ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kadr z gry EndeavorRx

W USA debiutuje pierwsza gra komputerowa na receptę – pomoże dzieciom z ADHD

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Rozrywka

W Stanach Zjednoczonych na rynek wchodzi pierwsza gra komputerowa na receptę. Chodzi o EndeavorRx – o tym tytule było głośno już dwa lata temu. Jej celem jest pomaganie dzieciom z ADHD.

Gra komputerowa na receptę w USA

O grze, która pomoże w leczeniu ADHD, pisaliśmy już w 2020 roku. Właśnie wtedy tytuł EndeavorRx został dopuszczony przez Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków. Dopiero teraz jednak wchodzi na rynek komercyjny, choć jako pierwsza zarejestrowana terapeutyczna gra komputerowa wymaga recepty od lekarza.

Gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, u których zdiagnozowano ADHD. BBC zwraca uwagę na to, że EndeavorRx został przygotowany we współpracy z neurologami. Rozgrywka ma stymulować obszary mózgu odgrywające kluczową rolę w koncentracji uwagi. Po uruchomieniu gry dziecko przemierza statkiem kosmicznym różne światy i zbiera przedmioty. Choć ta produkcja nie wydaje się zbyt zaawansowana jak na dzisiejsze standardy branży gier wideo, to okazuje się, że spełnia swoje zadania.

Kelcey Sihanourath, mama 13-letniego chłopca jest zadowolona z efektów terapii, w której wykorzystano grę. Lekarz zaproponował EdeavorRx, gdy jeszcze tytuł ten nie był dopuszczony do ogólnego użytku. Wcześniej dziecko źle reagowało na leki – miało po nich migreny i nudności. Chłopiec rozpoczął trzymiesięczną terapię grą komputerową pod koniec 2020 roku, grał 25 minut dziennie. Po roku terapia została powtórzona.

Kelcey Sihanourath notowała zachowania syna i śledziła jego postępy. Kobieta zaobserwowała poprawę w funkcjonowaniu chłopca. Coraz lepiej przygotowywał się on do szkoły, zaczął zdobywać bardzo dobre oceny, choć wcześniej nie zdał do szóstej klasy. Skuteczność EndeavorRx potwierdzają też badania kliniczne, z których wynika, że gra zwiększyła aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za uwagę.

Grę można stosować jako dodatek do innych rodzajów terapii lub samodzielnie, jednak pod okiem specjalisty. Choć podczas testów nie zaobserwowano poważnych działań niepożądanych, to kontrola jest potrzebna ze względu na to, że gra bywa wymagająca i czasami może wywołać frustrację u dzieci.

Póki co gra jest dostępna w USA, ale w przyszłości ma zostać zarejestrowana również w Europie.

źródło: PAP, zdjęcie główne: YouTube/EndeavorRx

Sprawdź najnowsze wpisy