Statystyki Androida – w górę idzie Nougat, Lollipop i… Gingerbread

Adrian Celej Newsy 2017-05-05

Jak co miesiąc Google opublikowało statystyki popularności poszczególnych wersji Androida. Tym razem możemy czuć się lekko zaskoczeni…

 Kwiecień 2017  Maj 2017  Zmiana
 2.3 Gingerbread  0,9%  1%  +0,1%
 4.0 Ice Cream Sandwich  0,9%  0,8%  -0,1%
 4.1 Jelly Bean  3,5%  3,2%  -0,3%
 4.2 Jelly Bean  5,1%  4,6%  -0,5%
 4.3 Jelly Bean  1,5%  1,3%  -0,2%
 4.4 KitKat  20%  18,8%  -1,2%
 5.0 Lollipop  9%  8,7%  -0,3%
 5.1 Lollipop  23%  23,3%  +0,3%
 6.0 Marshmallow  31,2%  31,2%  –
 7.0 Nougat  4,5%  6,6%  +2,1%
 7.1 Nougat  0,4%  0,5%  +0,1%

Gingerbread zyskuje

Niestety, system wydany w grudniu 2010 roku nie daje za wygraną i postanowił namieszać w zestawieniach. Czym to jest spowodowane? Nie mam pojęcia, piernik jest obecnie martwy, nie pojawiają się nowe urządzenia, nie ma aktualizacji, jedyna droga to ucieczka użytkowników. Można to tłumaczyć pewnymi wahaniami wykresu, jednak w przypadku tak starego systemu nie powinno dojść do takiej sytuacji.

I nie tylko

Trzeba wspomnieć o zapomnianym na rzecz piernika Nougacie – oba wydania (7.0 oraz 7.1) zyskały 2,2%. Niestety, najnowsze wydanie 7.1 urosło jedynie o 0,1%. Dlaczego? Otóż producenci nadal wydają urządzenia głównie na Androidzie 7.0. Trochę zastanawia również wzrost Androida 5.1, ponieważ ta wersja w poprzednich miesiącach traciła użytkowników. Marshmallow zatrzymał się w miejscu, w przyszłych wydaniach raportu prawdopodobnie będzie tracił na znaczeniu, choć obecnie niczego nie można być pewnym.

Źródło: Android Developers • Moris299

  A mnie przeraża, że obecnie świeżo zainstalowany Android (najnowsze wersje) bierze (bez żadnych włączonych apek) więcej RAMu niż czysty Windows 10…

 • ElektronicznyFan

  No i git cztery najlepsze wersje Andka dominują. Niby ta fragmentacja ,ale jak by nie patrzeć to co brakuje Kit Kat? albo Lizaczkowi? do teraz używalne i bardzo dobrze działające. No ale jest parcie na nowsze ,sam czekam na 7.0 dla X Force ale głównie dlatego bo wiem że wcześniejszy 6.1 ( o dziwo którego do dziś nie dostałem) poprawiał, wydłużał pracę na i tak już dobrej baterii i był stabilniejszy ogólnie.

 • Bombobux

  Custom ROMy się liczą?

  • Moris299

   Jeśli mają gappsy to tak. I zapewne 90% z tych 0.5 dla 7.1 to właśnie customy 😀

 • Stary piernik, ale trzyma się uparcie 😉 Szczęśliwie nie zdarzyło mi się go używać. No ale mi mocno przeszkadzał nawet chyba 4.3 jak na nim utknąłem na jakiś czas. Dobrze, że moim pierwszym Androidem był dobrze zoptymalizowany przykład 4.4, czyli jak dla mnie pierwszej w pełni sensownej wersji 😀

  A w ogóle to nabijam statystyki Lollipopowi (stockowe 5.0 na telefonie) i Nougatowi (stockowe 7.1 na tablecie). 6.0 nawet nie zdarzyło mi się używać dłużej niż… dzień chyba?

 • Prorok

  Chyba najlepiej wspominam KitKata. Lollipop troche przymulał.

 • Dawid Łączny

  Lollipop najlepszy!

 • Blondie Anna

  Szczerze mówiąc, to mi się Nougat nie podoba 🤣

 • @rtur
  • Nysdroid

   😨😱😵💀

 • Łukasz Pająk

  Według mnie to kwestia wyłącznie użytkowników, że Gingerbread zyskał. Po prostu „kilka osób” więcej weszło do sklepu Play.

  • bassrockersoverbitz

   A co zainstalujesz na Pierniku, urządzenia z tym systemem maja tak mało pamieci ze zanstalowanie SwiftKey już zapełnia prawie cały dysk.

   • Łukasz Pająk

    Oj już nie przesadzajmy, że nic nie można zainstalować. Mimo wszystko wystarczy wejść, a niekoniecznie cokolwiek instalować.

   • Adrian Celej

    Mam Xperię X10 mini pro z zainstalowanym gingerbread-em. Tak, wiem że wsparcie skończyło się na eklerce. W każdym razie przy przenoszeniu wszystkiego na kartę pamięci szło zainstalować FB Lite, Hangouts i YT. Nawet jakoś sensownie to działało. Niestety, już nie działa, usługi nie chcą się połączyć.