Essential Phone, czyli szkło, tytan i ceramika kontra grawitacja

mm Łukasz Pająk Newsy 2017-09-11

Essential Phone wzbudził zainteresowanie branży mobilnej. Wyświetlacz z nietypowym wycięciem na aparat, kamera 360 stopni jako moduł i… opóźnienia w dostawach, wpadka mailowa, brak możliwości jakiejkolwiek, swobodnej naprawy czy też kiepski aparat. Firma zaczęła dobrze, ale z czasem wyszły na wierzch niedoskonałości i niedopracowanie projektu. Mimo wszystko smartfon jest już dostępny w sprzedaży – oczywiście nie w Polsce – a kolejne testy przedstawiają nowe aspekty tego urządzenia.

Wiemy już, że pod względem wytrzymałości na zarysowania radzi sobie ponadprzeciętnie. Wszystko za sprawą kanału JerryRigEverything, na którym teraz pojawił się obiecany test odporności na upadki. W przypadku zeszłorocznego Xiaomi Mi Mix, który dzisiaj doczekał się następcy, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że bezramkowe modele są bardzo delikatne. Jak to wygląda w przypadku Essential Phone?

Podobnie, aczkolwiek najsłabszym elementem okazało się szkło. Zarówno tytan jak i ceramika wyszły z testu bez najmniejszego uszczerbku, co jest świetną informacją. To wyświetlacz powinien być najlepiej chroniony, a powyższy film pokazuje, że już pierwsze spotkanie z twardym podłożem może skończyć się fatalnie.

Duże znaczenie ma to w jaki sposób upadnie telefon. Niemniej Gorilla Glass 5 zdecydowanie lepiej radzi sobie z unikaniem zadrapań, niż stłuczeń. Dlatego zabezpieczenia ekranu to dobry pomysł. • EuGene Wolfe

  „wyszły ze zmagającego testu bez najmniejszego uszczerbku” Z jakiego testu?

 • stark2991

  Powinno być odwrotnie – po upadku z kolana tył w kawałkach, a front powinien przetrwać do końca, a tu proszę 🙂

  • Łukasz Pająk

   Dokładnie. Też się tego spodziewałem po Mi Mixie.

   • jendrush

    Mi Mixie? Toż to Essential.

    • Łukasz Pająk

     Tak, Mi Mixie. Po identycznym teście Mi Mixa, który też jest ceramiczny, spodziewałem się, że Essential Phone szybko „pęknie” na plecach.

 • Chris

  Musze przyznać że wytrzymałość tych ceramicznych plecków mnie zaskoczyła. Sadziłem pękną po pierwszym upadku z +/-15 cm. Ciekawe tylko że GG5 tak szybko się poddała, v5 nie miała lepiej znosić upadków?

  Za to widac że Zack nie czytał testu ifixit skoro chce się dopierać do srodka PH-01…

  • Łukasz Pająk

   Patrząc w jakim stanie jest jego Essential Phone to ma już ułatwione zadanie :). Każda kolejna generacja GG miała być lepsza pod każdym względem, ale to jednak dalej szkło.

   • teges

    Ja nie zauważam, żadnego postępu jeżeli chodzi o GG. Zawsze się tłucze łatwo i rysuje.

    • Łukasz Pająk

     To już zupełnie inna kwestia.

  • Filodendron

   po pierwszym upadku z +/-15 cm

   Proponuję zaznajomić się z określeniem „plus-minus”, żeby wiedzieć w jakich sytuacjach ma zastosowanie, i nie używać go całkowicie błędnie.
   https://www.wikiwand.com/pl/%C2%B1
   Do tego co chciałeś napisać, jedyne sensowne jest: około, circa, lub znak „~”.