ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
nagrywanie rozmowy telefonicznej

Nagrywanie rozmowy telefonicznej – aplikacje, legalność

Autor: Kacper Rygielski Kategoria: Porady

Rozmowy telefoniczne mogą być dla nas bardzo ważne, nawet do tego stopnia, że możemy chcieć je sobie zapisać. Wiele osób chce mieć możliwość włączenia nagrywania rozmowy. Sporo osób ustawia sobie automatyczne nagrywanie rozmowy telefonicznej. Wtedy te osoby posiadają zapis wszystkich rozmów na swoim telefonie i mają do nich szybki dostęp w razie potrzeby. To może być bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Jeżeli czegoś nie usłyszeliśmy dobrze, kiedy zapomnieliśmy, co powiedział nasz rozmówca. Jeśli mamy problemy z pamięcią po zakrapianych alkoholem imprezach również opcja nagrywania może być zbawienna, kiedy próbujemy odszyfrować po przebudzeniu co się wczoraj działo. Może się to też przydać w sytuacji, kiedy chcemy mieć dowód w jakiejś sprawie, potwierdzić swoją rację lub czyjąś winę.

Zalet nagrywania rozmów telefonicznych jest, jak widać sporo, a czy są jakieś wady? Tak naprawdę tylko dwie. Pierwsza jest taka, że narażamy się wtedy na wyciek naszych prywatnych rozmów. Teoretycznie ktoś może nam ukraść telefon i skopiować dane. Może zhackować nasze urządzenie i uzyskać do niego zdalny dostęp na przykład za pomocą złośliwej aplikacji. Normalnie po rozmowie, jej zapis bezpowrotnie przepada. Gdy jest nagrywana, może być zupełnie na odwrót. Drugą wadą jest to, że nagrywanie rozmowy telefonicznej nie zawsze jest legalne według polskiego prawa.

Czy nagrywanie rozmowy telefonicznej jest legalne?

nagrywanie rozmowy telefonicznej - legalność

Kiedy nagrywanie rozmowy telefonicznej jest legalne, a kiedy nie jest? Według polskiego prawa popełniamy przestępstwo, gdy nagrywamy rozmowę, nie będąc jej uczestnikiem. Nie ważne czy jest to rozmowa face-to-face (afera podsłuchowa), czy przez telefon. Nagrywanie rozmowy, w której informacje kierowane są tylko do nas, nie jest oczywiście przestępstwem. Natomiast kodeks cywilny mówi o tym, że sam fakt nagrania i przechowywania rozmowy może naruszyć dobra osobiste naszego rozmówcy czy też rozmówców. Trzeba też wiedzieć, że często (w zależności od danej sprawy i sądu) takie nagranie może nie być zaakceptowane przez sąd jako dowód w sprawie. Pamiętajcie, że nagrywanie rozmowy telefonicznej w wielu państwach jest inaczej postrzegane więc trzeba dostosować się do tego, w którym aktualnie przebywamy.

Nagrywanie rozmowy telefonicznej – metody

Wszystko zależy od tego, jaki telefon posiadasz oraz czy masz na nim uprawnienia root, czy też nie. Na, niektórych urządzeniach może być niemożliwe nagranie rozmowy telefonicznej bez posiadania roota. Wiele smartfonów ma już wbudowaną opcję automatycznego nagrywania rozmów i wystarczy ją aktywować lub wgrać odpowiedni moduł, który to zrobi. Poniżej przedstawię Wam uniwersalną metodę, czyli wykorzystanie aplikacji ze sklepu Google Play. Jeżeli żadna z tych aplikacji nie zadziała u Was, to znaczy, że wasz telefon prawdopodobnie potrzebuje roota do nagrywania rozmów. Metody dla zrootowanych urządzeń mogą się różnić w zależności od modelu, dlatego polecam Wam poszukać na XDA lub na naszym forum, gdzie każdy smartfon ma swój osobny dział. Jeżeli interesuje Was nagrywanie rozmów na iPhone, to muszę Was zmartwić. Apple uczynił to prawie niemożliwym do wykonania w taki sposób jak na Androidzie, dlatego też nie będę się tym tutaj zajmował.

Zobacz też: Jak robić lepsze zdjęcia telefonem?

Nagrywanie rozmowy telefonicznej – aplikacje

nagrywanie rozmowy telefonicznej - aplikacje

Pierwszą aplikacją, którą polecam jest Call Recorder – ACR. Prosta i skuteczna aplikacja. Testowałem ją na kilku telefonach (bez roota) i zawsze działała bez problemu. Posiada wiele opcji ustawień, możemy łatwo przeszukiwać zapisy rozmów, ustawiać automatyczne kasowanie po x czasie, zmieniać formaty nagrywanego dźwięku, ustawiać kontakty, z którymi rozmowy nie będą nagrywane. Aplikacja ogranicza nas do nagrywania tylko rozmów telefonicznych. Nie nagra rozmowy przez Messengera czy Skype. Nagrania możemy zabezpieczyć kodem PIN. Podstawowa wersja aplikacji jest za darmo.

Druga aplikacja to Cube Call Recorder ACR. Aplikacja pozwala na znacznie więcej niż poprzednia. Oprócz zwykłych połączeń można nagrywać między innymi rozmowy ze Skype, WhatsApp, Viber, Hangouts, Facebook, Slack, Telegram, WeChat. Mamy możliwość nagrywania tylko konkretnych rozmów, które chcemy akurat zapisać – nie musimy nagrywać wtedy wszystkich. Również możemy ustawić białą lub czarną listę kontaktów do nagrywania jak w poprzedniku. Aplikacja jest darmowa.

Ostatnia propozycja dla niewymagających – Call Recorder. Bardzo prosta i okrojona w funkcje aplikacja. Robi to, co ma robić, czyli nagrywa wszystkie rozmowy telefoniczne. Nie ma tu za wielu ustawień, możemy jedynie przeglądać zapis naszych rozmów. Oczywiście za aplikacje nic nie zapłacimy.

Wybierzcie aplikację, która najlepiej Wam będzie pasować. Jeżeli jedna nie działa, spróbujcie następnej. Jeśli żadna nie będzie mogła nagrać rozmowy na Waszym telefonie, to może oznaczać, że bez uprawnienia root się nie obędzie. Gdybyście chcieli dowiedzieć się, jak zrobić roota na swoim smartfonie możecie znaleźć to na naszym forum.

źródło: bezprawnik.pl (odnośnie do legalności)

Sprawdź najnowsze wpisy