ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung W2019 premiera

Telefon z klapką dla seniora – jaki wybrać?

Autor: Kacper Rygielski Kategoria: Porady

W2019 jużTelefon z klapką? Ktoś w ogóle takiego używa? Wydaje się, że czasy takich urządzeń dawno minęły, natomiast nadal mogą mieć swoich entuzjastów. Osoby niewymagające zbyt wiele od telefonu, jak na przykład seniorzy mogą chcieć korzystać z takich „słuchawek”. Telefon z klapką wydaje się przede wszystkim wygodny. Pozwala mieć większy ekran oraz klawiaturę co będzie szczególnie ważne dla osób starszych, czy niedowidzących. Jednocześnie zachowuje przy tym małe rozmiary dzięki swojej konstrukcji i możliwości złożenia, gdy skończymy z niego korzystać. Intuicyjne jest również odbieranie przychodzącej rozmowy, ponieważ zazwyczaj w takich urządzeniach odbywa się to za pomocą otwarcia klapki. Nie trzeba nic klikać czy przesuwać palcem jak w dotykowych ekranach. Aby zakończyć połączenie, wystarczy oczywiście zamknąć klapkę. Nie ma tutaj też problemu z blokadą klawiszy, która jest bolączką zwykłych, klasycznych telefonów bez klapki.

Telefon z klapką – prosty, wygodny i tani

Czym charakteryzuje się telefon z klapką? Przede wszystkim prostotą. Zazwyczaj system wgrany na takie urządzenie jest pozbawiony wszelkich bajerów i udogodnień. Minimum funkcjonalności. Co za tym idzie, bezpieczeństwo wzrasta – bardzo rzadko taki telefon oszuści atakują czy to wirusem, czy innym sposobem. Takie urządzenie wytrzyma również znacznie dłużej na baterii niż zwykły smartfon. Nie będzie trzeba pamiętać o ciągłym doładowywaniu, co jest dużym plusem. Dzięki swojej prostocie jest łatwy w obsłudze. Idealny dla osób, którym potrzebna jest tylko funkcja rozmowy lub dla seniorów. Najważniejsza jest cena, ponieważ w tym przypadku jest bardzo niska. Telefon z klapką kupimy już od nawet 50 złotych. Jeżeli interesują nas lepsze modele, to cena będzie oscylować w granicach 300 zł, więc to również nie jest wygórowana kwota, patrząc na to, ile kosztują na przykład nowe smartfony od Apple, Samsunga, Huaweia. Trzeba zaznaczyć, że klapki mogą się luzować, są podatne na uszkodzenia i na pewno są mniej trwałe niż tradycyjne telefony. To chyba największa wada tego typu urządzeń.

Na rynku wciąż dostępne są telefony z charakterystyczną klapką. Przedstawię poniżej kilka z nich. Jeśli szukacie dla siebie lub kogoś bliskiego takiego urządzenia, może przyda się wam któraś z moich propozycji. Jak zauważycie, niszę tę wypełniają mniej znane marki, dużym koncernom widocznie przestało się opłacać produkowanie tego typu telefonów. Natomiast Samsung wypuszcza jeszcze smartfony z klapką. W listopadzie ubiegłego roku został zaprezentowany Samsung W2019. Niestety jest bardzo drogi i dostępny tylko w Chinach więc to bardziej ciekawostka niż coś godnego uwagi.

Zobacz też: Samsung prezentuje Leadera 8 – high-endowy telefon z klapką

Maxcom Comfort MM824

maxcom comfort mm824

Pierwszą propozycją jest Maxcom Comfort MM824. Telefon kosztuje około 180 zł, w zależności od sklepu. Posiada ekran o przekątnej 2.4 cala i rozdzielczości 240 × 320. Tak wiem, imponujące parametry. Gdyby tego jeszcze było mało, posiada baterię 800 mAh, która spokojnie powinna starczyć na 160 godzin czuwania i 300 minut rozmów. Producent chwali się stacją dokującą, którą można postawić na przykład na biurko i wygodnie ładować telefon. Posiada oprogramowanie producenta, podstawowe funkcje. Wartym zaznaczenia jest fakt, że ten telefon z klapką posiada aparat z matrycą 2 Mpx. Pozwoli on na zrobienie jakiegoś zdjęcia, ale nie liczyłbym na dobrą jakość. Podświetlane klawisze pomogą przy słabym oświetleniu lub w nocy. Znajduje się tu również klasyczny dla seniorów – przycisk SOS. Znalazło się też miejsce dla latarki. Pełna specyfikacja Maxcom Comfort MM824 na stronie producenta.

MyPhone Metro+

myPhone Metro+

Drugim na liście jest MyPhone Metro+. Nieco droższy od poprzednika, możemy dostać go za około 220 złotych. Co unikatowe w tym telefonie to to, że posiada dwa ekrany. Jeden główny, kolorowy LCD oraz drugi, niewielki wyświetlacz na obudowie, informujący o przychodzących wiadomościach, nieodebranych połączeniach i aktualnej godzinie. Nie trzeba więc specjalnie otwierać klapki, by zobaczyć najpotrzebniejsze informacje. Świetne rozwiązanie, które jest warte dopłaty kilkudziesięciu złotych. Jest tu nawet dioda powiadomień. Posiada też latarkę, która może się przydać w niejednej sytuacji. Bateria jest tu taka sama jak w Maxcomie, czyli 800 mAh. Aparat oczywiście jest i posiada matrycę 0.3 Mpx. Na papierze wydaje się mało, ale prawdopodobnie jakość będzie podobna do innych aparatów w telefonach o podobnej cenie. Nie zabrakło też przycisku SOS. Pełna specyfikacja MyPhone Metro+ na stronie producenta.

Zobacz też: Smartfon dla Seniora? To musi być iPhone?

Panasonic KX-TU329FXME

https://static.android.com.pl/uploads/2019/05/1-1.jpg

Na koniec, najdroższy od reszty – Panasonic KX-TU329FXME. Kosztuje około 300 zł jak zwykle – w zależności od wybranego przez was sklepu. Z wszystkich zebrał najlepsze opinie w internecie. Posiada duży, kontrastowy ekran o przekątnej 2.4 cala i rozdzielczości 240 × 320. Są spore klawisze, które oczywiście są podświetlane oraz wydają głośny dźwięk podczas ich wybierania. Wydaje się więc bardzo wygodny. Panasonic ma również aparat z matrycą 2 Mpx. Od innych wyróżnia się obsługą kart MicroSD. Nie wiem w zasadzie, po co byłoby to seniorowi, ale jakiś to plus zawsze jest, może się przydać do zdjęć na przykład. Naturalnie, posiada wszelkie udogodnienia jak latarka, przycisk SOS, zgodność z aparatami słuchowymi. Panasonic chwali się też, że ten telefon z klapką jest ponadprzeciętnie wytrzymały i powinien przetrwać przypadkowe upuszczenie, które może zdarzyć się starszym lub schorowanym osobom. Pełna specyfikacja Panasonic KX-TU329FXME na stronie producenta.

Każdy z powyższych modeli to typowy telefon z klapką dla seniora i wydaje mi się, że spełni tę funkcję bez problemu. Jeżeli ktoś potrzebuje taniego telefonu, który po prostu pozwala na wykonywanie połączeń i pisanie SMSów oraz znacznie większą prywatność niż smartfon to też się do tego świetnie nada. Modele powyżej różnią się detalami i nieznacznie ceną. Wybierzcie to, co bardziej będzie odpowiadało wam lub osobie, która będzie z niego korzystała.

Sprawdź najnowsze wpisy