Google grożą miliardowe kary!

Konrad Tomaszek Android 2016-04-18

google logo animated

Google znalazło się znów pod lupą Komisji Europejskiej, jak donosi Reuters kara może wynieść nawet 7.4 miliarda dolarów, czyli 10% zysku osiągniętego w 2015 roku. Wiąże się to również ze zmianą praktyk biznesowych. Czym spowodowane jest to nagłe zainteresowanie?   Komisarz ds. Konkurencji na rynku europejskim, Margrethe Vestager po rocznym śledztwie doszła do wniosku, że Google wywiera zbyt wielką presję jeżeli chodzi o aplikacje, które mają znaleźć się na naszym smartfonie.

Fakt, że umowy, które firma zawiera z producentami i operatorami telefonów ściśle regulują jakie oprogramowanie może się na nich znaleźć. Uważają, że w ten sposób jest ograniczana dostępność konkurencyjnych rozwiązań. Według przedstawicieli KE praktyki te prowadzą do ograniczenia innowacyjności Nie podoba się im również tak ścisłe powiązanie usług i produktów tej marki.  Czy oto nadszedł kres supremacji Google?

A Wy, jak oceniacie te doniesienia?

źródło: Reuters • David M

  To niech sobie zobaczą na Windows Phone i Windows 10 Mobile, tam jest cały pakiet aplikacji M$ na kazdym telefonie i nic z tym nie można zrobić. Na Androidzie można przynajmniej każda aplikację wyłączyć w ustawieniach i przez to całkowicie ukryć i nie mieć z nią styczności.
  Do tego M$ teraz to też na komputery forsuje.

 • Karol Rymszewicz

  Ten zarzut jest tak głupi że może zostać uznany…

 • Twixes

  Uchodźcy, uchodźcy, wszystko przez nich, co nie? I przez żydów, czarnych, cyklistów i wegetarian. No i oczywiście Niemców. Ale przecież to jest prawda, producenci smartfonów mają bardzo mały wybór: albo biorą pełny pakiet usług Google, albo nic. I jest to sytuacja inna od Apple, bo Apple same jest sobie producentem urządzeń i gdyby chciało, to równie dobrze na iOS mógłby znaleźć się domyślnie Dropbox (choć oczywiście jest to wbrew interesom firmy). Zaś mobilny Windows jest bardzo mało popularny i większość urządzeń również jest produkowana przez autora systemu.

 • BuKoX

  Widać PE szuka pieniędzy na rozwiązanie prawdziwego problemu jakim są uchodźcy.

 • Chris

  Nie rozumiem tego, ich system (od kiedy go legalnie kupili) sami go robią, ulepszają oraz wydają i nie mogą wymagać żeby ich apki były instalowane na telefonach z ich softem? To w takim przypadku Apple i Microsoft powinni dostać taką samą kare.
  Komuś kasy brakuje na imigrantów i szukaja głupiego który to zapłaci.

 • mazdac

  Sorry ale to element umowy między producentem smartfona a dostawcą usług. Nikt nie blokuje możliwości instalacji alternatywnych sklepów (a są konkurencyjne platformy które nie umożliwiają nawet tego – i to jest ok według ke, jak rozumiem) czy zawierania analogicznych umów z innymi dostawcami usług. Równie dobrze można karać twórców oprogramowania za instalację np. jakichś pasków czy innych pierdół (np. chrome’a) jeżeli nie odznaczymy odpowiedniej opcji podczas instalacji – domyślnie włączone, wynika z umowy między firmami, można zrezygnować.

 • Pfff xD Ja jestem ciekaw co by zrobili, gdyby Google wyłączyło na dzień lub dwa wyszukiwarkę…

  Myślę, że parlament by się poskładał… xD

 • Leon

  Potrzebują geldów na nielegalnych imigrantów…

 • Kuba130

  Kasy im brakuje i się czepiają byle czego…x