Hyundai otwiera ogromną fabrykę tylko dla samochodów elektrycznych

2 minuty czytania
Komentarze

Czy tego chcemy, czy nie, od kilku dobrych lat żyjemy w erze samochodów elektrycznych. Z miesiąca na miesiąc powstaje coraz więcej „elektryków”, a co jakiś czas firmy motoryzacyjne stawiają ogromne fabryki, w których produkuje się tylko i wyłącznie takie modele. Jednym z najnowszych przykładów tego trendu jest Hyundai.

Hyundai atakuje rynek samochodów elektrycznych

Hyundai atakuje rynek samochodów elektrycznych

Na początku marca informowaliśmy Was o tym, że Hyundai chce wprowadzić na rynek aż siedemnaście nowych modeli pojazdów do końca 2030 roku. Tak duże i imponujące plany nie mogą obejść się bez wkładu finansowego. Jedną z największych inwestycji południowokoreańskiej firmy ma być budowa fabryki, w której w najbliższych latach będzie tworzyć się tylko i wyłącznie pojazdy z napędem elektrycznym.

Zobacz też: Test Hyundai Ioniq 5.

Hyundai w pierwszej kolejności chce „zaatakować” rynek amerykański, więc zakład ma zostać zbudowany w pobliżu miasta Savannah w stanie Georgia. Zgodnie z zapowiedziami powierzchnia obiektu będzie równa 1200 hektarom. Budowa ruszy już na początku 2023 roku i planowo zakończy się w pierwszej połowie 2025. Oznacza to, że za trzy lata w fabryce w Savannah pełną parą ruszy linia produkcyjna zarówno samochodów elektrycznych marki Hyundai, jak i akumulatorów.

Południowokoreańska firma zakłada, że w ciągu roku w nowopowstałym zakładzie będzie produkować się do 300 tysięcy różnych modeli pojazdów. Co ciekawe ponoć w strukturach Hyundaia bardzo długo trwały dyskusje dotyczące lokacji, w której powstanie fabryka. Ostatecznie wybór padł na stan Georgia, gdzie panują „najkorzystniejsze warunki biznesowe”.

Zakłada się, że całe przedsięwzięcie będzie kosztować 5,54 miliarda dolarów. Gubernator stanu Georgia – Brian Kemp oznajmił, że będzie to największy projekt w historii całego regionu. Przewiduje się, że wraz z otwarciem fabryki, Hyudnai stworzy aż 8100 nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców. Tak ogromna inwestycja sprawia, że w branży motoryzacyjnej coraz głośniej mówi się o tym, że południowokoreańska firma zamierza ścigać się z Teslą, Volkswagenem czy Rivianem o miano największego producenta samochodów elektrycznych w Ameryce Północnej.

Źródło: Engadget

Motyw