ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[WIT #5] System operacyjny Sailfish od Jolla dalej się rozwija! Wersja 2.0 wystartowała!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Newsy
Jolla
Jolla
Jolla

 
Pamiętacie firmę Jolla, która miała ambicję pozyskać część użytkowników rynku mobilnego przy pomocy smartfona z systemem operacyjnym Sailfish? Niestety, szeroko zakrojone plany nie wyszły, ale platforma nadal się rozwija. Niedawno ukazała się aktualizacja oprogramowania, która wnosi wiele dobrego dla użytkowników.
 
Wraz z uproszczonym i pięknym nowym UI dostajemy wiele świeżych i rozszerzonych funkcji – jest to na pewno największy update oprogramowania tego systemu do tej pory! Sailfish 2.0 obsługuje zarówno smartfony jak i tablety. W sekcji „co nowego” można zobaczyć nowe funkcje, które zostały przygotowane tak, aby lepiej wykorzystać większy rozmiar ekranu.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=j2TnTbShEwA[/youtube]
 
Sailfish OS zawsze „był zasilany ludźmi”. „Podczas dojrzewania do wersji 2.0 słuchaliśmy uważnie opinie użytkowników poprzez ankiety i strony internetowe i współpracowaliśmy z naszą społecznością, aby zbudować możliwie najlepsze wrażenia użytkownika. Główne cele tej aktualizacji to ułatwienie i uproszczenie pierwszego doświadczenia z platformą i poprawa ogólnej jakości systemu operacyjnego. Oczywiście chcemy również dążyć do wzrostu jakości użytkowania Sailifsh 2.0 dla wszystkich użytkowników.
 

 
Nowościami przykładowo są możliwość przesunięcia palcem w lewo lub w prawo, pomiędzy Home i Events, co daje efekt karuzeli. Siatka aplikacji jest szybko dostępna z dowolnego miejsca w interfejsie. Wystarczy przesunąć palcem od dolnej krawędzi ku górze.
 
Wydarzenia są teraz bogatsze i mądrzejsze, ponieważ zawierają widżet pogody z możliwością wyświetlania pięciodniowej prognozy, widżet kalendarza, a także lepszą obsługę pogrupowanych powiadomień. Pozwala to zobaczyć więcej wiadomości niż dotychczas.
Dodano również wiele innych usprawnień, jak np. przeprojektowane obrazki i animacje galerii, notatek, aplikacji kamery. Ponadto pojawiły się ulepszenia w Jolla Store, kalendarzu i aparacie. Obecnie dostępnych jest także nawet więcej opcji pozwalających na personalizację telefonu w zależności od potrzeb. Jednym z przykładów jest określenie zachowania górnej krawędzi na gest przeciągnięcia palcem.
 

 
Jak widać, system wciąż się rozwija. Można jednak stwierdzić, że sięgną po niego tylko i wyłącznie osoby zaciekawione oryginalnymi rozwiązaniami, które będą miały dostęp do urządzeń firmy.
 
źródło: jolla, własne

Sprawdź najnowsze wpisy