Serwis Apple udostępnił rozbierane zdjęcia

Serwisant telefonów – jak nim zostać? Wymagania, zarobki, kulisy pracy

5 minut czytania
Komentarze

Zastanawialiście się kiedyś, jakie umiejętności musi posiadać serwisant telefonów, czy musi być po konkretnej szkole, ile zarabia w swoim zawodzie? Dla osób interesujących się rynkiem technologii mobilnych praca w serwisie telefonów może być dobrym wyborem ścieżki kariery. Dziś w ramach weekendowego poradnika zajmiemy się właśnie zawodem serwisanta telefonów i kwestii tego, jak nim zostać.

Czym zajmuje się serwisant telefonów i jak wygląda jego praca?

Łatwo się domyślić, że praca serwisanta telefonów polega na naprawianiu różnych urządzeń (w obecnych czasach – głównie smartfonów). Rozbite ekrany czy niedziałające złącza ładowania to tylko niektóre problemy, które rozwiązują serwisanci. Jak wygląda sam proces naprawiania telefonu? Eliminujemy kolejne potencjalne przyczyny problemu, zaczynając od tych, które najłatwiej sprawdzić. Załóżmy, że telefon się nie ładuje. Sprawdzamy, czy w ogóle mamy prąd. Potem można myśleć nad kablem, zmianą ładowarki. Następnie sprawdzamy złącze ładowania – może to tam leży problem? Jeśli nadal nie wiemy, czemu telefon się nie ładuje, to musimy go otworzyć. Wtedy można przystąpić do dalszych czynności. Ważne jest, by starać się postępować jak najmniej inwazyjnie i nie wykonywać niepotrzebnych czynności. Po pierwsze, tracilibyśmy na nie czas, po drugie, podjęlibyśmy ryzyko zepsucia czegoś – mówi mi Arkadiusz Komisarz z wrocławskiej sieci serwisów Force GSM.

Metodyka pracy jest więc podobna do tej, którą stosują np. dobrzy mechanicy samochodowi. W warsztacie, zanim rozbierze się auto, w którym nie działa jakiś układ powiązany z elektryką, zacznie się np. od sprawdzenia bezpieczników. Podobnie jest w serwisie telefonów. Najważniejsze to nie zaszkodzić bardziej i możliwie jak najmniej inwazyjnie starać się dojść do przyczyny usterki, a następnie ją wyeliminować.

Czy wykształcenie jest istotne w zawodzie serwisanta telefonów?

serwisant telefonów

W pracy serwisanta telefonów wiedza zdobyta na takich kierunkach studiów, jak elektronika czy teleinformatyka może okazać się naprawdę przydatna. Nie oznacza to jednak, że osoba, która kształciła się w zupełnie innej dziedzinie, nie ma szans w tym zawodzie. Wielu serwisantów to pasjonaci, którzy zwyczajnie lubią elektronikę. Ważne jest, by śledzić temat, być w nim na bieżąco i… próbować. Wiele rzeczy po drodze zepsujemy, nikt nie urodził się np. z umiejętnością lutowania. Można być samoukiem, ale trzeba mieć chęci i samozaparcie, nie zrażać się, gdy coś nie wychodzi – tłumaczy Arkadiusz Komisarz z Force GSM i podpowiada, że wiele tutoriali i schematów urządzeń można znaleźć w internecie.

Podsumowując kwestię wykształcenia: jeśli ktoś bardzo chce pracować w serwisie telefonów i stoi przed wyborem studiów czy szkoły średniej, jak najbardziej może wybrać kierunek w jakimś stopniu z tym związany. Na pewno będzie to mile widziane, ale pasjonat, który samodzielnie zdobył umiejętności przydatne w zawodzie serwisanta GSM, także pracę znajdzie. Ważne są natomiast pewne osobiste cechy, które posiada (lub nie) osoba chcąca pracować jako serwisant. Kandydat do takiej pracy na pewno powinien móc pochwalić się cierpliwością i opanowaniem. Do tego dochodzą zdolności manualne. Praca serwisanta potrafi być ciekawa, jednak wymaga pewnej precyzji i skupienia. Osoba, którą łatwo wyprowadzić z równowagi i w dodatku trzęsą jej się ręce, nie poradzi sobie w zawodzie serwisanta zbyt dobrze.

W tym zawodzie trzeba sobie czasem radzić z trudnymi sytuacjami

Może się czasem zdarzyć, że serwisant uszkodzi telefon. Wtedy dobry serwis naprawi wyrządzoną szkodę, nie oczekując za to zapłaty od klienta. Czasem to jednak klient może próbować wprowadzić pracownika serwisu w błąd co do stanu urządzenia i przeprowadzonych działań. Dlatego też ważne jest samo przyjęcie urządzenia na serwis. Pracownicy dokładnie opisują, w jakim stanie przyjmują telefon, czy ma on jakieś rysy lub uszkodzenia. W tej pracy ważny jest porządek i to, by mieć wszystko pod kontrolą. Łatwo coś pomylić i spowodować tym samym nerwową atmosferę i problemy w relacjach z klientami – mówi mi Arkadiusz Komisarz z Force GSM.

Zarobki w serwisach GSM

serwisant telefonów

Z danych serwisu wynagrodzenia.pl wynika, że mediana zarobków na stanowisku serwisant urządzeń w Polsce wynosi 4720 zł brutto (3415 zł netto). Po pierwsze, nie wyszczególniono tu jednak profesji stricte serwisanta telefonów. Po drugie, wiele zależy m.in. od wielkości miasta, w którym znajduje się serwis. Nieco informacji na temat zarobków serwisantów GSM zdradził pracownik firmy Impacto w rozmowie z prowadzącym internetowy program Do Roboty, który poświęcony jest różnym zawodom. Wspomniany pracownik powiedział, że na samym początku kariery serwisant może zarobić w granicach 2500 zł netto. W przypadku, gdy serwisant zdobędzie już nieco doświadczenia i sprawności w naprawianiu urządzeń, często indywidualnie ustala zasady współpracy z serwisem. Wtedy zarabia np. określony procent od wykonanych napraw. W efekcie doświadczony serwisant może zarobić znacznie więcej, nawet do ok. 4000-5000 zł netto. Oczywiście ostateczna wysokość zarobków będzie wtedy zależała od ilości zleceń w danym miesiącu i tempa pracy serwisanta.

Czytaj także: Co zrobić, aby mieć więcej wolnego miejsca na smartfonie?

Praca jako serwisant telefonów – podsumowanie

Serwisant telefonów to ciekawy zawód, który może być świetnym wyborem dla osób pasjonujących się technologią i elektroniką. W tej pracy ważne są umiejętności – wykształcenie już nieco mniej, ale jeśli mamy możliwość, warto je także zdobyć. Jeśli jesteśmy osobami cierpliwymi oraz posiadamy duże zdolności manualne, to jak najbardziej powinniśmy rozważyć taką ścieżkę kariery. Są to predyspozycje, które nie każdy ma.

Motyw