Nadchodzi rewolucja. Google Tłumacz postara się zrozumieć kontekst zdania!

1 minuta czytania
Komentarze
google-translate-wide-3

Tłumacz Google to jedna z najpopularniejszych usług udostępnianych przez Google. Każdego dnia korzystają z niego miliony, ale tak jak każdy tłumacz i propozycja firmy z Mountain View ma swoje wady. Mimo iż aplikacja jest w stanie przełożyć tekst na aż 103 języki, to ciągle brakowało jej jednego – dokładności i zrozumienia sensu tłumaczonego zdania. To jednak się zmieni, a raczej już się zmienia.
 

Neural Machine Translation (NMT) – pora zapamiętać nazwę tej nowej technlogii . NMT to sieć neuronowa, która przetłumaczy tekst w zupełnie nowy, innowacyjny sposób. Tłumacz Google przestanie przekładać pojedyncze wyrazy lub znane zwroty. AI (sztuczna inteligencja) postara się zrozumieć sens całego tłumaczonego zdania – co za tym idzie, tekst w konkretnym języku będzie przetłumaczony znacznie dokładniej.

neurallearning_translate_blog_hires-width-1080

Technologia NMT ma się na bieżąco uczyć, dlatego już w niedalekiej przyszłości Tłumacz Google powinien prawidłowo przekładać nawet najtrudniejsze zdania. Na chwilę obecną technologia NMT została udostępniona dla dziewięciu języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, chińskiego, japońskiego, koreańskiego i tureckiego. Nie jest to oczywiście przypadkiem. Google poinformowało, że aż 35% zapytań w Google Tłumacz pada właśnie w tych językach.
 

Według giganta z Mountain View, NMT wnosi więcej usprawnień, niż wszystkie udoskonalenia z ostatnich dziesięciu lat. Co powinno interesować nas – technologia w przyszłości powinna być dostępna także dla naszego języka, bowiem Google planuje udostępnić ją dla wszystkich dostępnych w tłumaczu języków.

Źródło: blog google

Motyw