Recenzja HTC True Wireless Earbuds Plus - zdjęcie główne przedstawiające słuchawki w etui

Recenzja HTC True Wireless Earbuds Plus — przeciętne do bólu

8 minut czytania
Komentarze

Słuchawek typu TWS na rynku jest od groma. Recenzja HTC True Wireless Earbuds Plus, czyli słuchawek od producenta, który już zniknął z rynku telefonicznego, mimo niektórych naprawdę przyzwoitych produktów, jest przykładem na to, że każdy chce mieć je w swojej ofercie. Jak jednak poradziła sobie nieco już zapomniana na polskim rynku firma?

Spis treści:

Zalety

 • Wygoda
 • Brzmienie nieco inne od reszty
 • Bateria działa zgodnie z tym, co przewidział producent

Wady

 • Brak aplikacji
 • W niczym się nie wybijają

Recenzja HTC True Wireless Earbuds Plus w trzech zdaniach

HTC True Wireless Earbuds Plus to słuchawki, które w wielu aspektach są po prostu przyzwoite. Rozsądne ANC, niezła jakość dźwięku i sensowna bateria. W obecnych czasach to jednak nieco za mało, gdy spojrzymy na konkurencję.

6,8/10
 • Jakość dźwięku 6
 • Jakość wykonania 8
 • ANC 6
 • Bateria 7

Zestaw i cena

Zdjęcie przedstawia etui do słuchawek bezprzewodowych TWS HTC True Wireless Earbuds Plus

Słuchawki przychodzą do nas w ładnym i bardzo zgrabnym pudełku. W środku znajdziemy standardowy zestaw, składający się z:

 • słuchawek z etui
 • kompletu tipsów
 • kabla do ładowania
 • instrukcji i reszty papierologii

Cena, jaką obecnie przyjdzie nam zapłacić za HTC True Wireless Earbuds Plus to około 280 PLN, co mieści je w jednym z popularniejszych przedziałów cenowych. 

Specyfikacja

Czemu nie podajemy informacji o pasmie przenoszenia? Dowiedz się z naszego poradnika o specyfikacji słuchawek.

Jakość wykonania i budowa etui

Zdjęcie przedstawiające etui słuchawek trzymane w ręce, z włączonymi diodami informującymi o obecności słuchawek

Zaczynając od etui, powiedziałbym, że jest drobne i krępe jednocześnie. Nie jest to płaska konstrukcja, która ostatnio jest znacznie bardziej popularna. HTC True Wireless Earbuds Plus posiadają za to bardzo ciekawe diody na przedniej części etui. Informują one o tym, czy słuchawki są poprawnie umieszczone w etui i czy na pewno się ładują. Drobny element, który chętnie bym zobaczył w większej ilości słuchawek bezprzewodowych. Na środku znajduje się też standardowy LED, który informuje nas o stanie naładowania etui. 

Górna część etui jest oczywiście otwierana i znajdziemy na niej logo producenta. Zawias działa z przyjemnym oporem, co znacznie ułatwia otwieranie go jedną ręką i nie ma możliwości, by etui zamknęło się samoczynnie. 

Wykonanie słuchawek jest dość podstawowe

Zdjęcie przedstawia słuchawki wyjęte z etui, leżące luzem przed nim

Słuchawki HTC True Wireless Earbuds Plus są wykonane z matowego plastiku. Z ozdobników posiadają jedynie logo producenta na faceplate. Część główna jest stosunkowo duża, ze zgrubieniem w tylnej części. Element pałeczkowy jest z kolei dość krótki, dzięki czemu słuchawki są bardzo dobrze wyważone. Tulejka jest owalna, przez co standardowe tipsy mogą nie pasować, lub się zsuwać. Gumki dołączone do zestawu są odpowiednio wyprofilowane, wykonane z miękkiej gumy i bardzo stabilnie trzymają się w uchu. Całościowo uważam, że jest nieźle, chociaż niektórzy konkurenci w tej półce cenowej już są w stanie wejść na nieco wyższy poziom.

Komfort użytkowania

HTC True Wireless Earbuds są bardzo wygodnymi słuchawkami. Stabilnie opierają się na małżowinie usznej, a tipsy dzięki nieco owalnemu kształtowi świetnie wypełniają kanał uszny. Ani razu słuchawki nie zaczęły mi się wysuwać, czy wypadać. 

Gesty działają dobrze, a słuchawki poprawnie wykrywają dotyk. Niestety, ze względu na brak aplikacji nie możemy zmieniać ich przypisania, więc lista prezentuje się następująco:

 • Pojedyncze kliknięcie — pauza/wznowienie odtwarzania
 • Podwójne kliknięcie — następna piosenka
 • Potrójne dotknięcie — poprzednia piosenka
 • Przytrzymanie prawej słuchawki — wywołanie asystenta głosowego
 • Naciśnij i przytrzymaj (lewa słuchawka)
  • Pierwsze naciśnięcie: włączenie ANC
  • Drugie naciśnięcie: włączenie dźwięków otoczenia
  • Trzecie naciśnięcie: wyłączenie dźwięków otoczenia

