Sklep Play poda jakie dane wykorzystują aplikacje

Sklep Play pokaże, co aplikacje robią z Twoimi danymi

2 minuty czytania
Komentarze

W dzisiejszych czasach to informacja jest walutą. Szczególnie istotne są natomiast dane użytkowników. Bezpieczeństwo i prywatność stały się ogromnymi i kontrowersyjnymi tematami w świecie technologii, a nawet zostały wykorzystane jako punkty reklamowe stosowane przez niektóre firmy. W tym świetle Google ciężko pracuje, aby usunąć piętno bycia jednym z największych sprzedawców prywatności swoich użytkowników. Gigant właśnie zapowiedział zmiany w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoich użytkowników.

Sklep Play poda jakie dane wykorzystują aplikacje

Sklep Play poda jakie dane wykorzystują aplikacje

Wiele z aplikacji zbiera fragmenty danych o nas lub, co najmniej, o urządzeniach, na których ich używamy. Dotyczy to nie tylko usług online, ale nawet aplikacji, które teoretycznie nie powinny wymagać połączenia z siecią. Większość osób jednak nie zdaje sobie sprawy z samego zjawiska, lub jego powszechności. Jest to problem, który nowa sekcja bezpieczeństwa Sklepu Play ma rozwiązać. Gdy nowa polityka deweloperska wejdzie w życie, wszystkie aplikacje będą miały sekcję poświęconą prywatności i bezpieczeństwu danych. Jednak zamiast prawnego bełkotu, sekcja ta będzie wyjaśniać w łatwym do zrozumienia języku, jak aplikacja zbiera dane i co deweloper z nimi robi. Oczywiście jeśli aplikacja jest czysta od tego typu procederów, również znajdzie są tam taka informacja. Znajdą się tam również opcje bezpieczeństwa, które aplikacja implementuje, takie jak szyfrowanie danych lub polityki Google.

Zobacz też: Egzoszkielety zmniejszają obciążenie pleców i… negatywnie wpływają na psychikę

Chodzi o to, że ta sekcja bezpieczeństwa pomoże użytkownikom zdecydować, czy zaufać aplikacji, czy też nie. Może nawet ujawnić, że wbrew oczekiwaniom, aplikacja może faktycznie działać nawet wtedy, gdy zbieranie danych jest wyłączone w opcjach. Ułatwienie znalezienia i zrozumienia takich szczegółów to długa droga do uświadomienia ludziom takich kwestii związanych z bezpieczeństwem i prywatnością. Oczywiście nie stanie się to za pomocą magii, a deweloperzy będą zobowiązani do przedstawienia informacji związanych z tymi politykami prywatności. Będą musieli wypełnić kwestionariusz przy składaniu nowej aplikacji lub aktualizacji aplikacji. Nawet aplikacje, które nie zbierają danych, będą musiały mieć dołączoną taką informację. Całość ma być obowiązkowa od kwietnia 2022 roku. Google daje więc sporo czasu na dostosowanie się do nowych zasad. 

Źródło: SlashGear

Motyw