ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Google budzi do życia Project Loon. Pierwsze balony z internetem pojawią się na niebie już w 2016 roku

Autor: Paweł Bilski Kategoria: Newsy
project loon

Kojarzycie Project Loon? Jeśli o nim nie słyszeliście, to przypomnimy. Jest to projekt realizowany przez Google mający na celu dostarczenie internetu w miejsca, gdzie jest on usługą niedostępną bądź bardzo ekskluzywną. Całość ma się odbywać za pośrednictwem… balonów. Brzmi to trochę futurystycznie, ale wszystko wskazuje na to, że już niedługo takowe balony możemy zobaczyć na niebie.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HOndhtfIXSY[/youtube]

Według danych złożonych przez Google do Federalnej Komisji Łączności w Stanach Zjednoczonych wynika, że już w 2016 roku gigant z Mountain View prawdopodobnie przeprowadzi pierwsze testy „internetowych balonów”. Dziewicze szlify mają oczywiście mieć miejsce na terenie USA.

Google-Loon-2

Złożony do FCC (Federalnej Komisji Łączności) dokument zawiera podanie o udzielenie licencji na przetestowanie eksperymentalnego pasma dla transmisji bezprzewodowej we wszystkich stanach USA oraz w Portoryko. Całość nie wspomina Projectu Loon z nazwy, ale dokument został złożony przez Astro Tellera, który nadzoruje Google X, gdzie podstawowym projektem jest właśnie wspomniany Project Loon.

project loon

Początkowo Project Loon miał za zadanie ułatwić korzystanie z sieci krajom, które posiadają bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę sieciową. Sama decyzja o uruchomieniu balonów na terenie USA wydaje się więc trochę dziwna, i wzbudziła ona od razu wiele kontrowersji. Według niektórych mediów Google planuje nie tylko dostarczyć internet na rynki słabo rozwinięte, ale i zamierza przekształcić cały projekt w biznes, który przy współpracy z firmami telekomunikacyjnymi ma przynieść obu stronom gigantyczne dochody.

Testy w Stanach Zjednoczonych mogą rozpocząć się już 1 stycznia 2016 roku, i mogą potrwać do 24 miesięcy.

Źródło: Google, AndroidAuthority

Sprawdź najnowsze wpisy