mBank apka

mBank to jeden z największych banków w Polsce pod względem liczby klientów. W czwartym kwartale 2015, spółka ta posiadała 4 967 000 klientów, co dawało jej trzecią lokatę na rynku. Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie klientów indywidualnych mBank zajmował wtedy drugą lokatę. Przedsiębiorstwo to reklamuje się niejednokrotnie jako „ikona mobilności” ze względu na łatwą dostępność do konta poprzez aplikację w telefonie. Faktycznie apka jest bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze. Jednak należy uważać, aby przypadkowo nie zainstalować fałszywej „nakładki”, która wykrada dane.
 
mBank wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym możemy przeczytać:
 
„Informujemy o kolejnym złośliwym oprogramowaniu dedykowanym na urządzenia mobilne (telefony) pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android.
 
Jak działa złośliwe oprogramowanie:
 
Złośliwe oprogramowanie „przesłania” aplikację mobilną mBank poprzez nałożenie odpowiednio przygotowanej warstwy graficznej, za pomocą której następuje wyłudzenie poufnych danych bankowych takich jak: login, hasło, dane karty kredytowej.
 
mbank
 
Inne dodatkowe funkcje realizowane przez złośliwe oprogramowanie to:
 
– wykradanie/przechwytywanie treści wiadomości sms,
– wyświetlanie spreparowanych komunikatów o dowolnej treści na zainfekowanym urządzeniu/telefonie,
– przekazywanie przestępcom informacji na temat modelu telefonu, numeru IMEI, operatorze komórkowym.
 
Uczulamy na wszystkie nietypowe komunikaty i prośby dotyczące wprowadzenia poufnych danych generowane na telefonie podczas korzystania z aplikacji bankowej.
 
Ostrzegamy:
 
1. Zanim zainstalujesz dowolną aplikację na telefonie sprawdź jakich uprawnień wymaga.
2. Nie otwieraj załączników od osób których nie znasz, tak samo jak linków, które otrzymałeś w wiadomości SMS/MMS (szczególnie jeżeli nakłaniają do zainstalowania aplikacji).
3. Wyłącz w telefonie opcję instalowania aplikacji z niezaufanych źródeł i regularnie aktualizuj jego oprogramowanie.
4. Instaluj aplikacje z zaufanych źródeł – wyłącznie sklep Google Play (pomoże to ograniczyć możliwość zainstalowania złośliwej aplikacji)
5. Korzystaj na urządzeniu/telefonie z oprogramowania antywirusowego instalowanego z oficjalnych źródeł.
 
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z mLinią”.
 
źródło: mBank.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.