Google przerzuca się na język programowania stworzony przez Apple? Rewolucja w Androidzie nadchodzi

Łukasz Pająk Aplikacje 2016-04-10

swift apple android google jezyk programowania java

Języków programowania jest od groma. Oczywiście do najpopularniejszych należy Java czy też C++, ale w głównej mierze wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby. Apple postanowiło, że stworzy swój własny język programowania komputerów i tak oto od blisko dwóch lat na rynku jest Swift.

Platforma stworzona przez Amerykanów ma swoje ogromne zalety, ale także i wady, które programistom tworzącym aplikacje na iOS czy też OS X są z pewnością bardzo dobrze znane. Jeden z największych do niedawna problemów dotyczył licencji – Swift nie był językiem ogólnodostępnym, ale to na szczęście stosunkowo nieawno się zmieniło i tak oto język programowania Apple jest dostępny jako Open Source. Jednak co to ma wspólnego z Androidem? Okazuje się, że Google chce dodać Swift jako główny język programowania na swoją mobilną platformę. Obecnie rolę tę pełni Java, ale problemy prawne z Oracle sprawiają, że sytuacja prawna pomiędzy tymi firmami jest bardzo napięta toteż amerykański gigant słusznie może szukać alternatywy. Ten stan rzeczy potwierdza spotkanie w Londynie reprezentantów Ubera, Facebooka i właśnie Google. Głównym tematem rozmów była właśnie implementacja Swifta na swoich platformach.

Jeśli Google zdecyduje się na wprowadzenie języka Swift do Androida to oznacza to ogromne zmiany – od groma bibliotek będzie wymagało przepisania na nowo, ale czy to zmieni coś dla nas, zwykłych konsumentów, którzy mają do czynienia tylko z przetworzonym już kodem? Raczej nie, ale bardzo możliwe, że sami programiści będą mieli ułatwione zadanie w przepisywaniu swoich aplikacji z Androida na iOS i na odwrót. • TheBlur

  Uuu, mi to się podoba. Programowanie na Andka to dla mnie irytująca sprawa (jam iOSowiec) więc bardzo chętnie.

 • stark2991

  Android hula na Javie żeby zapewnić kompatybilność z tysiącami konfiguracji sprzętowych – można go uruchomić nawet na pralce. Jak Swift ma to zagwarantować?

  • Szymon L

   Pralka z japkiem i po problemie 😛

   • MaxKey

    Pranie stanie się bardziej emejzingowe! Odkrykesz swoja pralke na nowo!

 • ugyre

  Szkoda, że artykuł autor pisać w prawie polskość.

 • BuKoX

  O ile dobrze rozumiem wówczas Android będzie musiał mieć 2 osobne maszyny wirtualne – jedna Javowa a druga Swiftowa. Pomysł niegłupi 🙂

  • aPoCoMiLogin

   NDK pozwala na pisanie w c++, wiec zapewne powstanie kolejne SDK, na wzór NDK.

   • MDW

    Sla dla NDK nigdy nie stworzono dostępu do systemowego API Androida. Można w tym sobie tworzyć np. gry ale gdy chce się użyć jakiejkolwiem systemowej kontrolki (np. button) to trzeba się odwoływać do Javy. A ten cały pomost między Javą a C/C++ (JNI) jest diabelnie niewygodny i mocno prowizoryczny.

  • MDW

   Jaka maszyna wirtualna? Swift to nie Java czy C#. 🙂 Aplikacje napisane w Swift (podobnie jak te napisane w: C, C++, Objective-C) działają natywnie na procesorze, bez pośrednictwa jakiejkolwiek maszyny wirtualnej. Stąd m. in. ich prędkość.

   • undsame

    ale telefony z androidem są na różnych prockach typu atom czy arm więc nie nie będzie natywnych apek. Musi być jakiś bytecode po drodze

 • Wasaga Kijoko

  I tak będzie lagował.

  • stark2991

   Chyba u Ciebie w głowie 🙂x