Od kilku lat w Internecie toczy się wojna fanów urządzeń mobilnych z Androidem przeciwko użytkownikom iPhone’ów. Niezmiernie bawią mnie „działa” wytaczane przez korzystających z zielonego robota przeciwko systemowi z jabłkiem. Mam wrażenie, że to oni są głównie stroną atakującą. Czyżby przemawiała przez nich zazdrość? Nie wiem. Ja mimo, że od lat używam smartfona z Androidem, potrafię dostrzec wiele zalet, jakie ma iOS. Zaliczę do nich przede wszystkim płynność działania i wieloletnie wspieranie smartfonów poprzez aktualizacje. Dodatkowo posiadaczom MACów zazdroszczę praktycznie bezdotykowej synchronizacji (tak tak, Android + Windows też może się synchronizować po instalacji kilku aplikacji, ale to nie o to chodzi).

Wracając jednak do tytułu wpisu, sądzę, że smartfon z iOSem jest świetnym telefonem dla seniora. Postaram się poprzeć moją tezę kilkoma argumentami. Zapraszam do lektury.

Nie każdy jest specem

W moim przekonaniu idea smartfona dla seniorów polega na bezproblemowym korzystaniu z połączeń telefonicznych, SMSów, Messengera i przeglądania Internetu. Warto dodać, że wiele osób nie wie „jak coś zrobić” na smartfonie, a prostych czynności z powodzeniem można nauczyć każdego, niezależnie od wieku. Sądzę, że ekosystem iOSa daje w tym polu znacznie większe możliwości, aniżeli Android. Niech rzuci kamieniem ten, co sądzi inaczej.

Zobacz także: Najlepsze przeglądarki internetowe

Łatwość ustawień

Po pierwsze, iOS nie ma tylu rozbudowanych ustawień co Android, więc ewentualna ich zmiana nie będzie zbyt uciążliwa. Osoby starsze z pewnością polubią wysuwane z dołu centrum sterowania z najważniejszymi opcjami, których nie muszą szukać w głębi systemu. Ponadto uważam, że tak naprawdę każdy iPhone po wyjęciu z pudełka nie wymaga specjalnego dostosowania do danego użytkownika. Telefon z Androidem przegrywa tu znaczną liczbą ustawień oraz możliwością przypadkowych kliknięć. Niesie to za sobą ewentualność „zepsucia” smartfonu. Senior może skarżyć się, że „coś mu przestało działać” i nie wie, jak sobie z tym poradzić. Szanse na wystąpienie takiej sytuacji są na iOSie znacznie mniejsze, aniżeli na Androidzie.

Wsparcie przez wiele lat

Seniorzy, którzy w większości nie mają bzika na punkcie nowych technologii, nie będą wymieniali smartfona co roku, czy co dwa lata. Sądzę, że takie urządzenie będzie im służyło od 3 do 5 lat. Ważne jest też ich przyzwyczajenie do sprzętu i jego specyfiki użytkowania. W związku z powyższym iPhone sprawdzi się w tej roli znakomicie. Jak wiadomo Apple wspiera swoje smartfony przez wiele lat. Możemy być zatem pewni, że najstarsi użytkownicy będą mieli zapewnioną najnowszą wersję systemu wraz z zabezpieczeniami. Wpłynie to na pewno na lepsze wrażenia z użytkowania ich smartfonów przez kilka lat.

Gdyby „żył” mobilny Windows…

Jeszcze 2-3 lata temu sądziłem, że smartfon z mobilnym Windowsem to doskonałe urządzenie dla osób starszych. Banalny w obsłudze ekran główny z dużymi kaflami to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Co prawda smartfony Microsoftu nie grzeszyły parametrami, jednak były wystarczająco dobre, aby z powodzeniem mogły z nich korzystać osoby starsze. Bardzo ubolewam nad tym, że mobilny Windows „nie żyje”, bo był to świetny ekosystem dla mniej wymagających użytkowników, w tym seniorów.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.