Co to NFT? Jak działa, na czym polega i dlaczego jest popularne?

10 minut czytania
Komentarze

Co to NFT? Coraz częściej można spotkać się z tym tajemniczym – dla wielu osób – pojęciem. NFT jest instrumentem, który łączy ze sobą kolekcjonerów sztuki, inwestorów oraz osoby zaangażowane w rynek kryptowalut. Często można spotkać się z określeniem niewymienialnych tokenów, które z roku na rok zwiększają swoją wartość. Dlatego pojawia się też coraz więcej osób zainteresowanych NFT – głównie ze względów finansowych i możliwości osiągania zysków. Co to NFT i czy faktycznie inwestowane w to prowadzi przede wszystkim do zarabiania? Jakie jest ryzyko? 

Co to NFT? Skąd wzięły się NFT? 

Może warto zacząć od wyjaśnienia skrótu? Co to NFT? Oznacza to non-fungible token, czyli niewymienialny token. Tutaj bardzo łatwo można domyślać się, skąd wynika jego wartość – unikalność i niepowtarzalność. Cała filozofia polega na tym, że jesteś jedynym posiadaczem danego dobra. 

Samo NFT może przybierać bardzo różne formy. Przykładowo może być to:

  • zdjęcie JPG, 
  • GIF, 
  • plik video,
  • plik tekstowy. 

Potrzebny jest tutaj zapis cyfrowy, który jest rodzajem certyfikatu oraz deklaracji, że plik jest niepowtarzalny. Dzięki temu inwestor wie, że kupując go, będzie mieć pewność unikalności. NFT w ten sposób stało się dowodem autentyczności. Nie jest równy innemu tokenowi NFT i nie ma możliwości kopiowania go. 

Szacuje się, że NFT istnieją od około 2012 roku. To właśnie wtedy rozpoczęto eksperymenty z Colored Coins. To podstawowe jednostki bitcoina, które miały reprezentować wiele zasobów i mieć wszechstronne zastosowanie – między innymi przedmioty kolekcjonerskie. W tym samym czasie pojawiały się jeszcze inne projekty, które skupiały się na NFT. Były to między innymi Rare Pepes oraz CryptoPunks. 

Samo NFT znacząco na swojej popularności zyskało w 2017 roku. Było to spowodowane grą CryptoKitties. Polegała na adopcji oraz handel wirtualnymi kotami. Dużo osób dorobiło się pokaźnych sum na grze i obrocie kotami. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Jest to sposób kupowania oraz sprzedawania cyfrowych dzieł sztuki. NFT stało się reprezentantem sztuki graficznej, muzyki, filmu oraz wielu innych sfer, które można podpiąć do sztuki graficznej. 

Ciekawym zjawiskiem jest również podział użytkowników NFT. W ten sposób tworzą się przede wszystkim małe społeczności. W jaki sposób? Poszczególni przedstawiciele mają podobne grafiki na swoich zdjęciach profilowych, które zostały wykupione i posiada się na nie certyfikat potwierdzający ich oryginalność. Tak właśnie utożsamiają się z pewnymi wzorcami oraz kanonami życia. W ten sposób zazwyczaj są tworzone bardzo wąskie grona posiadaczy.. 

Gdzie kupić NFT? Czy NFT to kryptowaluta? 

Im bardziej się zagłębiać w dany temat, to zawsze rodzi kolejne pytania. Skoro już wiadomo, czym jest NFT, to teraz warto byłoby dowiedzieć się, o tym, w jaki sposób można kupić i gdzie. Otóż NFT można kupić na specjalnych giełdach – przykładem może być OpenSea. Tokeny zazwyczaj są sprzedawane oraz kupowane za kryptowalutę. Dodatkowo NFT bazuje na technologii blockchain – podobnie jak kryptowaluty. 

Jednak poza tym nie można doszukiwać się kolejnych podobieństw pomiędzy NFT i kryptowalutami. W przypadku kryptowalut są one wymienne i dzięki temu można nimi handlować oraz wymieniać na prawdziwe pieniądze. Mają one również taką samą wartość – jeden coin ma wartość jednego coina. Natomiast w przypadku NFT są one różne. Każdy może mieć inną wartość i nie można postawić między nimi znaku równości. Dodatkowo NFT posiadają również unikalny podpis cyfrowy. Ten uniemożliwia wymianę NFT między sobą. Dlatego NFT są niewymienialnymi tokenami. NFT można sprzedawać na rynku wtórnym. Kupuj i sprzedawaj swoje NFT na… telewizorze od LG — funkcja stanie się standardem?

