Zastanawialiście się może kiedyś, jak zacząć nagrywać filmy na YouTube? Mieliście kiedyś w planach założenie własnego kanału na tej platformie, a może nawet zaczęliście nagrywanie, jednak wasze filmy nie odniosły sukcesu i po pewnym czasie zrezygnowaliście? Ten poradnik kierujemy do początkujących YouTuberów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nagrywaniem filmów, a także do tych, którzy chcieliby założyć swój pierwszy poważny kanał.

Zanim zajmiemy się tym, jak nagrywać filmy na YouTube, dobrze jest wiedzieć, o czym chcemy nagrywać

jak nagrywać filmy na YouTube

Nawet najlepszy sprzęt niewiele nam da, jeśli nie będziemy wiedzieli, o czym chcemy nagrywać materiały na YouTube. Dobrze, abyśmy mieli szeroką wizję całego kanału, a nie tylko pomysł na jeden film. W wielu przypadkach świetnie sprawdza się, gdy tematyką kanału jest coś, co stanowi jednocześnie pasję dla jego założyciela. Interesując się czymś, twórca będzie mógł przekazać wartościową – być może unikatową – wiedzę na jakiś temat. Łatwiej będzie mu też utrzymać motywację do ciągłego przygotowywania materiałów.

Jeśli temat, o którym chcemy nagrywać, jest bardzo niszowy, może się okazać, że nie ma jeszcze polskich kanałów z nim związanych. To dla nas świetna informacja, ponieważ możemy przetrzeć szlaki i w miarę łatwo zgromadzić wokół siebie niezagospodarowaną grupę widzów. Co jednak jeśli chcemy nagrywać o czymś popularnym i mamy już na starcie profesjonalną konkurencję?

Na pewno nie kopiujmy bezmyślnie pomysłów na filmy od innych twórców. Oni już mają zbudowaną pewną społeczność widzów i prędzej do nich zwrócą się kolejne osoby po wiedzę. Poza tym oryginalne nagranie niemal zawsze będzie lepsze, niż próby jego naśladowania. Warto czymś się wyróżnić, nagrywać na swój sposób, poruszyć kwestie, o których nie było jeszcze mowy. Są też inne metody, np. początkujący twórca chce stworzyć kanał o dosyć poważnej tematyce, o której nagrywają już inni znani YouTuberzy. W takim wypadku może zaskoczyć formą i opowiadać o poważnych kwestiach w luźny sposób, by przyciągnąć osoby mniej zagłębione w temat i preferujące lżejszy kontent. Metod jest sporo i wiele zależy od naszej kreatywności.

Kwestie techniczne, czyli co ze sprzętem?

Dziś filmy na YouTube wyglądają znacznie bardziej profesjonalnie, niż jeszcze kilka lat temu. Widzowie dokonują selekcji i mogą zrezygnować z oglądania kanału, który jest nieatrakcyjny wizualnie. Czy to oznacza więc, że początkujący YouTuber powinien zainwestować na start duże środki w profesjonalną kamerę, mikrofony, tło, oświetlenie? Niekoniecznie. Postęp technologiczny sprawił, że smartfony mają coraz lepsze aparaty. Jeśli dysponujemy więc w miarę nowym smartfonem ze średniej lub wysokiej półki cenowej, bardzo możliwe, że na początek wystarczy on nam do nagrywania.

Ostateczna ilość potrzebnego nam sprzętu zależy już od tego, jakie treści chcemy prezentować na swoim kanale i gdzie chcemy nagrywać. Z czasem warto będzie pomyśleć np. o dodatkowym oświetleniu, jednak unikajmy pchania się w wysokie koszty na samym początku. Warto jeszcze pamiętać, że nagranie filmu to tylko jeden z etapów przygotowywania materiału. Istotny jest jeszcze montaż wideo. Jeśli mamy stary komputer ze słabymi podzespołami, a planujemy nagrywać wiele długich filmów, może okazać się, że sprzęt będzie słabo radził z renderowaniem i cały proces będzie się bardzo przedłużał.

Jak nagrywać filmy na YouTube? Zadbaj o szczegóły

jak nagrywać filmy na YouTube

Co jeszcze jest istotne przy nagrywaniu filmów na YouTube? Postaraj się wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Miniaturki filmów – oczywiście nie jest to najważniejszy element kanału, jednak dobre miniaturki sprawią, że więcej osób zdecyduje się obejrzeć twój film. Miniaturka powinna rzucać się w oczy i zachęcać do obejrzenia materiału.
  • Opisy pod filmami – możesz w nich umieścić linki do swoich profili w social mediach oraz przedstawić szczegóły dotyczące nagrania.
  • Muzyka w filmach – w zależności od rodzaju filmów na twoim kanale, muzyka będzie mniej lub bardziej przydatna. Uważaj jednak na umieszczanie komercyjnej muzyki w swoich produkcjach. YouTube może je usunąć, wyciszyć dźwięk lub zablokować możliwość zarabiania na filmie. Powód? Naruszenie praw autorskich. Warto korzystać z utworów bez praw autorskich.
  • Dbaj o dobre relacje z widzami – odpisuj na komentarze, stwórz grupę swoich widzów na Facebooku, postaraj się dotrzeć do nich na różne sposoby. Możesz także spróbować zaangażować ich w rozwój kanału, np. pozwalając wybrać im jeden z dwóch pomysłów na odcinek.

