ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Microsoft sprzedał 1500 patentów do Xiaomi. „Początek długiej współpracy”

Autor: Adrian Fulneczek Kategoria: Newsy
xiamo

Obie firmy nazywają ten nietypowy ruch początkiem długotrwałej współpracy.

Umowa między Microsoftem a Xiaomi dotyczy zakupu przez tych drugich 1500 patentów amerykańskiej firmy. Xiaomi zobowiązuje się w niej też, że będzie w swoich telefonach i tabletach pre-instalowało programy Microsoftu takie jak Office i Skype. Firmy zdecydowały, że finansowe szczegóły transakcji pozostaną tajemnicą.

– Ta umowa sprawia, że Xiaomi ma teraz wystarczające bogactwo patentów, żeby pomyśleć o wejściu na rynki zachodnie – mówi Sameer Singh, angielski analityk. – Ich pozycję w Chinach ciągle atakowali nawet producenci niższej jakości sprzętu z Androidem więc rozbudowanie firmy i wyjście poza granice Chin wydaje się koniecznością – dodaje Singh.

Takie spojrzenie potwierdzają dane statystyczne. Udziały Xiaomi w rynku spadły w zeszłym roku z 13 do 12% na rzecz m.in. mniejszych Oppo i Vivo. – Teraz nowe patenty do komunikacji głosowej, multimediów i chmury powinny pomóc w międzynarodowej ekspansji naszej marki – mówił Wang Xiang, senior vice president w Xiaomi.

– Takie umowy podpisujemy tylko ze strategicznymi partnerami – mówił Jonathan Tinter, corporate vice president w Microsofcie. – Interesuje nas młoda, dobrze zarabiająca i wykształcona grupa, do której Xiaomi kieruje swoje produkty. Dlatego chcemy, żeby nasze aplikacje były na ich urządzeniach od samego początku – dodał.

Źródło: ReutersNBC News

Sprawdź najnowsze wpisy