Smartfon trzymany w dłoni z otwartą aplikacją dyktafonu, pokazujący falę dźwiękową nagrania i czas trwania 00:00:49. Na biurku rośliny doniczkowe.

Nagrywanie rozmów w systemie Android i na iPhone. Sprawdzone metody

6 minut czytania
Komentarze

Dawniej rejestrowanie połączeń było mniej skomplikowane, ponieważ wystarczyła odpowiednia aplikacja. Obecnie nagrywanie rozmów jest większym wyzwaniem. Ma to związek z poprawkami w bezpieczeństwie danych użytkowników. Nagrywanie połączeń od Androida 9 wydanego w 2018 roku bywa problematyczne. Jednak są sposoby na to, aby obejść aktualny stan rzeczy i skutecznie zapisywać połączenia.

Nagrywanie rozmów telefonicznych jest trudniejsze niż kiedyś

Kobieta przeglądająca smartfon, z widoczną dłonią z pomalowanymi na różowo paznokciami i zegarkiem na nadgarstku, siedząca przy stoliku w kawiarni.
Fot: Pexels / Pixaby

W starszych wersjach Androida wystarczyło zainstalować odpowiednią aplikację do rejestrowania rozmów. Jednak korzystanie z aktualnych wersji systemu komplikuje proces, a pobranie takiej aplikacji nie gwarantuje bezproblemowego działania. Nawet przyznanie wymaganych uprawnień nie musi zakończyć się powodzeniem. Jeśli chcesz nagrywać swoją rozmowę przez telefon, warto podejść do tego tematu nieco inaczej

Należy też pamiętać, że w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo namierzyć jego położenie.

Nagrywanie rozmów Android za pomocą rejestrowania ekranu

Dwa smartfony z widocznym pływającym widżetem do rejestracji ekranu
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Mimo że nagrywanie za pomocą zewnętrznych aplikacji jest wyłączone w urządzeniach z Androidem 9 i nowszym, można znaleźć sprytny sposób na obejście tego problemu. Obecnie większość smartfonów oferuje wbudowaną opcję nagrywania ekranu. Rejestrator zazwyczaj ma standardowo kilka trybów pracy: brak dźwięku, dźwięki multimediów i dźwięki multimediów z mikrofonem. Wybierając ostatnią opcję, możesz nagrywać rozmowę telefoniczną i nie tylko. Zarejestrujesz również rozmowę z popularnych aplikacji takich jak WhatsApp, Messenger oraz innych komunikatorów.

Jedyny mankament tej metody to forma zapisu. Poza dźwiękiem nagrywa się także ekran, a co za tym idzie, w pamięci Twojego urządzenia zapisze się plik wideo. Oczywiście nie jest to sytuacja bez wyjścia, ponieważ można wyciąć dźwięk z nagrania za pomocą zewnętrznej strony jak cloudconvert lub odpowiedniego oprogramowania. Pliki wideo szybko zapełnią pamięć w naszym smartfonie, dlatego warto pamiętać o regularnej konwersji na pliki audio i usuwaniu zbędnych filmów.

Nagrywanie rozmów — aplikacje na Androida

Atutem Androida jest ogromny wybór aplikacji, także tych do podstawowych czynności. Aplikacja Telefon od Google na części urządzeń pozwoli na zapisanie połączeń. W apce można ustawić automatyczne nagrywanie w przypadku nieznanych numerów lub dla wybranych kontaktów. Warto też wiedzieć, jak sprawdzić właściciela numeru za darmo. Jak włączyć nagrywanie rozmów? Konfiguracja w teorii jest szybka i prosta. Należy wykonać następujące kroki:

  • Otwórz aplikację Telefon
  • Wykonaj lub odbierz połączenie
  • Naciśnij Nagraj na ekranie trwającego połączenia

Na prywatnym smartfonie nie znalazłem takich opcji, natomiast warto to sprawdzić we własnym zakresie.

Talker ACR

Strona prezentująca aplikację "Rejestrator rozmów - Talker ACR" w sklepie aplikacji, z oceną 4,2 gwiazdki i ponad milionem pobrań, ikoną aplikacji oraz zrzutami ekranu funkcji, takich jak nagrywanie rozmów przychodzących i wychodzących, zapisywanie nagrań na karcie SD i przechowywanie w chmurze, a także dodatkowych funkcji aplikacji.
Fot. Google Play / zrzut ekranu

W Google Play można znaleźć alternatywy. Obecnie aplikacje do nagrywania rozmów ze względów ochrony prywatności mogą działać słabo lub nie działać w ogóle. Jeśli jednak planujesz nagrywać wiele połączeń głosowych, warto wypróbować najpopularniejsze z nich. Talker ACR jest aplikacją, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Użytkownicy w sklepie Google Play zostawili ponad 20 tysięcy ocen. Średnia to 4.1, a opinie z ostatnich miesięcy potwierdzają, że oprogramowanie może być skuteczne. Talker ACR ma umożliwiać nagrywanie rozmów WhatsApp, a także rozmów na Viber, Skype, Hangouts, Facebook i innych komunikatorach.

