Klasa związana z technologiami

Klasa związana z technologiami – jaki profil w szkole średniej wybrać?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Porady

Pod koniec nauki w szkole podstawowej trzeba zdecydować, jaką szkołę średnią wybrać. Jeśli interesuje was klasa związana z technologiami, ale nie wiecie jeszcze, jaki dokładnie profil wybrać, to dobrze trafiliście. Wybraliśmy kilka ciekawych kierunków i sprawdziliśmy, czym się charakteryzują.

Klasa związana z technologiami – najlepszym wyborem będzie technikum

Po ukończeniu szkoły podstawowej można kontynuować naukę w szkole branżowej, liceum lub technikum. Jeśli zależy wam na praktycznym kierunku związanym w jakimś stopniu z technologiami, prawdopodobnie najlepiej będzie, jeśli wybierzecie technikum. To właśnie w szkołach tego typu można zdobyć kwalifikacje związane np. z programowaniem, w przeciwieństwie do liceum, po którym jest tylko matura. Jeśli jednak już wiecie, że po szkole średniej pójdziecie na studia, możecie rozważyć ogólny profil w liceum. Zdając na maturze odpowiednie przedmioty, będziecie mogli później dostać się na ciekawe studia związane z technologiami. Przejdźmy jednak do głównego tematu, jakim są technologiczne kierunki w szkole średniej.

Technik informatyk

Zaczynamy od najbardziej oczywistego wyboru dla osób, które szukają szkoły średniej związanej z technologiami i urządzeniami komputerowymi. Uczniowie wybierający ten profil zdobywają wiedzę o działaniu systemów informatycznych, uczą się konfigurować i administrować siecią oraz zarządzać bazami danych. Przyszli technicy informatycy dowiadują się też, jak prawidłowo konfigurować różne urządzenia peryferyjne oraz sprawnie posługiwać się różnymi systemami operacyjnymi. W technikach informatycznych często spotykane są ciekawe innowacje związane np. z robotyką lub tworzeniem gier. Szkoły otwierają bardzo wiele klas o tym profilu, co ma swoje zalety (bez trudu znajdziemy takie technikum w okolicy), ale też wady (mnóstwo osób będzie miało identyczne wykształcenie, jak my).

 • Przedmioty ważne w procesie rekrutacji: język polski, język obcy, matematyka, informatyka
 • Przedmioty, które często są rozszerzane: matematyka, fizyka, informatyka
 • Kwalifikacje zawodowe:
  • INF.02 (administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych)
  • INF.03 (tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych)

Technik programista

Wybierając ten profil, można zdobyć wiedzę na temat języków programowania, algorytmów i logicznego myślenia. Uczniowie poznają też podstawy grafiki komputerowej, programowania obiektowego, tworzenia aplikacji i systemów zarządzania treścią. Nie jest tajemnicą, że programiści należą do najbardziej poszukiwanych osób na rynku pracy, a ich zarobki często znacznie przewyższają przeciętne wynagrodzenie w kraju. Zdobycie zawodu związanego z programowaniem już w szkole średniej wydaje się zatem ciekawą opcją.

 • Przedmioty ważne w procesie rekrutacji: język polski, język obcy, matematyka, informatyka
 • Przedmioty, które często są rozszerzane: matematyka, informatyka
 • Kwalifikacje zawodowe:
  • INF.03 (tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych)
  • INF.04 (projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji)

Technik teleinformatyk

Ten kierunek może być odpowiedni dla osób, które interesują się zarówno elektroniką i informatyką, jak i telekomunikacją. Podczas nauki zdobywa się umiejętności projektowania lokalnych sieci komputerowych, konfigurowania urządzeń sieciowych i central telefonicznych, a także poznaje się budowę instalacji teleinformatycznych. Zdobywając odpowiednie kwalifikacje, można potem być np. monterem urządzeń lub sieci, serwisantem systemów teleinformatycznych lub zajmować się zabezpieczeniami tych systemów.

 • Przedmioty ważne w procesie rekrutacji: język polski, język obcy, matematyka, informatyka
 • Przedmioty, które często są rozszerzane: matematyka, fizyka, informatyka
 • Kwalifikacje zawodowe:
  • INF.07 (montaż i konfiguracja lokalnych sieci komputerowych oraz administrowanie systemami operacyjnymi)
  • INF.08 (eksploatacja i konfiguracja oraz administrowanie sieciami rozległymi)

Technik elektronik

Współcześnie w urządzeniach wykorzystywanych niemal w każdej branży używana jest elektronika. Potrzeba więc wielu specjalistów, którzy potrafią się nią zajmować. Technik elektronik wykonuje takie czynności, jak montaż, naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych. Podczas nauki w szkole o tym profilu można nauczyć się lutować, usuwać usterki z układów elektronicznych i wykonywać pomiary parametrów urządzeń elektronicznych.

 • Przedmioty ważne w procesie rekrutacji: język polski, język obcy, matematyka, informatyka
 • Przedmioty, które często są rozszerzane: matematyka, fizyka
 • Kwalifikacje zawodowe:
  • ELM.02 (montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych)
  • ELM.05 (eksploatacja urządzeń elektronicznych)

Klasa związana z technologiami – co jeszcze warto wiedzieć?

Dwie szkoły o tym samym profilu mogą mieć zupełnie różny poziom nauczania. Warto więc przed wyborem danej klasy sprawdzić nie tylko, czy profil nam odpowiada, ale również jakie opinie ma konkretne technikum, do którego się wybieramy. Technologie bardzo szybko ewoluują i nie ma sensu wybierać szkoły, która dysponuje np. przestarzałym sprzętem.

Czytaj także: Serwisant telefonów – jak nim zostać? Wymagania, zarobki, kulisy pracy

Jeśli już skończyliście szkołę średnią w zupełnie innym kierunku, a chcielibyście wykonywać któryś z opisanych tu zawodów, zerknijcie na oferty szkół policealnych. Mogą one mieć klasy, w których w ciągu dwóch lat do zdobycia jest konkretny zawód.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy