Pierwsza gra stworzona w całości przez AI trafiła na Steam. Zobacz, jak się prezentuje

4 minuty czytania
Komentarze

W ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach internet podbijały obrazy w całości wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Okazuje się, że AI wcale nie musi ograniczać swojej kreatywności do rysunków, ponieważ równie dobrze radzi sobie w kreowaniu pełnoprawnych gier.

This Girl Does Not Exist – gra stworzona przez AI atakuje Steam

This Girl Does Not Exist – gra stworzona przez AI atakuje Steam

Chyba każdy z nas widział już obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję. Jeden z takich rysunków swego czasu wygrał nawet konkurs plastyczny, co wywołało niemałą aferę wśród konkurentów. Wszystko wskazuje na to, że dzieła sztuki generowane przez AI nie muszą sprowadzać się do rysunków. Przedsmak tego dał nam chociażby zespół Google DeepMind London, który niedawno dzięki zastosowaniu głębokiego uczenia sprawił, że sztuczna inteligencja opanowała grę w piłkę nożną.

Potężne możliwości AI można przenieść także do świata gier wideo. Świetnym tego przykładem jest This Girl Does Not Exist, czyli produkcja, która od kilkunastu dni jest dostępna na platformie Steam. Za produkcję gry w teorii odpowiada studio Cute Pen Games prowadzone przez małżeństwo, jednak w praktyce rzecz ma się o wiele ciekawiej. Dokładniej mówiąc, łamigłówkę w całości wygenerowała sztuczna inteligencja.

Zgodnie z zapewnieniami wydawców w This Girl Does Not Exist historia, obrazki oraz muzyka to dzieło kreatywności rozwiniętego AI. Oczywiście nie mówimy tu o potężnej grze AAA, ponieważ omawiana właśnie produkcja to wyjątkowo prosta układanka, w której głównym zadaniem gracza jest kompletowanie zdjęć randkowiczek. O procesie powstawania tego tytułu wypowiedziała się programistka – mrspotatoes (nick z Discorda). Kobieta zauważyła, że tworzenie gier za pomocą sztucznej inteligencji wiąże się z mnóstwem problemów i dylematów, których unikają tradycyjni producenci.

Jednym z kłopotów jest konieczność postawienia na metodę prób i błędów. Wiąże się to z brakiem wpływu na generowane przez AI obrazy. Tym bardziej uwidacznia się to w grze typu This Girl Does Not Exist, która stawia na portrety unikalnych kobiet z unikalną barwą głosu.

To jest coś, z czym zmaga się sztuczna inteligencja. Jak ma generować obrazy tej samej osoby, ale w różnych pozach i ustawieniach? Musiałam powtarzać proces wiele razy, ale w końcu udało mi się wydobyć z zestawu zdjęć „tę samą osobę”.

mrspotatoes

Czy na rynku jest popyt na gry od AI?

This Girl Does Not Exist – gra stworzona przez AI atakuje Steam

Ciężko zaprzeczyć, że projekt stworzony przez małżeństwo śmiało możemy zaliczyć do grona jednego z najciekawszych zastosowań AI w tym roku. Niemniej czy graczom w ogóle są potrzebne takie produkty? Patrząc na przykład This Girl Does Not Exist fakt, iż gra została wykonana przez sztuczną inteligencję, wcale nie przyciągnął do niej rzeszy fanów. Produkcja Cute Pen Games pomimo tego, że na Steam jest dostępna od kilkunastu dni, posiada zaledwie dwie recenzję — jedną negatywną i jedną pozytywną.

Mrspotatoes zdradziła, że jej mąż, czyli współtwórca projektu, w trakcie prac martwił się o przyjęcie gry przez graczy. Mężczyźnie głównie chodziło o zarzuty dotyczące „nieprawdziwości tytułu” oraz „niskiego nakładu prac deweloperów”. Tymczasem kobieta do całego przedsięwzięcia podchodziła zupełnie odwrotnie. Jej zdaniem This Girl Does Not Exist to „pokaz nowoczesnej technologii”.

Pomimo wątpliwości małżeństwo wysłało gotową grę do około 250 YouTuberów z prośbą o jej przetestowanie. Większość z nich zignorowała wiadomości pomimo tego, że otrzymali klucz do This Girl Does Not Exist za darmo (aktualnie tytuł na Steam kosztuje 17,99 zł). Ostatecznie jeden z twórców internetowych zdecydował się spróbować swoich sił w grze w ramach transmisji na żywo. Wynik tego zdecydowanie nie należy do najlepszych dla Cute Pen Games.

Jeden YouTuber streamował naszą grę, ale jego widzowie znienawidzili AI. Pisali na czacie o tym, że sztuczna inteligencja zabierze im prace, oraz że czują od gry kiczowate wibracje.

mrspotatoes

Dodatkowo o niewypale This Girl Does Not Exist niech świadczy fakt, iż produkcja wygenerowana przez AI zanotowała najgorszą sprzedaż ze wszystkich gier autorstwa Cute Pen Games. Jest to o tyle demotywujące, ponieważ duża część z produkcji małżeństwa wyświetla się w sklepie Steam dopiero po uprzednim zalogowaniu (ze względu na treści seksualne).

Pomimo tego, mrspotatoes nie traci zapału do tworzenia kolejnych gier przy pomocy AI. Kobieta uważa, że w przyszłych projektach również wykorzysta sztuczną inteligencję, jednak tym razem powiadomi o tym graczy dopiero jakiś czas po premierze. Zdaniem twórczyni This Girl Does Not Exist część z graczy podeszła do tego tytułu z konkretnymi uprzedzeniami. Cóż, miejmy nadzieję, że już wkrótce Cute Pen Games będzie mogło mówić o znacznie większych sukcesach w branży.

Źródło: Kotaku