Sklep Play będzie ukrywać zaniedbane aplikacje

Sklep Play będzie ukrywać zaniedbane aplikacje

2 minuty czytania
Komentarze

W Sklepie Play znajdziemy wiele aplikacji, które już od lat nie doczekały się swojej nowszej wersji. W wielu przypadkach jest to rzecz jasna jak najbardziej wytłumaczalne. W końcu, po co bez końca wydawać aktualizacje do czegoś, co już teraz działa tak, jak powinno? No cóż, samo działanie to jednak nie wszystko. W grę bowiem wchodzi także obsługa najnowszych wersji API systemu Android, przez co mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa systemu. Z dość oczywistych względów stare programy nieaktualizowane od lat nie mogą wspierać czegoś, co wyszło po nich. Z tego też powodu Sklep Play będzie ukrywać zaniedbane aplikacje, które się znajdują w jego zasobach.

Sklep Play będzie ukrywać zaniedbane aplikacje

Sklep Play będzie ukrywać zaniedbane aplikacje

Ta zmiana polityki nie wejdzie jednak w życie nagle, a dopiero tej jesieni, a dokładniej rzecz biorąc pod 1 listopada. Działanie to ma na celu powstrzymanie użytkowników przed pobieraniem aplikacji, które co prawda działają, ale przy tym nie spełniają najnowszych standardów bezpieczeństwa. W ramach tych zmian użytkownicy Androida nie będą mogli widzieć ani pobierać aplikacji ze Sklepu Play, które nie są zgodne z wersją API wydaną w ciągu dwóch lat od najnowszej wersji systemu operacyjnego Android. Dla przykładu: jeśli zmiana ta zostałaby wprowadzona dziś, to widzielibyśmy tylko aplikacje obsługujące API Androida 10 lub nowszych. Możliwe jednak, że do momentu wprowadzenia nowych zasad zadebiutuje Android 13. W takim wypadku w sklepie byłyby tylko aplikacje wspierające Androida 11 lub nowsze. Rzecz jasna data graniczna jest przesuwana do przodu w miarę pojawiania się nowszych wersji Androida. Z tego powodu aplikacje będą musiały dostawać aktualizację przynajmniej raz na dwa lata.

Zobacz też: Sklep Play zapewnia nieuczciwą przewagę Google? Organy państwowe nie mają wątpliwości

Co jednak z osobami, które mają smartfon ze starszą wersją systemu? I czy oznacza to istny pogrom w Sklepie Play? Na szczęście nie. Zasada ta dotyczy tylko urządzeń z systemem Android w wersji nowszej niż ta, na którą aplikacja jest przeznaczona. Użytkownicy starszych urządzeń, które nie obsługują najnowszych wersji systemu Android, nadal będą mieli dostęp do starszych aplikacji, z których twórcy zrezygnowali. Czy to jednak znaczy, że w skrajnych przypadkach lepiej będzie zostać przy starszym smartfonie? Google rozwiązało i ten problem. Otóż użytkownicy z najnowszym systemem operacyjnym mogą zobaczyć i ponownie pobrać nieaktualne aplikacje, o ile wcześniej je zainstalowali. Oczywiście nie oznacza to, że dla pewnej wąskiej grupy użytkowników nie nastąpią pewne utrudnienia. Jednak znaczna większość zyska na bezpieczeństwie, a twórcy aplikacji będą musieli się bardziej troszczyć o to, co umieścili do tej pory w Sklepie Play.

Źródło: TechSpot

Motyw