ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nvidia chce redukować zużycie energii. Ciecz ma pomóc!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Producent kart graficznych ogłosił wczoraj na targach Computex pomysł wprowadzenia kart graficznych chłodzonych cieczą w serwerowniach. Ten zabieg pozwoli na trzydziestoprocentową oszczędność energii.

Nvidia ma jasny plan redukcji energii

Na wczorajszych targach Computex Nvidia ogłosiła, że wprowadza na rynek nową wersję swojej karty A100. Tym razem ta ma być chłodzona cieczą. Producent zapewnia, że nowa wersja zużywa o 30% mniej energii niż wersja chłodzona powietrzem. Korporacja ma także plan, aby nowa technologia pojawiła się w samochodach. Chłodzenie cieczą w zamkniętej przestrzeni jest o wiele bardziej wydajne niż chłodzenie standardowe.

Progres Nvidii w trosce o środowisko

nvidia serwery

Coraz więcej korporacji zaczyna mówić o oszczędzaniu energii, której duże zużycie ma ogromny wpływ na środowisko. Firma twierdzi, że centra danych zużywają ponad 1 procent światowej energii elektrycznej, z czego 40 procent ma pochodzić z chłodzenia systemów. Owszem inne podzespoły także pobierają energie i się grzeją, jednak dzięki chłodzeniu wodnemu GPU reszta podzespołów zyskałaby na wydajności. Sukces tej technologii może otworzyć oczy producentom innego sprzętu, którzy mogą decydować się na poprawę swoich komponentów, tak aby były mniej prądożerne.

Chłodzenie cieczą to nie nowość

Chłodzenie cieczą komponentów PC na rynku jest od bardzo dawna. Technologia działa znacznie wydajniej od standardowego chłodzenia powietrzem. Powód jest prosty. Płyn znacznie lepiej pochłania ciepło i znacznie łatwiej przenieść go w inne miejsce po to, aby go ochłodzić. Z powietrzem niestety nie jest tak prosto. Tym bardziej jeśli mowa o zamkniętej przestrzeni, w której nie ma za wiele miejsca na dobrą cyrkulację powietrza. Karty chłodzone wodą mają jeszcze jeden plus. Są znacznie mniejsze od swoich „powietrznych” odpowiedników. To znaczy, że w jednej skrzynce można zmieścić ich znacznie więcej, co znacznie podniesie wydajność. Chłodzone cieczą karty serwerowe mają pojawić się na rynku pod koniec tego roku!

Co to oznacza dla przyszłości?

Patrząc na to co Nvidia ma w planie pojawia się ciekawe pytanie. Co z kartami przeznaczonymi dla klientów indywidualnych, np. gamingowych PC. Czyżby Nvidia chciała postawić na chłodzenie cieczą także w domu? To na pewno byłoby rewolucyjne rozwiązanie dla graczy, ponieważ ci nie będą musieli używać customowych rozwiązań. Nvidia oczywiście nie wspomniała o tym rozwiązaniu w żadnym ze swoich planów, jednak twierdzą, że chcą wspierać chłodzenie cieczą w wysokowydajnych procesorach graficznych serwerowych. Jednak nie musimy chyba przekonywać, że technologie przemysłowe lub wojskowe zawsze po jakimś czasie trafiają na rynek komercyjny. To byłoby najlepsze rozwiązanie dla Nvidii, bo gracze zawsze zapłacą za nowości do PC.

Źródło: nvidia.com

Sprawdź najnowsze wpisy