Netflix Wielka Woda serial

Twórcy serialu Wielka woda nie dostaną tantiem od Netflix. Winne jest polskie prawo

3 minuty czytania
Komentarze

Serial „Wielka woda” spotkał z ogromną falą zainteresowania nie tylko polskiej, ale i globalnej widowni serwisu Netflix. Jednak z winy polskiego prawa twórcy nie mogą ubiegać się o tantiemy z dystrybucji w naszym kraju.

Wielka woda – polski serial podbił świat

Wielka Woda Netflix opinia

Serial „Wielka woda” oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce we Wrocławiu i okolicach latem 1997 roku podczas tzw. „Powodzi tysiąclecia”. Główną bohaterką jest grana przez Agnieszkę Żulewską hydrolog Jaśmina Tremer, która powraca do Wrocławia aby wspomóc prace sztabu kryzysowego podczas wielkiej powodzi w mieście. Niedługo po swojej premierze 5 października 2022 „Wielka woda” wskoczyła na szczyty popularności rankingów Netfliksa, co ciekawe nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Serial był w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych produkcji serialowych nieanglojęzycznych m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Francji. Łącznie znajdował się w top 10 w ponad 60 krajach świata. W połowie października „Wielka woda” wskoczyła na pierwsze miejsce najchętniej oglądanych seriali nieanglojęzycznych na świecie w serwisie Netflix. To ogromny sukces (tym bardziej, że recenzje z całego świata również są przychylne rodzimej produkcji).

Niestety polscy twórcy znajdują się w gorszym położeniu niż wielu autorów globalnych przebojów z innych krajów. Powodem jest polskie prawo. Konkretnie rzecz ujmując w Polsce ciągle zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych tantiemy przysługują współtwórcom filmów i seriali wyświetlanych w stacjach telewizyjnych. Tak więc wedle polskiego prawa emisja filmów czy seriali w serwisach streamingowych, których mamy niemałą już ilość, kompletnie nie jest brana pod uwagę. Co może szczególnie „boleć” w sytuacji gdy serial taki jak „Wielka woda” posiada dystrybucję globalną, i twórcy otrzymają tantiemy np. z Francji czy Niemiec, ale nie dostaną ich ze swojego rodzimego kraju. Co ważne, w 2019 roku Parlament Europejski wprowadził odpowiednie przepisy o prawach autorskich na rynku cyfrowym, które ten problem rozwiązują. Sęk w tym, że Polska do tej pory nie zechciała dostosować swoich przepisów do tych unijnych. Polska była zobowiązana do wprowadzenia nowych przepisów do maja 2021 roku. Z jakichś powodów tego nie zrobiła.

Organizowaliśmy rozmaite debaty i konferencje, do których zapraszaliśmy posłów, europosłów, urzędników Komisji Europejskiej i przedstawicieli resortu kultury. Wielokrotnie spotykaliśmy się z urzędnikami departamentu zajmującego się w Ministerstwie Kultury kwestiami prawno-autorskimi. Nasz prezes, Jacek Bromski, spotykał się z kolejnymi ministrami kultury. Wysyłaliśmy decydentom politycznym liczne pisma z propozycjami rozwiązań legislacyjnych oraz argumentami wskazującymi na zasadność ich przyjęcia. Nasze działania zintensyfikowały się przy przyjmowaniu przez Parlament Europejski i Radę UE dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Dyrektywa wprowadziła prawo do proporcjonalnych tantiem z internetu. Obecnie współpracujemy z Ministerstwem Kultury po opublikowaniu projektu ustawy wdrażającej dyrektywę –

mówi w serwisie Wirtualnemedia.pl Dominik Skoczek, dyrektor Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.

Serial „Wielka woda” wyreżyserowali Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk. Scenarzystami są Kasper Bajon i Kinga Krzemińska. Za zdjęcia odpowiada Bartłomiej Kaczmarek. W serialu wystąpili m.in. Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop, Anna Dymna, Jerzy Trela, Marta Nieradkiewicz czy Tomasz Kot.

Motyw