Ręce trzymające tablet, na którym wyświetlany jest obraz półki z książkami, stanowiący wizualną kontynuację rzeczywistych półek z książkami w tle.

NFT zamiast książek edukacyjnych? Czy to może się udać?

2 minuty czytania
Komentarze

Edukacyjne wydawnictwo Pearson planuje wydać swoje książki w formie NFT. W ten sposób chcą minimalizować straty w wyniku odsprzedawania używanych podręczników.

Wydawnictwo Pearson chcę iść z duchem czasu

Jak przekazuje Bloomberg, dyrektor generalny wydawnictwa Pearson, Andy Bird, ma w planach wprowadzenie NFT do swojej firmy. Rozważa zamienianie cyfrowych książek w niezbywalne tokeny, które pozwolą śledzić prawa własność książki, a w przyszłości ma się to przełożyć na dodatkowy zysk. Wydawnictwo książek edukacyjnych zdaje sobie sprawę, że podręczniki i inne książki są odsprzedawane innym osobom, gdy te przestają być potrzebne pierwotnym właścicielom. Jednak dzięki wzrostowi popularności cyfrowych książek Pearson dostrzega potencjalne korzyści.

Wydawnictwo Pearson planuje korzystać z NFT

W analogowym świecie, książki wydawane przez Pearson były odsprzedawane siedmiokrotnie, z czego my braliśmy udział tylko w pierwszej sprzedaży. (…) technologia taka jak blockchain i NFT pozwolą nam brać udział w każdej sprzedaży konkretnego przedmiotu w ciągu całego jego istnienia.

Andy Bird, CEO firmy Pearson

NFT przyszłością?

Bird piastuje stanowisko CEO od dwóch lat, wcześniej był prezesem Walt Disney International. Przed zajęciem stanowiska przez obecnego CEO, firma zmagała się z rosnącymi kosztami tworzenia podręczników i mniejszą sprzedażą. Następnie rozwinięto pomysł cyfrowego wydawania książek. W zeszłym roku firma zdecydowała się wprowadzić abonament, który umożliwia korzystanie z ponad 1500 tytułów za 14,99 dolarów miesięcznie. Obecnie trwają badania dotyczące tego jak nowe technologie m.in. metaverse, mogą być wykorzystywane przez firmę w przyszłości.

Przykładowy token NFT.

Dla przypomnienia: NFT (ang. non-fungible token) to niezbywalny, cyfrowy i unikatowy token, który jest przypisywany do danego użytkownika. Nie istnieją zatem dwa takie same tokeny, o takim samym ciągu danych. Wszelkie operacje, jak np. sprzedaż, odbywa się cyfrowo. Obecnie NFT wykorzystuje się głównie w wirtualnej sztuce czy cyfrowym kolekcjonerstwie. Nie wszyscy są jednak fanami takiego rozwiązania. Dla przykładu Bill Gates dość ostro wypowiada się na temat NFT.

Źródło: The Guardian; Bloomberg

Motyw