Rady znanych YouTuberów dla początkujących twórców

Omówiliśmy już kilka ważnych teoretycznych kwestii dotyczących własnego kanału na YouTube oraz nagrywania filmów. Czy jednak zadbanie o elementy, o których pisaliśmy, gwarantuje sukces? Nie ma co się oszukiwać – tylko niektórzy YouTuberzy po jakimś czasie odnoszą sukces. Inni nigdy nie docierają do szerszej publiczności lub rezygnują z tworzenia materiałów wideo. Każda osoba, która dopiero zaczyna nagrywanie filmów, chciałaby trafić do tej pierwszej grupy. Dlatego zapytałem kilku znanych YouTuberów o to, jakie rady mają dla początkujących twórców.

Najważniejsza rzecz, o której powinien pamiętać każdy twórca to NAGRYWANIE. To jest jedyna rzecz łącząca wszystkich Youtuberów i jednocześnie najistotniejsza. Musisz regularnie nagrywać. Cała reszta przyjdzie z czasem, zobaczysz jakie miniaturki lepiej się sprzedają, jakie tytuły, będziesz swobodniejszy przed kamerą, ale to wymaga czasu i pracy. Potraktuj to jak umiejętność, którą można nabyć tylko przez praktykę.” – mówi mi Piotr Szmexy Tomaszewski, twórca z branży fitness, który na swoim głównym kanale ma obecnie 110 tysięcy widzów. Piotr prowadzi także lifestyle’owy kanał Z mojej perspektywy, który śledzi ponad 10 tysięcy osób.

Podobnego zdania jest Michał Sikorski. Co według niego powinieneś zrobić jako początkujący twórca? Porzuć perfekcjonizm! Lepiej zrobić coś niedoskonale i ulepszać w trakcie, niż dążąc do doskonałości odkładać publikację swoich dzieł w nieskończoność. Pozwól zacząć oddziaływać temu co robisz na innych ludzi, po to, by zbierać informacje zwrotne. Po prostu ZACZNIJ!” – mówi Michał, który na swoim kanale o podróżach i szeroko pojętym rozwoju zgromadził prawie 67 tysięcy osób.

Zacznij już teraz, ulepszaj w trakcie, czyli ciąg dalszy porad

jak nagrywać filmy na YouTube

O radę dla początkujących YouTuberów zapytałem też Łukasza Polikowskiego z kanału Człowiek Absurdalny, którego tematyką jest psychologia, filozofia oraz literatura. Naprawdę nie warto brać się za coś, co nas rzeczywiście nie pasjonuje, nie sprawia nam przyjemności twórczej, mówiąc wprost, nie kręci. Dlaczego? Bo „sukces” na YouTubie (mierzony oglądalnością, wiernością widzów, ich pozytywnymi ocenami i zaufaniem do twórcy), poza nielicznymi przypadkami, wykuwa się regularnością, cierpliwością i zamiłowaniem do swojej dziedziny. To po prostu widać. Bywa, że na czas, aż kanał osiągnie „punkt przełomowy”, trafi z jakiś tematem i wypłynie na szerokie wody Internetu, trzeba poczekać ładnych kilka lat; stworzyć w tym czasie kilkaset odcinków, które nie będą nas gratyfikować ani wyświetleniami, ani płynącymi z nich pieniędzmi; żaden „nie pasjonat” tyle nie wytrwa – mówi Łukasz, który na swoim kanale zgromadził 122 tysiące widzów.

Jak zacząć nagrywać filmy na YouTube – podsumowanie

Tworzenie kanału na YouTube warto zacząć od przemyślenia, czym chcemy się podzielić z widzami. Kanał powinien być następstwem naszej wiedzy i pomysłów, środkiem do przekazania treści, a nie celem samym w sobie.

Czytaj także: Jak zbudować ekosystem urządzeń elektronicznych i czy w ogóle warto to robić?

Dobry sprzęt do nagrywania i zwracanie uwagi na szczegóły jest istotne, jednak nie warto popadać w perfekcjonizm, co podkreślają sami YouTuberzy. Ważne jest podjęcie decyzji o nagrywaniu i regularne tworzenie filmów – reszta przyjdzie z czasem.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.