Google na przestrzeni wielu lat zyskało łatkę żniwiarza. W internecie można znaleźć wiele prześmiewczych grafik oraz artykułów, gdzie przestawia się popularne cmentarze aplikacji. Faktycznie wiele swoich usług gigant uśmiercił – czasami była to dobra decyzja, a czasami zła. Wśród wszystkich aplikacji, które już nie są z nami, możesz znaleźć całkiem sporo komunikatorów. Tę grupę powoli zasila już Google Hangouts, który ma swojego następcę. Jest nim właśnie Google Chat. Powoli można zapoznać się z nowym rozwiązaniem, które charakteryzuje się przede wszystkim przejrzystym designem oraz łatwością i prostotą obsługi. Co warto wiedzieć o Google Chat? Przekonaj się sam! 

Czym właściwie jest Google Chat?

Co warto wiedzieć o Google Chat?

O wycofywaniu Hangouts słychać od dłuższego czasu. Część funkcji tego rozwiązania obecnie nawet nie jest już dostępnych. Ma go zastąpić Google Chat, który od niedawna jest dostępny dla użytkowników indywidualnych. Nowy komunikator Google oferuje możliwość prowadzenia rozmów indywidualnych oraz grupowych w ramach pokoi mieszczących do 8000 osób. Narzędzie jest zintegrowane z Google Workspace, dzięki czemu pozwala na przesyłanie treści z dysku czy dołączanie do spotkań w Google Meet.

Rozmowa grupowa czy pokój?

Co warto wiedzieć o Google Chat?

Google Chat powstawał z myślą o użytkownikach biznesowych, dlatego nie znajdziesz tu wielu dodatków spotykanych w innych komunikatorach. Zastosowano jednak dwa rozwiązania do prowadzenia konwersacji grupowych. Po utworzeniu rozmowy grupowej nie będzie można już dodawać lub usuwać uczestników, a uczestnicy nie będą mogli jej opuścić ani ukryć. Nazwa powstaje od imion członków, a rozmowa prowadzona jest bez podziału na wątki. Historię można włączyć lub wyłączyć, nie można jednak dodawać botów ani tworzyć innych czatów z członkami tej samej rozmowy.

Zobacz także: Co to Google Workspace? Czego oczekiwać po nowej ofercie?

Na znacznie więcej pozwalają pokoje. Tutaj uczestników można dowolnie usuwać i dodawać, a użytkownicy mogą swobodnie opuszczać i dołączać do tego samego pokoju. Rozmowy dzielone są na wątki, aby łatwiej znaleźć najpotrzebniejsze informacje. Historia wiadomości jest włączona, a twórca pokoju może ustawić jego dowolną nazwę. Do pokoju każdy jego członek może dodać bota. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć kilka pokoi z tą samą grupą osób. Dla użytkowników oznacza to również mniej powiadomień, ponieważ dostają oni informację o wzmiankach lub z rozmów, w których uczestniczą. W rozmowie grupowej dostajemy powiadomienie o każdej wiadomości.

Do czego służą boty?

Z botami można pisać jak z normalnymi użytkownikami, a mają Ci one ułatwić organizację. Pozwalają one na korzystanie dodatkowych funkcji takich jak wykonywanie zadań, planowanie spotkań czy wyszukiwanie informacji. Bot pomoże Ci zapanować na własnym harmonogramem przez planowanie, anulowanie czy modyfikowanie spotkań. Dzięki niemu uzyskasz również szybko informacje, czy masz zaplanowane jakieś spotkania, np. w przyszłym tygodniu.

Czy mogę już korzystać z Google Chat? 

Google Chat jest rozwiązaniem, z którego możesz już korzystać. Wejść na stronę internetową. Jeśli będziesz zalogowany na swoje konto Google, wtedy Twoje konwersacje z Hangouts zostaną przeniesione na nowy komunikator. Będą one dostępne w jednym i drugim miejscu i będą na bieżąco aktualizowane. Nie musisz się przejmować, że od tej pory wiadomości będą tylko w jednym miejscu lub nie będą pojawiać się na drugim komunikatorze. Jego funkcjonalność jeszcze wymaga dopracowania. Na chwilę obecną nie można wykonywać bezpośrednio połączeń za pośrednictwem Google Chat. Możesz wygenerować link do spotkania w Google Meet.

Zobacz także: Pakiety Google Workspace – który będzie dla Ciebie najlepszy?

Jaki będzie Google Chat? Na pewno czas pokaże. Czy ktokolwiek będzie z niego korzystać? Oczywiście, że tak. Będzie naturalnym wyborem dla osób pracujących na narzędziach od giganta z Mountain View. To jeden z elementów komercyjnego pakietu Google Workspace. Dlatego zapewne to właśnie tam pracownicy będą kontaktować się ze sobą, wymieniać plikami, zakładać spotkania, tworzyć pokoje i wykorzystywać wszystkie inne funkcje do wykonywania swojej pracy. Co warto wiedzieć o Google Chat? Przetestuj rozwiązanie już dziś! 

Źródło obrazka wyróżniającego: Technologia plik wektorowy – sentavio – pl.freepik.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.