Jak inwestować w NFT i ile trzeba mieć na to pieniędzy? 

Skoro już wiadomo, gdzie można kupić NFT oraz w ogóle co to jest, warto dowiedzieć się, jak inwestować w NFT? Tutaj bardzo trudno o ujednolicenie, ponieważ przez cały czas mowa jest o wartości kolekcjonerskiej. NFT potrafią osiągać astronomiczne wartości. Na wysokość ceny NFT wpływ ma przede wszystkim rynek, pozycja marki oraz sama unikalność i niepowtarzalność. 

Podczas kupowania NFT należy zwracać uwagę na wiarygodność tokenu. Należy weryfikować, czy pochodzi od sprawdzonego twórcy lub kolekcji. Szczególnie ważne jest również dbanie o bezpieczeństwo cyfrowych płatności. Niestety ochrona osób kupujących na rynkach NFT jest jeszcze bardzo mało rozwinięta. 

Ktoś może zapytać – dlaczego NFT jest takie drogie? Dlatego, że przez cały czas jest tutaj mowa o oryginalności. Nie ma drugiej takiej grafiki, jak ta, do której nabywa się certyfikat. Rynek NFT jest bardzo słabo regulowany, a co za tym idzie, nie ma ograniczeń w ustanawianiu ceny. W zawiązku z tym można usłyszeć o zawrotnych kwotach, do jakich dochodzi od czasu do czasu. 

Bardzo duży wpływ na kreowanie jeszcze większej wartości NFT mają bardzo często osoby ze świata show-biznesu. Przykładem jest Snoop Dog, który lubi chwalić się swoimi zakupami podobnie jak Conan O’Brien. W ten sposób tworzą pewnego rodzaju elitę, a raczej poczucie należenia do lepszej sfery. Czasami chodzi jedynie o chęć pokazania, jak dużo osoba jest w stanie wydać, aby pokazać swoją majętność. Często są to kwoty, za które można kupić luksusowe samochody lub mieszkanie. Jednak zakup NFT jest zdecydowanie bardziej na pokaz. 

Czy inwestowanie w NFT ma sens?

Rynek NFT to przede wszystkim miejsce, w którym przez cały czas dochodzi do dużego rozwoju. Jednak pomimo tego kupując NFT, narażasz się na bardzo duże ryzyko. Stąd pojawia się tutaj prosta zależność – nie inwestuj więcej, niż możesz na tym stracić. Jeśli nie znasz się na NFT, ale bardzo chcesz rozpocząć swoją przygodę inwestowaniem, wówczas warto zdobywać pierwsze doświadczenia na niewielkich kwotach. Wartość NFT w dużej mierze jest zależna od mody. Jeśli konkretna grafika, muzyka lub inne dzieło jest właśnie popularne, wówczas cena jest oczywiście wysoka. Jednak moda jest bardzo przelotna i będzie to prowadziło w przyszłości do możliwych spadków – nawet tych gwałtownie dużych. 

NFT jest bardzo często krytykowane. Bardzo często głównie ze względu na wpływ na środowisko naturalne. Tworzenie NFT jest rozliczane w ethereum, do którego wytworzenia potrzebne jest duża moc procesorów. Do tego procesu zużywana jest energia w zmasowanej ilości i w ten sposób NFT są negatywnie powiązane z gazami cieplarnianymi. 

NFT jest również szczególnie często porównywane do piramidy finansowej. Inni doszukują się w niej ogromnych spekulacji. Wielokrotnie dochodziło również do kradzieży z popularnych serwisów dla artystów – grafikó, gdzie mogli publikować swoje prace. Z nich bez wiedzy twórców były kreowane NFT i zarabiano na tym za ich plecami. 

Jak tworzyć NFT? 

To zadanie należy do giełdy, która przekształca cyfrową pracę w token. Robi to, zapisując właśnie informacje w blockchainie. Co potrzebujesz, aby to zrobić? Wystarczy jedynie konto w portfelu cyfrowym – podobnie jak konto maklerskie do kupowania akcji. Do wytworzenia tokena potrzebna jest też kryptowaluta. Zazwyczaj rozliczenie odbywa się w ethereum. Forma NFT może być bardzo dowolna. Może to być nie tylko obrazek, ale również dźwięki, wideo, animacje oraz inne.  

