ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
maria konopnicka w google doodle

Maria Konopnicka w Google Doodle – internetowy gigant wspomina polską pisarkę

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W poniedziałek 23 maja w Google Doodle pojawiła się Maria Konopnicka. Polacy, którzy uruchomią dziś popularną wyszukiwarkę internetową, zobaczą podobiznę polskiej pisarki. To niejedyna rzecz, jaką Google przygotowało na 180. rocznicę jej urodzin.

Maria Konopnicka w Google Doodle

Tak wygląda dziś główna strona wyszukiwarki Google.

Maria Konopnicka urodziła się dokładnie 180 lat temu. 2022 rok został ustanowiony rokiem tej polskiej pisarki. Te dwa fakty skłoniły Google do stworzenia okolicznościowego Doodla z podobizną Konopnickiej. Wyświetla się on na głównej stronie popularnej wyszukiwarki internetowej u internautów z Polski. Do polskiej pisarki nawiązuje również grafika widoczna dookoła paska wyszukiwania.

Tak wygląda dziś pole wyszukiwania w Google.

Choć w szerszej pamięci społecznej Maria Konopnicka (z domu Wasiłowska) zapisała się jako autorka „Roty”, działaczka przeciwstawiająca się germanizacji Polaków czy osoba wrażliwa na punkcie antysemityzmu (czego przykładem była nowela „Mendel Gdański”), jej dorobek artystyczny jest znacznie bogatszy – przypomina Google i zwraca uwagę, że na zainteresowanie zasługują również jej utwory dla dzieci zrywające z wszechobecnym dydaktyzmem oraz działalność pisarki dotycząca krytyki literackiej i tłumaczeń.

Okolicznościowy obrazek Doodle to nie wszystko, co przygotowało Google na rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Internetowy gigant ogłosił, że do platformy Google Arts & Culture dołączył Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Dziś zaprezentował on swoją pierwszą wystawę dotyczącą właśnie polskiej pisarki. Wystawa Konopnicka – Więcej niż „Rota” jest dostępna online. Autorzy przestawiają biografię polskiej pisarki oraz wyróżniają sześć określeń, które najlepiej ją opisywały: poetka, redaktorka, skandalistka, nowelistka, autorka książek dla dzieci, autorka tekstów patriotycznych. Zdigitalizowane zbiory umożliwiają zobaczenie archiwalnych fotografii oraz listów, w tym korespondencji Konopnickiej z Henrykiem Sienkiewiczem.

Google Doodles to okolicznościowe obrazki, które internetowy gigant prezentuje przy okazji ważnych wydarzeń m.in. społecznych i sportowych, a także dla upamiętnienia różnego rodzaju rocznic historycznych i postaci. Przygotowane grafiki są wyświetlane nad polem wyszukiwania w Google. Poszczególne Doodle różnią się od siebie zasięgiem – niektóre z nich mają charakter lokalny i są przyporządkowane wybranym krajom, inne są prezentowane internautom z niemal całego świata.

źródło: Google Polska

Sprawdź najnowsze wpisy