montaż wideo

Montaż wideo – jak zacząć? Wszystko, co musisz wiedzieć

Porady

Tydzień temu poruszaliśmy temat tego, jak zacząć swoją przygodę z edycją zdjęć – dziś idziemy krok dalej i zajmiemy się dziedziną, jaką jest montaż wideo. Nawet jeśli dotychczas nie miałeś żadnego pojęcia o montowaniu filmów, po przeczytaniu tego poradnika będziesz wiedzieć, jak zacząć. Poradnik ten jest skierowany właśnie do osób początkujących i wyjaśnia najbardziej podstawowe kwestie.

Na czym polega montaż wideo i w jakich sytuacjach może się przydać?

Nagranie filmu to dopiero początek pracy nad nagraniem. Nawet jeśli dysponujemy najlepszą kamerą i uda nam się zarejestrować fenomenalne ujęcia, ostateczny odbiór filmu w dużej mierze zależy od montażu. Dzieje się tak zarówno w przypadku wielkich, kinowych produkcji, jak i amatorskich nagrań z rodzinnych uroczystości, rozgrywek sportowych czy wakacyjnego wyjazdu. No właśnie, czy montaż wideo w ogóle jest nam do czegoś potrzebny, jeśli nagrywamy jedynie amatorskie filmy? To zależy od konkretnej sytuacji, ale znajomość podstaw montażu z pewnością nam nie zaszkodzi. Wyobraźmy sobie, że przygotowujemy dłuższy film z jakiegoś wydarzenia, który trafi wyłącznie do naszych znajomych. Nawet wtedy wideo będzie znacznie lepiej się oglądało, gdy wytniemy zbędne fragmenty, dodamy ciekawe efekty, muzykę, napisy – konkretne działania zależą już od typu nagrania. Uzyskany efekt niemal na pewno będzie lepszy od surowego nagrania.

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

Czy do montowania filmów potrzebujemy specjalistycznego sprzętu? Jaki komputer, monitor oraz program wybrać?

montaż wideo

Jeżeli w temacie montażu wideo jesteśmy całkowitymi nowicjuszami, do opanowania podstaw nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. W miarę jak nasze zainteresowanie tą tematyką będzie rosło, możemy inwestować w kolejne urządzenia. Im wydajniejszy komputer, tym sprawniej będzie przebiegała nasza praca. Lepsze podzespoły oznaczają także krótszy czas renderowania. Znacznie dla komfortu naszej pracy ma monitor. Większy ekran o wysokiej rozdzielczości oznacza większą przestrzeń roboczą. Obecnie rozdzielczość Full HD i proporcje 16×9 są uznawane za minimum potrzebne do wygodnego montażu. Jeśli mamy stary monitor z archaicznymi proporcjami i niższą rozdzielczością, nadal będziemy w stanie montować filmy. Oczywiście będzie to jednak mniej wygodne i na dłuższą metę męczące. Analizując specyfikację monitora, warto zwrócić uwagę na typ matrycy (IPS będzie odpowiedni) oraz głębię koloru (dobrze, aby monitor był przynajmniej 8-bitowy).

Co z programem do montowania filmów? Wybór jest naprawdę spory i musimy znaleźć coś, co odpowiada podzespołom naszego komputera, naszym wymaganiom jeśli chodzi o funkcje, a jednocześnie nie jest zbyt skomplikowane. Popularnym, lecz płatnym narzędziem jest Adobe Premiere Pro. Jeśli chodzi o bezpłatne propozycje, warto wspomnieć o Open Shot Video Editor czy DaVinci Resolve. Najlepiej sprawdzić w internecie działanie oraz interfejs poszczególnych programów i wybrać coś, co przypadnie nam do gustu. Osobom, które nigdy z montażem wideo nie miały do czynienia, poleciłbym jednak narzędzie Movie Maker. To program, który w niektórych edycjach Windowsa jest na nim preinstalowany, w pozostałych natomiast można go łatwo pobrać ze strony Microsoftu. Oczywiście jego możliwości są ograniczone, ale za to program jest niezwykle prosty w obsłudze. Można się na nim nauczyć działania podstawowych narzędzi i sposobu funkcjonowania tego typu oprogramowania. Gdy już poznamy, o co w edycji filmów chodzi, możemy przejść do bardziej zaawansowanych narzędzi.

Podstawowe funkcje, które warto wypróbować podczas montażu

montaż wideo

Skoro już mamy program do montażu wideo, warto wypróbować kilka podstawowych funkcji. Dalsze kroki będą zależały już od naszej kreatywności i potrzeb. W internecie znajdziemy również szczegółowe poradniki dedykowane poszczególnym zagadnieniom w konkretnych programach do montażu.

Podstawowe funkcje programów do montażu wideo:

  • Łączenie poszczególnych kadrów w jedną całość. To absolutna podstawa montażu wideo, którą wykorzystuje się w praktycznie każdym filmie. Możemy z pojedynczych nagrań zmontować jeden film. Nawet jeśli całe nagranie jest z jednego miejsca, to możemy dla urozmaicenia wymieszać ujęcia z różnych kamer. Możliwości jest zatem całkiem sporo.
  • Dodanie dźwięku/muzyki. To opcja przydatna zarówno w materiałach profesjonalnych, jak i amatorskich. W przypadku np. wywiadów telewizyjnych dźwięk zebrany z mikrofonów można podłożyć do nagrania wideo, a dźwięk zarejestrowany przez kamerę razem z obrazem wyciszyć. Jakość będzie znacznie lepsza. W przypadku chociażby amatorskich filmików z wakacji można tymczasem np. dodać muzykę w tle. Głośność dźwięku, jego zanikanie i wzmacnianie, dopasowanie do treści wizualnych – to wszystko można łatwo regulować.
  • Dodanie efektów, przejść, napisów, dodatkowych atrybutów. Jeśli na naszym filmie czegoś brakuje w kwestii treści, możemy dodać napisy ze stosowną adnotacją. Kolejna opcja to zastosowanie różnego rodzaju animacji, które będą stanowiły przejścia między kadrami. Tego typu możliwości jest więcej.

Gdy już zmontujemy nasz pierwszy film, powinniśmy go wyeksportować np. do formatu MP4. Wybieramy rozdzielczość i miejsce, w którym ma być zapisane wideo. Komputer rozpocznie proces renderowania.

Montaż wideo – podsumowanie

Montowanie filmów może być dobrą zabawą, która w dodatku sprawi, że nasze filmowe pamiątki z różnych wydarzeń będą ciekawsze. W miarę zdobywania doświadczenia i poznawania kolejnych funkcji programów do montażu nasze kompetencje będą rosły. Być może za jakiś czas niektórzy z Was montażem filmów będą zajmować się profesjonalnie.

źródło: blog.cyfrowe.pl, własne


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x