Wykonywanie pracy z domu ma swoje zalety oraz wady, jak każda inna forma zarobkowania. Zawodów, które mogą wykonywać swoją pracę w trybie home office, jest coraz więcej, a to oczywiście za sprawą rozwoju technologicznego. Jednak nie każdy ma w swoim domu odpowiednie warunki do pracy zdalnej. Czym innym jest posiedzieć przed komputerem przez godzinę, by obejrzeć YouTube’a, a pracować przed ekranem przez 8 lub nawet więcej godzin. Czego potrzeba do wykonywania pracy zdalnej? 

Odpowiedni Internet to podstawa

Bezprzewodowych, Strona Główna, Routera, Adsl, Modem
Źródło: obraz Lorenzo Cafaro z Pixabay

Stabilne i szybkie połączenie internetowe to podstawa pracy zdalnej. Niezależnie od tego, czy pracujesz na narzędziach, które działają w obrębie przeglądarki, czy pracujesz bardziej w trybie offline na swoim oprogramowaniu i dzielisz się dopiero finalną wersją z klientem lub pracodawcą, musisz zadbać o odpowiednie połączenie internetowe. To podstawa Twojej pracy. Na początek najlepiej sprawdzić, czy nie przepłacasz i czy faktycznie otrzymujesz od swojego pracodawcy internet, o którym mowa w umowie. W sieci znajdziesz bardzo dużo stron do sprawdzania prędkości swojego połączenia oraz poradników jak to zrobić i interpretować otrzymane wyniki w teście. Nie możesz doprowadzić do sytuacji, kiedy przez słabe połączenie internetowe nie będziesz w stanie wysłać zlecenia do klienta lub wrzucić je na chmurę. 

Zobacz także: Praca zdalna to dopiero początek – zdalna rekrutacja nowym standardem w branży IT

Dobrej jakości słuchawki i serwis streamingowy – pomogą skupić się na pracy

Gniazdo Słuchawek, Słuchawki, Nasłuchiwanie, Muzyka
Źródło: Pexels z Pixabay 

Dla wielu dużym problemem podczas pracy zdalnej może być skupienie. Jest to kwestia, której wiele osób najbardziej się obawia. Jak skupię się w domu na pracy? Facebook, Instagram, YouTube i inne miejsca, gdzie kusi, aby wejść i zmarnować trochę czasu. Przecież w domu nie masz szefa, który stoi za Twoimi plecami i zerka na efekty Twojej pracy. Niby tak… ale koniec końców musisz się wyspowiadać z tego co zrobiłeś, a czego nie i ile czasu na to poświęciłeś. Jak się zmotywować? Włącz muzykę. W ten sposób zwiększysz swoje skupienie. Najlepiej wybrać muzykę instrumentalną, która ma najlepszy wpływ na Twoją koncentrację. W Spotify oraz YouTube znajdziesz wiele składanek dedykowanych zwiększenia swojej efektywności w pracy. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, warto zainwestować w dobre słuchawki, które sprawią, że Twoje uszy wytrzymają wiele godzin słuchania muzyki. W tym celu najlepiej wybrać słuchawki nauszne (z mikrofonem, jeśli prowadzisz rozmowy w pracy). 

Zadbaj o swoje plecy i oczy 

czego potrzeba do wykonywania pracy zdalnej
Źródło: Foundry Co z Pixabay 

Twoje plecy i oczy są miarą długości Twojej pracy. Im dłużej będziesz mieć odpowiednią pozycję przy komputerze, tym później dopadnie Cię irytujący ból pleców, który sprawi, że efekty Twojej pracy będą drastycznie spadać. Dlatego musisz zadbać o odpowiednie krzesło i postawę podczas pracy. Ważne, by mieć monitor na odpowiedniej wysokości. Podobnie jest z oczami. Szczypią Cię? Warto zainwestować w okulary z antyrefleksyjną powłoką. Dzięki nim będziesz w stanie zapobiegać dostawaniu się szkodliwego światła do Twoich oczu. 

Zobacz także: Tryb ciemny zmierza do Chrome OS – praca wieczorem lub nad ranem będzie jeszcze przyjemniejsza

Czas zainstalować rozszerzenia do blokowania wybranych stron internetowych i odłożyć telefon na najwyższą półkę 

czego potrzeba do wykonywania pracy zdalnej
Źródło: Gerd Altmann z Pixabay 

Jeśli faktycznie zależy Ci na pracy zdalnej i chcesz osiągać jak największe efekty, wówczas warto pożegnać się na 8 godzin ze wszystkimi rozpraszaczami. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób – dobre praktyki są dwie. Pierwsza z nich to przede wszystkim zablokowanie stron, które nie są dobrymi przyjaciółmi w pracy i tylko ciągle odciągają Twoją uwagę od tego, na czym powinieneś się skupić. Takich rozszerzeń możesz znaleźć bardzo dużo – przykłądowymi mogą być BlockSite – Stay Focused & Control Your Time i StayFocusd.    

Kolejna dobrą praktyką, jaką warto stosować podczas pracy zdalnej, jest odkładanie telefonu na półkę lub miejsce, które jest dalekie od Twojego miejsca pracy. W ten sposób nie będziesz zerkać do niego co minutę. Podjedziesz do niego co godzinę lub rzadziej i sprawdzisz wszystkie powiadomienia. Czas nauczyć się, że nie jesteś pępkiem świata i jeśli odczytasz maile i wszystkie inne powiadomienia godzinę później, świat będzie się kręcił dalej. Znajdź dla siebie przestrzeń i czas do pracy. To bardzo ważne. 

Praca zdalna wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy od pracownika. To sprawa oczywista, że musisz wykazywać się tak samo właściwym doświadczeniem oraz wiedzą, co w przypadku wykonywania tej samej pracy w formie stacjonarnej. Musisz zadbać o swoje zdrowie, ponieważ tylko w ten sposób będziesz w stanie pracować efektywnie. Ból w plecach bardzo szybko zniechęci Cię do dalszej i wydajnej pracy. Dlatego nie możesz ignorować tego, czego potrzeba do wykonywania pracy zdalnej. Wszystko to ma przełożenie na Twoją efektywność.

Źródło obrazka wyróżniającego: obraz chenspec z Pixabay 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.