ANC, które jest w porządku

Słuchawki w etui, przedstawione pod kątem

Ale niestety nic ponadto. Słuchawki dobrze wygłuszają pasywnie, dzięki czemu wrażenie ANC jest znacznie wzmocnione. Słuchawki dobrze radzą sobie z jednostajnym szumem, odgłosami ulicy, ale wszelkie uderzenia, stuknięcia, czy głosy pozostają niemalże nietknięte. Jest to uciążliwe w kawiarniach, czy niekiedy w komunikacji miejskiej. Świetnie sprawdzają się w metrze oraz w samolocie. Niestety, czasem dość mocno słyszalny jest szum elektroniki, głównie w momentach, gdy ANC przestaje wyrabiać. Niekiedy miałem wrażenie, że mniej dźwięków przeszkadza mi z wyłączonym noise cancellingiem

HTC True Wireless Earbuds Plus oferują też tryb wzmocnienia dźwięków otoczenia, który jest odwrotnością ANC. Jego działanie jest dokładnie takie, jak moglibyśmy się spodziewać, czyli wzmacnia on wszystko dookoła. Niektóre dźwięki, jak przykładowo stukanie klawiatury są wzmocnione delikatnie mocniej niż cała reszta, więc na odwrót jak w przypadku ANC. 

Rozmowy i jakość połączenia

HTC True Wireless Earbuds Plus przyzwoicie sprawdzają się przy rozmowach telefonicznych. Nasz głos jest naturalny i całkiem nieźle wychwytywany z dźwięków tła, ale w środku miasta mikrofon potrafi nas zgubić. Zdarzało się, że wolałem przełączyć się na rozmowę z pomocą mikrofonu wbudowanego w telefon, bo rozmówca słyszał samochody, wiatr i rozmowy innych ludzi głośniej ode mnie. 

Jakość dźwięku i brzmienie

Słuchawki poza etui

W kwestii brzmienia słuchawki są nieco inne niż większość konkurentów. Nie są one aż tak basowe jak przeważająca część słuchawek w tym budżecie. Nie oznacza to jednak, że są to neutralne i nudne słuchawki. Są ewidentnie dociążone w tym segmencie, ale nieco mniej od reszty. Sam dół jest najbardziej dociążony w środkowej sekcji, czyli tam, gdzie znajduje się przykładowo gitara basowa. Jakościowo jest nieźle, chociaż niektórzy konkurenci, jak realme Buds Air 3 są nieco lepsi w tym zakresie. Aby lepiej zrozumieć opis brzmienia, przeczytajcie mój poradnik z rankingiem o słuchawkach, gdzie tłumaczę wiele określeń.

Męskie wokale są nieco skryte

Sluchawki umiejscowione w etui

Niższe głosy sprawiają wrażenie delikatnie schowanych, delikatnie suchych. Nie jest to słodycz, której można by oczekiwać po TWSach w tym budżecie. Podobnie, choć nieco lepiej jest z głosami damskimi. Są one bliżej naturalności, ale w dalszym ciągu mogą być nieco zbyt oschłe. Jako bardzo dobry element średnicy jest z kolei rozdzielczość, która jest już na wyższym poziomie. HTC True Wireless Earbuds Plus bardzo dobrze odwzorowują detale w muzyce, dzięki czemu nie musimy się martwić, że coś stracimy. 

Ale góra i scena nieźle się sprawdzają

Najwyższe tony w HTC True Wireless Earbuds Plus są przyzwoite. Nie ma tutaj nadmiernej ostrości, sybilacji, czy syczenia, czyli czynników, które podobają się malutkiej grupie ludzi. Jest dość naturalnie, a jednocześnie nie ma przesady w żadną stronę. Wszystkie dzwonki, najwyższe wokale, a także wiele instrumentów w mocniejszej muzyce przyjemnie akcentują i dodają przyjemnego muśnięcia do dźwięku. 

Scena z kolei, choć nie jest największa, jest stosunkowo dokładna. Przy muzyce, gdzie dzieje się więcej, całość stara się być rozdzielona od siebie, ale zaczyna się zlewać w jedność. Przy mniejszej ilości instrumentów wszystko jest na swoim miejscu i przyjemnie wskazuje kierunki, skąd dochodzą dźwięki. 

Bateria, której działanie pokrywa się ze zdaniem producenta

Port ładujący w etui od słuchawek HTC True Wireless Earbuds Plus

Bateria w HTC True Wireless Earbuds Plus bez ANC bardzo zbliża się do informacji producenta, czyli do sześciu godzin przy głośności na poziomie 50%. Używając ich nieco głośniej, bo w okolicach 70%, rozładowały się dopiero po niecałych pięciu i pół godziny. Z włączonym ANC czas pracy spadał o mniej więcej godzinę, co przy możliwości trzykrotnego naładowania słuchawek do pełna z pomocą etui pozwala na łączny czas pracy 22 godziny bez ANC lub 18 godzin z włączonym noise cancellingiem. Nie są to więc zabójcze czasy, ale jest przyzwoicie i większość użytkowników pewnie będzie musiała ładować słuchawki raz na tydzień. 

Recenzja HTC True Wireless Earbuds Plus — podsumowanie

Recenzja HTC True Wireless Earbuds Plus - zdjęcie główne przedstawiające słuchawki w etui

Słuchawki HTC True Wireless Earbuds Plus są przyzwoitym akcesorium, ale na dobrą sprawę nie wybijają się niczym poza wygodą. Mamy tutaj przeciętne ANC, całkiem niezłą jakość dźwięku, rozsądną baterię, ale nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jeśli skupiamy się głównie na wygodzie słuchawek, które też nie mogą być za duże, jest to dobry kierunek. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszym odcięciu się od otoczenia, lub topowej jakości dźwięku, to warto spojrzeć w kierunku innych modeli, zwłaszcza że w tym budżecie konkurencja jest ogromna.

Motyw