Dłoń osoby dotykającej ekran smartfona z widoczną na nim klawiaturą ekranową z napisem "polski" w prawym dolnym rogu.

Brak polskich znaków w SMS. Co zrobić?

3 minuty czytania
Komentarze

Pomimo istnienia wielu nowoczesnych komunikatorów, które oferują masę funkcji, w Polsce nadal wśród wielu osób na porządku dziennym jest wysyłanie wiadomości SMS. SMS-y długo jeszcze pozostaną popularne, przede wszystkim dzięki wieloplatformowości, niezawodności i praktycznie darmowej obsłudze. Do tego typu wiadomości nie potrzeba przecież internetu czy dobrego zasięgu. Nie dziwi więc, że szukacie odpowiedzi na problemy z ich wysyłaniem. Brak polskich znaków w SMS to dość powszechny problem i dzisiaj postaram się pomóc Wam w uporaniu się z nim. Większość osób raczej dba o zapis swoich wiadomości, by były zgodne z językiem polskim. Niedbalstwo może przecież świadczyć o braku kultury w stosunku do adresata. Musicie pamiętać, że w jednej wiadomości możemy zmieścić maksymalnie 160 znaków. Włączając polskie znaki, znacznie skrócimy sobie dostępną ilość znaków, przez co dłuższe wiadomości mogą zostać podzielone na dwa lub więcej SMS-ów. Po przekroczeniu maksymalnego limitu „podziału na części”, SMS zostaje przekonwertowany na MMS-a. To całkowicie inny format.

Zobacz też: Problem z emoji w SMS-ach – rozwiązanie

Brak polskich znaków w SMS – jak to naprawić?

brak polskich znaków sms

Jeżeli wysyłając wiadomości SMS do innych, automatycznie skracają się Wam ogonki w polskich znakach diakrytycznych to prawdopodobnie macie ustawione złe kodowanie znaków. Najczęściej można to zmienić w ustawieniach aplikacji do wiadomości SMS, natomiast w każdym telefonie może to być w innym miejscu i pod inną nazwą. Producenci w przeróżny sposób implementują tę funkcję, więc musisz dokładnie przeszukać swój telefon.

Przeczytaj także: Używasz Wiadomości od Google? Duże zmiany, zbliża się koniec SMS

Najbardziej popularną nazwą tej funkcji jest „Ucinaj ogonki„. Może być to też na przykład „Opuszczanie Unicode„. Musisz wtedy przestawić tę opcję z „opuszczanie znaków niekodowalnych” na „pozostaw znaki niezmienione”. W innym przypadku można spotkać się z nazwą „kodowanie tekstu SMS” albo „kodowanie polskich znaków”. Trzeba wtedy wyłączyć taką opcję. Sporo aplikacji umożliwia również włączenie „wiadomości kompaktowych„, a popularne Wiadomości od Google mają funkcję „Używaj prostych znaków”.

Skracają ona emotikony, jak i również polskie znaki diakrytyczne. Wtedy również musimy wyłączyć tę funkcję. Często ustawienie „tryb wprowadzania” ma wpływ na skracanie ogonków. Ten tryb musimy przestawić na „Unicode”. W niektórych telefonach Huawei, by uzyskać polskie znaki w SMS-ach, trzeba wyłączyć funkcję o nazwie „Optymalizacja 7-bitowa”. Znajdziemy ją w ustawieniach aplikacji Wiadomości.

Zobacz także: Jak zmienić hasło na Gmail? Zabezpiecz swoje konto

Pamiętajcie, że nazwy ustawień i ich położenie mogą znacząco różnić się w zależności od telefonu i wersji systemu. Najczęściej będzie to jednak coś z kodowaniem znaków czy ucinaniem ogonków. Ostatecznie, może zdarzyć się tak, że domyślna aplikacja do obsługi SMS nie pozwala na zmianę ustawień. Wtedy zostaje nam ściągnąć zamiennik z Google Play. Wystarczy wtedy ustawić nowo ściągniętą aplikację jako domyślną do obsługi SMS i w razie potrzeby tam zmienić ustawienie dotyczące polskich znaków.

fot. CanvaPhotos/Alain de Maximy

Motyw