swift apple android google jezyk programowania java

 

Języków programowania jest od groma. Oczywiście do najpopularniejszych należy Java czy też C++, ale w głównej mierze wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby. Apple postanowiło, że stworzy swój własny język programowania komputerów i tak oto od blisko dwóch lat na rynku jest Swift.

 

Platforma stworzona przez Amerykanów ma swoje ogromne zalety, ale także i wady, które programistom tworzącym aplikacje na iOS czy też OS X są z pewnością bardzo dobrze znane. Jeden z największych do niedawna problemów dotyczył licencji – Swift nie był językiem ogólnodostępnym, ale to na szczęście stosunkowo nieawno się zmieniło i tak oto język programowania Apple jest dostępny jako Open Source. Jednak co to ma wspólnego z Androidem? Okazuje się, że Google chce dodać Swift jako główny język programowania na swoją mobilną platformę. Obecnie rolę tę pełni Java, ale problemy prawne z Oracle sprawiają, że sytuacja prawna pomiędzy tymi firmami jest bardzo napięta toteż amerykański gigant słusznie może szukać alternatywy. Ten stan rzeczy potwierdza spotkanie w Londynie reprezentantów Ubera, Facebooka i właśnie Google. Głównym tematem rozmów była właśnie implementacja Swifta na swoich platformach.

 

Jeśli Google zdecyduje się na wprowadzenie języka Swift do Androida to oznacza to ogromne zmiany – od groma bibliotek będzie wymagało przepisania na nowo, ale czy to zmieni coś dla nas, zwykłych konsumentów, którzy mają do czynienia tylko z przetworzonym już kodem? Raczej nie, ale bardzo możliwe, że sami programiści będą mieli ułatwione zadanie w przepisywaniu swoich aplikacji z Androida na iOS i na odwrót.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.