narzędzia Midjourney. Dla osób niezaznajomionych z tematem warto wspomnieć, że jest to program bazujący na sztucznej inteligencji, który charakteryzuje się przetwarzaniem wpisanego przez użytkownika tekstu na wysokiej rozdzielczości obraz.

Wyniki pracy rosyjskiego internaty wylądowały we wschodnim odpowiedniku Facebooka, czyli serwisie VKontakte. Zgodnie z opisem napisanym przez Poliakowa, korzystając z Midjourney używał zarówno książkowych opisów poszczególnych postaci z uniwersum Harry’ego Pottera, jak i aparycji aktorów z serii filmów. Następnie autor „ubierał” je w standardy rosyjskich powieściopisarzy i poetów z XIX wieku. Jako główną inspirację podano tu dzieła Fiodora Dostojewskiego i Antona Czechowa. Przypomnijmy, że pierwszy z prozaików napisał takie wiekopomne dzieła jak Zbrodnia i kara, Idiota czy Bracia Karamazow. Tymczasem drugi z nich w trakcie swojej bogatej kariery stworzył między innymi Trzy siostry, Wiśniowy sad oraz Śmierć urzędnika.

Harry Potter w wersji „Dostojewskiej” – galeria

Poniżej znajdziecie pełną galerię bohaterów z popularnego uniwersum odtworzonych w niecodziennych warunkach. Cóż, ciężko ukryć, że niemalże każdy z nich wygląda dużo „poważniej” oraz „dostojniej” w ubraniach oraz aranżacji sprzed dwustu lat. Dla przykładu Hermiona Granger prezentuje się niczym wyjęta z moskiewskiego filmu.

Naturalnie największym zainteresowaniem cieszy się Harry Potter, który w swojej „Dostojewskiej” wersji ma coś z rosyjskiego wieszcza zmęczonego życiem. Z drugiej strony główny bohater serii wygląda jak pierwszy lepszy hipster napotkany w kawiarni, gdzie nie serwuje się byle lury, ale wysokiej jakości napój na mleku sojowym i jagodami goi.

Przechodząc dalej w pełnej i bardzo smutnej okazałości prezentuje się Draco Malfoy. Cóż, tutaj w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam raczej Ryan Gosling, a nie Tom Felton, który w rzeczywistości odgrywał syna złowrogiego Lucjusza. Swoją drogą — ciekawe, jaki odbiór zaliczyłby filmowy Draco, gdyby wcielił się w niego właśnie Ryan Gosling, czyli gwiazda takich hitów jak La La Land, Blade Runner 2049 czy Pamiętnik.

Najprawdopodobniej z całego tego grona najdostojniej prezentuje się profesor Minerwa McGonagall, która w swojej specjalnej aranżacji niemalże z miejsca przywodzi na myśl zamożne hrabiny, arystokratki oraz inne ważne persony. Przypomnijmy, że w serii o Harrym Potterze tę postać odgrywała Maggie Smith, która lada moment skończy 88 lat.

Przeczytaj także: Porozmawiałem z ChatGPT. AI napisało dla mnie Barkę 2 i wyjaśniło fizykę kwantową

Godnym rywalem McGonagall może być jedynie Albus Dumbledore. Dyrektor Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie w niecodziennej wersji może przywodzić na myśl nawet samego Fiodora Dostojewskiego, który mógł pochwalić się równie dostojnym ubiorem oraz brodą. Niemniej osobiście w poniższej postaci widzę przede wszystkim Hershela Greene’a z serialu The Walking Dead.

Swój obraz w „Dostojewskiej” wersji wygenerowano także Hagridowi, Voldemortowi oraz Snape’owi. Z tej trójki najciekawiej wygląda pierwszy z nich, przywodząc na myśl rosyjskich oligarchów umieszczonych w standardach sprzed dwustu lat. Z kolei „Czarny Pan” bardziej niż czarnoksiężnika przypomina wampira Nosferatu. Tymczasem Snape chyba najlepiej wpisuje się w konwencję całego projektu, pozostając w bardzo depresyjnym nastroju i aranżacji.

Na sam koniec perełka w postaci Rona Weasleya. Rudowłosy bohater świetnie obrazuje zamysł całego projektu, łącząc modę z XIX wiecznej Rosji z twórczością Fiodora Dostojewskiego. Cóż, Harry Potter w takiej wersji ma mocnego przeciwnika do najciekawszego obrazu tego zestawienia!

Źródło: Postsen

Motyw