Nagrywanie rozmów

Ekran sklepu z aplikacjami przedstawiający interfejs użytkownika aplikacji "Nagrywanie Rozmów" od SMSROBOT LTD, wraz z przeglądem funkcji i ocenami użytkowników, oraz ikoną mikrofonu symbolizującą nagrywanie.
Fot. Google Play / zrzut ekranu

Aplikacja Nagrywanie Rozmów została jeszcze lepiej oceniona. Na stronie sklepu można zobaczyć 421 tysięcy opinii i średnią na poziomie 4.2. Wśród komentarzy znajdują się pozycje z ostatnich miesięcy, które chwalą aplikację. Pod względem funkcji jest poprawnie, a najważniejsze z nich to rejestrowanie połączeń i odtwarzanie zapisanych plików. Z ostateczną oceną warto się wstrzymać do sprawdzenia apki we własnym zakresie.

Nagrywanie rozmów Xiaomi

Biała tylna część smartfona z poczwórnym aparatem marki Leica trzymanego w dłoni, w tle rozmyte opakowanie produktu.
Fot. Łukasz Pająk / Android.com.pl

Kiedyś część smartfonów Xiaomi oferowała wbudowaną opcję rejestrowania połączeń. Niestety w nowych urządzeniach chińskiego producenta, takich ustawień nie znajdziemy. Podobnie jak w przypadku innych smartfonów trzeba się posiłkować zewnętrznymi aplikacjami lub nagrywaniem ekranu.

Nagrywanie rozmów Samsung

W odróżnieniu od Xiaomi Samsung nigdy nie dawał możliwości rejestracji w domyślnej aplikacji telefon. W celu nagrania połączenia należy zdecydować się na wcześniej polecane metody.

Nagrywanie rozmów iPhone

Smartfon wyświetlający stronę internetową z logo "android" i polskimi kategoriami: TECH, ROZRYWKA, FINANSE, MOTO, na tle ciemnym z rośliną w niewyraźnym tle.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Teoretycznie system iOS również zakazuje nagrywania połączeń, natomiast w sklepie AppStore znaleźć można kilka propozycji, które według użytkowników działają bez zastrzeżeń. Jedną z najchętniej wybieranych aplikacji jest RecMyCalls. W sklepie Apple cechuje się ona średnią ocen na poziomie 3.9 (w 5-stopniowej skali) przy 1,5 tysiąca opinii. Aplikacja daje dostęp do nagrywania połączeń, a także do udostępniania plików i eksportowania transkrypcji. Część funkcji wymaga wniesienia opłaty, która może wynosić nawet 47,99 zł za odblokowanie pełnej funkcjonalności.

Nagrywanie rozmów — metoda alternatywna

Smartfon leżący na ciemnym tle z otwartą aplikacją do nagrywania obok osoby grającej na gitarze ukulele.
Fot. Soundtrap / Unsplash

Ograniczenia w systemach operacyjnych mogą uniemożliwić szybki zapis rozmów w formacie MP3 bezpośrednio z poziomu smartfona. Alternatywną, choć nie idealną metodą jest włączenie rozmowy na głośniku i nagranie jej na dyktafon za pomocą innego sprzętu. Jakość takiego zapisu zostawi wiele do życzenia, ale w sytuacji, kiedy chcemy nagrać połączenie bez wcześniejszego przygotowania, ta niezawodna metoda może okazać się najlepsza.

Ukryte nagrywanie rozmów. Rejestracja połączeń pod kątem prawnym

Drewniany młotek sędziowski i podstawka na białym tle.
Źródło: Qimono / Pixaby

Jeśli już faktycznie udało się znaleźć sposób na nagrywanie rozmów na twoim urządzeniu, musisz pamiętać także o kwestiach prawnych. Kiedy dzwonimy na infolinie, jesteśmy informowani, że połączenie jest nagrywane. Użytkownik prywatnego numeru również nie może rejestrować rozmów w tajemnicy przed swoim rozmówcą. Zawsze przed zamiarem rozpoczęcia rejestrowania połączenia należy poinformować drugą stronę, że masz taki zamiar i rozmowa będzie nagrywana.

Nie można nagrywać rozmów, w których się nie uczestniczy. Dodatkowo w zależności od tego, w jakim miejscu przebywasz, prawo może kształtować się nieco inaczej. Warto więc zachować tutaj zdrowy rozsądek i przed wykonaniem nagrania odpowiednio się doinformować. Zgodnie z art. 267 § 3 k.k. za bezprawne nagrywanie grozić może kara grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Pytania i odpowiedzi

Jak włączyć nagrywanie rozmów w telefonie?

Obecne smartfony nie oferują bezpośredniej metody. W tym celu należy wykorzystać zewnętrzne aplikacje, przechwytywanie ekranu lub dyktafon.

Czy nagrywanie rozmów jest legalne?

Tak, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy jedną ze stron rozmowy i rozmowa nie ma charakteru poufnego. Zawsze należy poinformować drugą stronę o zamiarze nagrania rozmowy.

Co grozi za nagrywanie rozmów bez zgody?

Nagrywanie jest legalne, jeśli uczestniczymy w rozmowie i poinformujemy o fakcie jej nagrywania. Za bezprawne nagrywanie grozić może kara grzywny, a nawet ograniczenia czy pozbawienia wolności do lat 2.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Motyw