ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Bateria ładowana w kilka sekund i wystarczająca na tydzień pracy – brzmi fajnie?

Autor: Kamil Lewicki Kategoria: Newsy
smartphone-battery

Baterie w smartfonach to bolączka i nawet super-hiper-mega-ultra szybkie ładowanie nie zawsze jest w stanie załagodzić sprawę. Producenci jednak robią co mogą, by zoptymalizować działanie urządzeń tak, by wytrzymały chociaż jeden dzień naprawdę ciężkiej pracy. A gdyby tak baterię ładować znacznie rzadziej, a zarazem szybciej?

Naukowcy z University of Central Florida stworzyli superkondesator, który przechowuje ładunki elektryczne na powierzchni materiału, a nie w reakcjach chemicznych, jakie zachodzą w obecnych bateriach. Dzięki temu akumulator jest w stanie naładować się w ciągu kilku sekund i wytrzymać tydzień pracy. Co więcej, takie baterie mają być trwalsze i przeżyć aż 30 tysięcy cykli!

ucf-840x528

Projekt oczywiście nie jest gotowy do komercjalizacji, więc będziemy musieli na niego jeszcze trochę poczekać. Powstał jedynie prototyp, które pokazuje, „że można”. Do wytwarzania superkondesatorów wykorzystuje się grafen – a nie jest to materiał, który łatwo daje się połączyć z innymi. Jeśli zespołowi uda się opatentować swój projekt oraz dopracować proces produkcji, wkrótce nie tylko w świecie smartfonów, ale również w elektrycznych samochodach doczekamy się rewolucji.

źródło: Android Authority

Sprawdź najnowsze wpisy