Facebook nie chce już, żebyś szukał znajomych w pobliżu więc uśmierca funkcję

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Facebook pozbywa się niedługo funkcji, z której zapewne niewiele osób korzystało. Chodzi o „Znajomi w pobliżu” (Nearby Friends) zostanie wyłącznie pod koniec maja tego roku razem z kilkoma innymi funkcjami, które oparte są o dane lokalizacyjne. Czy to oznacza, że Facebook przestanie śledzić naszą lokalizację? Nic bardziej mylnego, ale powodu dlaczego funkcja ma zostać usunięta z platformy nie podano.

Facebook usuwa funkcję Znajomi w pobliżu

FAcebook znajomi w pobliżu
Fot. 9to5mac

Jeżeli jesteście bardzo blisko ze swoimi znajomymi, to możliwe, że faktycznie korzystaliście z funkcji Znajomi w pobliżu. Ta pozwala na udostępnianie aktualnej lokalizacji osobom, którym zechcemy ją udostępnić. Jednocześnie można było „podglądać” co robią nasi znajomi, jeżeli aktualnie znajdowali się w naszej okolicy, a my otrzymywaliśmy o tym stosowne powiadomienia. Włączenie funkcji oczywiście automatycznie włączało także historię naszej lokalizacji i ta była zapisywana oraz zapamiętywana. Z funkcji można było korzystać na smartfonach z Androidem oraz iOS, ale niedługo taka możliwość zostanie już wyłączona. Konkretniej nastąpi to 31 maja 2022 roku, więc jeżeli ktoś korzystał ze Znajomych w pobliżu, niedługo zostanie na nim wymuszone to, by przestał.

Funkcja została zaprezentowana jeszcze w 2014 roku, ale raczej nie cieszyła się zbytnią popularnością. Zapewne dlatego, że udostępnianie lokalizacji nie należy do rzeczy specjalnie przydatnych, a szczególnie wśród znajomych, którzy zapewne i tak wiedzieli, gdzie jesteśmy. Teoretycznie taka funkcja miała być pomocna w chwili, kiedy przez przypadek się natkniemy na kogoś znajomego w okolicy. Sama historia lokalizacji także ma zostać wyłączona, a dane związane z funkcją będzie można pobrać do 1 sierpnia 2022 roku. Z innych funkcji, które mają niebawem zniknąć z Facebooka można wymienić jeszcze alerty pogodowe czy te związane z lokalizacją.

Zobacz też: Google chce wyeliminować hasła – co to może oznaczać?

Zapewne po Znajomych w pobliżu niewiele osób będzie tęskniło, ale to nie pierwsza i nie ostatnia funkcja, której Facebook się pozbędzie. Wiadomo, że dobrze wiedzieć o tym, gdzie akurat znajdują się nasi najbliżsi, ale samo udostępnianie im lokalizacji czy dostawanie powiadomień na ten temat od początku wyglądało na niepotrzebne. Dodajmy do tego, że dodatkowa funkcjonalność wpływała także na zużycie baterii, a aplikacja Facebooka i tak potrafi ją drenować. Cóż, jeżeli jednak korzystaliście ze Znajomych w pobliżu, to po 31 maja takiej możliwości już nie będzie.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy