ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PGNiG

Startupy mają szanse otrzymać ponad milion złotych od PGNiG

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

PGNiG oferuje milion złotych dla Startupu z sektora energetycznego. Koncern chce zrewolucjonizować energetykę, inwestując w nowe przedsiębiorstwa, które przyczynią się do rozwoju i konkurencyjności w branży.

PGNiG po raz kolejny chce zainwestować w startup

Ostatnim razem gazowy koncern zainwestował w startup Reliability Solutions. Firma działa na rynku IT i dostarcza rozwiązania AI dla przemysłu. To rozwiązanie spodobało się PGNiG, więc ci postanowili zainwestować dwa miliony euro w innowatorski projekt. Reliability Solutions stworzyło oprogramowanie, które ma informować o możliwości pojawienia się awarii. Oprogramowanie okazało się w 100% dokładne jeśli chodzi o wykrywanie anomalii w zbiorze testowym.

Zainwestowaliśmy w Reliability Solutions, ponieważ wiemy, jakie znaczenie dla rozwoju przemysłu ma zbieranie, analiza oraz wykorzystywanie danych, m.in. do podejmowania optymalnych decyzji. Jako jeden z nielicznych funduszy w Polsce posiadamy narzędzia i zespół, które są w stanie ocenić potencjał tego rodzaju projektu i efektywnie wesprzeć w dalszym rozwoju. Rozwiązanie oferowane przez spółkę jest wdrażane w kolejnych firmach z branży przemysłowej, co jest najlepszym dowodem na to, że przynosi klientom realne korzyści biznesowe. Liczymy, że będą mogły się o tym przekonać kolejne spółki z Grupy PGNiG i cieszymy się, że do naszego portfela trafiła następna perspektywiczna spółka

Małgorzata Piasecka, prezes PGNiG Ventures.

PGNiG stawia na rozwój

Koncern gazowy stawia na działalność badawczo-rozwojową oraz innowacje. Firma nie oszczędza środków finansowych, co roku przeznaczając setki milionów złotych na innowacyjne projekty. Transformacja energetyczna ma przyjść już niebawem, ponieważ firma zamierza skierować swoje działania na efektywność energetyczną oraz na nowe technologie!

Mamy świadomość, że istnieje wiele innowacji, ciekawych pomysłów, produktów i usług. Dlatego jako PGNiG jesteśmy otwarci na otoczenie rynkowe i partnerstwa w działalności B+R oraz innowacjach, m.in. na współpracę ze start-upami i uczelniami. W 2021 roku zaangażowaliśmy ponad 330 mln zł w projekty badawczo-rozwojowe. Razem z naszymi partnerami rozwijamy również technologie na etapie prototypów czy instalacji pilotażowych. Tego typu instalację stworzyliśmy m.in. wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, gdzie z odpadów spożywczych wytwarzany jest biometan

Arkadiusz Sekściński, wiceprezes ds. rozwoju w PGNiG

Jak się okazuje to właśnie biometan może być najważniejszym elementem transformacji energetycznej w Polsce. Poza tym firma chce także zainwestować w obszar magazynowania energii, gdzie ten element będzie niezbędny podczas transformacji. Tu pierwsze skrzypca odegra wodór. Firma już od ponad 2 lat prowadzi program wodorowy, w ramach którego realizują projekty związane z magazynowaniem wodoru w kawernach solnych. PGNiG na swoim wyposażeniu ma 20 takich kawern, które obecnie są wykorzystywane do magazynowania gazu ziemnego. Firma uważa także, że kawerny wodorowe powinny znaleźć się na pomorzu, ponieważ można by było je połączyć z farmami wiatrowymi, które są na Bałtyku.

PGNiG chce inwestować!

PGNiG

Firma chce inwestować w małe i średnie firmy, które są już w fazie rozwoju i działają na rynku maksymalnie siedem lat. Maksymalnie PGNiG chce zainwestować 15 milionów złotych w dwóch turach, gdzie pierwsza ma opiewać na kwotę od 2 do 8 milionów! Zdaniem PGNiG startupu mają kluczowy wpływ na zmiany w branży w perspektywie kolejnych 10 lat.

Źródło: biznes.newseria.pl

    Sprawdź najnowsze wpisy