Jak sprzedać NFT i czy jest legalne? 

To kolejne bardzo standardowe pytanie, które pojawia się stosunkowo często. No bo jak się kupuje to zazwyczaj po to, by później oczywiście drożej sprzedać. Sprzedaż odbywa się również na giełdzie. Szczegóły takiej transakcji są bardzo różne – zależy to w dużej mierze od tego, jaka giełda zostanie wybrana, ponieważ potrafią mieć swoje regulacje. Działa to w ten sposób, że należy wysłać swoje dane do giełdy. Następnie trzeba uzupełnić informacje o sobie. Giełda przekształca wszystko w formę NFT. Sprzedawca podaje cenę dzieła oraz jego opis. 

Osoby, które często mają dystans do nowości, mogą zapytać – czy NFT jest legalne? NFT jest legalne i można posiadać token, sprzedawać go oraz kupować.

Jakie ma prawa nabywca NFT? 

To bardzo indywidualna kwestia, która wymaga poprawnego czytania umów. Bardzo często razem z tokenem nabywa się przede wszystkim prawa do wykorzystywania oraz reprodukcji. Możliwe, że umowa będzie przewidywać prawo tylko do jednej kopii danego cyfrowego dzieła. Jednak elementy, które się w niej znajdują, nie są już własnością. Oznacza to, że nie posiada się prawa do powielania dzieła i jego reprodukcji. Stąd wniosek, że należy dobrze zapoznać się z warunkami zakupu. Nie należy kupować kota w worku, bo okaże się, że można narobić sobie kłopotów z niewłaściwym korzystaniem z NFT.

NFT na przykładach

Jednym z najgłośniejszych przykładów transakcji w świecie NFT jest kolekcja grafik Everydays — The First 5000 Days, których autorem jest Mike Winkelemann (Beeple). Kolekcja ta została sprzedana za 69,3 mln dolarów. Innym przykładem jest jeszcze emotka Scotta Fahlmana z 1982 roku. To pierwsza emotka, która została sprzedana za 200 000 euro

W przypadku mody już teraz można zaobserwować, że bardzo popularne marki ubrań takie jak H&M, Nike oraz Adidas prowadzą sklepy w wirtualnej rzeczywistości i tworzą cyfrowe odpowiedniki swoich ubrań. 

Przykładem gry, która wykorzystuje technologię NFT, jest The Sandbox. Tam użytkownicy mogą tworzyć przedmioty, do których przez cały czas mają prawa własności. 

W świecie finansów NFT jak najbardziej może znaleźć swoje szerokie zastosowanie. NETfi to firma, która przy wykorzystaniu technologi NFT pozwala zabezpieczać swoje pożyczki poprzez zastawienie NFT. W tym celu niewymienialny token zostaje przekazany pożyczkodawcy i wraca do wierzyciela w momencie spłaty całości długu. 

Innym jeszcze polem do popisu dla NFT są fundusze inwestycyjne. Przykładem jest Fundusz Metapurse – jest tworzony przez grupę, która swój kapitał inwestuje w cyfrową sztukę. To właśnie ta firma dokonała zakupu działa Beeple’a za zawrotną kwotę. I w długiej perspektywie wcale na tym za dobrze nie wyszli. Firma wyemitowała tokeny B20, które funkcjonowały jako udziały w posiadanych przez nich dziełach. Początkowo wartość takiego tokena wynosiła 28 dolarów. Następnie cena spadła jedynie do około 40 centów. 


NFT zamiast książek edukacyjnych? Czy to może się udać? NFT rozwija się przez cały czas. To sprawia, że trafianie do kolejnych sfer życia jest jak najbardziej możliwe. Wielki potencjał jest na rynku nieruchomości, gdzie technologia NFT może pomagać podczas zawierania transakcji kupna i sprzedaży. Dodatkowo certyfikaty mogą gwarantować prawdziwość wirtualnych dyplomów oraz dokumentów. NFT trafi nawet do Starbucks – czas rozwijać społeczność!

Co to NFT? To niewymienialny token, który pozwala na rozwój handlu cyfrowymi działami sztuki. Po co to wszystko? Dzięki temu nabywca wie, że nabyte dzieło jest jedyne w swoim rodzaju i nie ma drugiego takiego, jakie posiada. Stąd może dochodzić do bardzo wysokich cen. 

Motyw